logo

reklam

“DİLSEL VE KÜLTÜREL ZENGİNLİK ÖNEMLİ BİR KAZANÇ”

Aydoğan; Seçmeli Arapça Dersini Çocuklarımızın Kullanmasını Sağlamak Hepimizin Görevidir.

Samandağ CHP İlçe Teşkilatı Eski Başkanı İbrahim Aydoğan yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin eğitim ve öğretime başladığını belirterek öncelikle başarılı bir dönem geçirmelerini diledikten sonra müfredata göre hazırlanan seçmeli derslerde çocukların Arapça dersini tercih etmesi gerektiğini ifade etti. Aydoğan; “Asimilasyon ve oto asimilasyonun neticesini bilmeyen, anlamayan, konuşmayan, anlatmayan cahil toplumdur” diyerek anne- baba ve okul yetkililerini ana dilimizi öğretme noktasında uyararak konu üzerine açıklamada bulundu. 

Aydoğan; “Laik ve modern bir müfredatla hazırlanan Seçmeli Arapça Ders hakkını çocuklarımızın kullanmasını sağlamak hepimizin görevidir.  Bu konuda Anne- Baba, Öğretmen, Müdür, Milli Eğitim Müdürlükleri, Milli Eğitim Bakanlığı, Hükümet, Valiler, Kaymakamlıklar ve Belediyeler tarafından gereken özen ve işbirliği sağlanmalıdır.

“Anadilimiz Arapçanın Öğreniminde Seçmeli Arapça Dersi Yeterli Olmasa Da Küçümsenmeden Gereği Yapılmalıdır”

Çocuklarımıza kendi okullarında Arapça dil öğretimini sağlamalıyız. Yapılan incelemelerde Seçmeli Arapça Dersinin müfredatının laik bir anlayışla hazırlandığı anlaşılmıştır. Her alanda rol model olarak benimsediğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü yerel dil, anadil, yabancı dil öğrenme, konuşma ve daha çok kültürü tanıma, bilme konusunda da rol model alabilmeliyiz. “Atam izindeyiz” sloganının içi doğru doldurulmalıdır. Atatürk sadece kurtuluş savaşını kazanan bir komutan değildir. Atatürk çağdaş, modern Türkiye’nin de temelini atan liderdir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucu iradesi Türkçe, Arapça, Farsça dâhil çok dil biliyordu. “Çağdaş Uygarlık Seviyesinin Üstüne Varmayı Hedefleyen” ülkemiz de “Fikri Hür, Vidanı Hür, İrfanı Hür Nesillere” başta anadillerimiz dâhil olmak özere çok dilli nesiller ile ulaşacağız. 

Asimilasyon ve oto asimilasyonun neticesi bilmeyen, anlamayan, konuşmayan, anlatamayan ve cahil toplumdur. Bir insanlık suçu olan asimilasyon darlığı ve cahilliği ile ülke olarak bir yere ulaşamayız. “Çağdaş Uygarlık Seviyesinin Üstüne Varmayı Hedefleyen” Ülkemiz için dilsel ve kültürel zenginliğin önemli bir kazanç olduğu açıktır.

Anne- Baba Ve Öğrenci Velilerine;

Çocuklarımız okullarda Türkçemizi öğrenmek mecburiyetindedir. Çocuklarımız okullarda zorunlu İngilizce dersi almak zorundadır.  Çocuklarımızın ek olarak ikinci yabancı ders olarak Arapça dersi seçme ve alma hakları vardır. Çocuklarımıza gelişmiş ülke çocukları gibi ikinci bir yabancı dil olarak seçmeli Arapça ders hakkını ısrarla isteyin ve kullanın.

Gelişmiş Ülkelerde Çok Dil Öğrenmek Kuraldır,

Avrupa, ABD, Japonya vb gelişmiş dünya ülkeleri çok dilli eğitim ile IQ zekâ seviyesi, yaratıcı ve duygusal zekâsı yüksek ve özgür iradeli nesiller yetiştiriliyor. Gelişmiş ülkelerde çocuklara ve bütün vatandaşlara en az iki dilde artı ana dillerinde iletişimi öğrenmeleri için gerçek fırsatlar sunulmaktadır. Gelişmiş dünya ülkeleri dünyayı yönetecek, çok dil bilen nesiller yetiştiriyor. Bizim neyimiz eksik? Biz niye eksik ve geri kalalım? Ülke olarak dil bilmeyen ve yönetilecek nesiller yetiştirmekten vazgeçmeliyiz. Elbette İngilizce, önemlidir ve öğreneceğiz. Fakat Arapça Anadilimiz de önemlidir. Anadilimiz Arapça, Resmi Dilimiz Türkçe ve yabancı dil İngilizceyi okulumuzda iyi öğrenmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Haber: Ümit Sağaltıcı-Foto: Arşiv

 

Share
302 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?