logo

reklam

“DİL TURİZM SEKTÖRÜNÜN ANAHTARIDIR”

 

Samandağ Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Derneği (SATİYAD) başkanı Tahsin Boğday bölgemizde Arapça bilmenin turizm sektörü için bir zorunluluk olduğuna işaret etti.

Ortaokullarda yapılan Seçmeli ders tercihleri ile ilgili konuşan, “4. 5.6.7.8. Sınıflarda yapılan seçmeli ders tercih listesinde mutlaka seçmeli arapça dersnin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Arap Turiste Kendi Dili İle Konuşmak Zorundayız

Boğday açıklamasında; “Biz Turizm işletmecileri olarak dil bilmenin kıymetini en iyi bilen iş insanlarıyız. Bu sektör yurt içine hitap ettiği gibi yabancı turiste de hitap ediyor. Ülkemize daha çok yabancı Turist gelirse kendimizi başarılı sayarız. Yabancı Turist ile kendi dili ile konuşacağız. İlimiz ve ilçemiz Türkiye’mizin Arap âlemine açılan kapısıdır. Bizim Arapça biliyor olmamız Türkiye’mizin kültürel zenginliğidir. Ama aynı zamanda ekonomik zenginliktir. İnşallah yakında Lübnan ve Kıbrıs’a yolcu ve yük taşımacılığı başlar. İnşallah yakında Savaş biter ve Suriye’ye seferler başlar. Hatay ve Samandağ ilçemizin Ülkemize Turizm, Ticari, Sağlık vb her alanda çok büyük katkısı olacaktır. Bizim Arapça bilmemiz çok önemli ve hazır alt yapıdır.

Anadilimiz Arapça dâhil daha çok dil bilen öğrencilerin; Duygu ve zekâ IQ seviyeleri, okul, sınav, üniversite, hayat başarıları daha sağlam oluyor.  Kendi okulumuzda Anadilimiz Arapça okuma ve yazma öğrenme hakkından çocuklarımızı mahrum etmeyelim.

Çocuğunuzun ideali doktor, avukat, öğretmen, mühendis, esnaf, şoför, Çiftçi,  terzi, berber veya yurtdışı işçiliği vb ne olursa olsun Arapça dâhil çok dil bilmesi onun yararınadır. Her meslekten Arapça bilmek önem kazanıyor.

Anne- Baba Ve Öğrenci Velilerine

Çocuklarımız okullarda RESMİ dilimiz güzel Türkçemizi ZATEN öğrenmek mecburiyetindedir. Çocuklarımız okullarda zaten yabancı dil olarak zorunlu İngilizce dersi almak zorundadır. Çocuklarımızın ek olarak ikinci yabancı ders “Seçmeli Arapça Dersi” seçme ve alma hakları vardır. Çocuklarımıza gelişmiş ülke çocukları gibi ikinci bir yabancı dil olarak seçmeli Arapça ders hakkını ısrarla isteyin ve kulanın.

Gelişmiş Ülkelerin çocukları Anadilleri dâhil çok dil ile büyürken, anadillerimizi kendi kendimize yok etmek akıllı işi değildir. Arapça dâhil çok dil edindirmek olanağı varken bizim çocuklarımız için daha azına razı olmak gericiliktir. Her lisan bir insandır. Bizim Anadilimiz ve lehçemiz, başka ülkenin değil, Ülkemiz Türkiye’mizin anadilleri ve lehçeleri arasındadır. Anadilimiz Arapça Türkiye’mizin paha biçilmez zenginliğidir.

“M. Kemal Atatürk’ü örnek alırsak çok dilli eğitim ile ilgili sorunları çözeriz”

Her alanda rol model olarak benimsediğimiz Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yerel dil, anadil, yabancı dil öğrenme, konuşma ve daha çok kültürü tanıma, bilme konusunda da rol model alabilmeliyiz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadrosu başta Atatürk, İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve diğerleri anadilleri Türkçe ile birlikte Farsça, Arapça, Osmanlıca ve bunlara ilaveten Fransızca, Almanca, Rusça, Bulgarca, Yunanca, İngilizce, Japonca vb öğrendiklerini biliyoruz. Her biri en az 5-6 dili iyi derecede konuşabilen, yetenekli ve geniş ufuklu insanlardı. Çok dilli ve çok kültürlü bir ortamda yetişen ve her fırsatta daha çok dil öğrenmeye ve daha çok kültürü tanımaya çalışan M. Kemal Atatürk’ü örnek alırsak çok dilli eğitim ile ilgili sorunları çözeriz. Çağdaş uygarlık seviyesine Arapça dâhil çok dil bilen nesiller ile ulaşacağız” dedi.

 

Haber: Hasan Dadük Foto: Arşiv

 

 

 

 

 

Share
260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?