DİETA Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi Deniz Selen Vahapoğlu MADEN SUYU VE SODA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DİETA Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi Deniz Selen Vahapoğlu MADEN SUYU VE SODA

Bu haber 07 Temmuz 2017 - 10:01 'de eklendi ve 1.329 kez görüntülendi.

 

 

Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte soğuk içecek tüketimimiz artmakta. Birçok içecekten en sağlıklı olanları tercih edelim derken miktarda da aşırıya kaçıyoruz. Yaz sıcaklarında bol su tükettikten sonra diğer içeceklerden sağlıklı olanları tercih ederek, soğuk içecekleri aşırıya kaçmadan tüketebiliriz. Bugün de yazacağım yazı bana çok sık sorulan sorulardan biri, maden suyu ve soda ile ilgili. Maden suyu ve sodanın arasındaki fark nedir, sağlıklı mı, kimler tüketebilir, kimler tüketirken dikkat etmeli gibi ayrıntılı bir yazı sizleri bekliyor J

Yeraltı kaynağından gelen (ve en az 250 ppm) çözünmüş katı madde içeren sulara maden suyu denilmektedir. Bu suyun içerdiği mineraller ve eser elementler yeraltı su kaynağından gelmektedir. Sonradan eklenmemektedir. Tamamen doğal bir sudur. Soda ise çeşme suyuna üretim esnasında karbondioksit ve bikarbonat atılarak elde edilen yapay bir içecektir. Çoğu gazlı meşrubatın ana maddesini oluşturur.

Soda, günlük su ihtiyacımızı karşılamak amacıyla içebileceğimiz sağlıklı bir alternatif değilken;  maden suyu su ihtiyacımıza destek olabilmektedir. Çıktığı bölgenin mineral özelliklerine göre kendine has bir tadı olan maden suları, ülkemizde özellikle Afyon, Ankara, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Manisa, Muğla ve Sakarya illerimizde üretilmektedir. Maden sularında en çok bulunan mineraller sodyum karbonat, kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonattır. Flor, kükürt, klor ve demir ise maden sularında bulunan diğer minerallerdir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin sodyum içeriği fazla olan maden suyu ve sodalara dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak bazı markalar düşük sodyumlu maden suyu üretmeye başladığından günde 1 şişeyi aşmayacak şekilde düşük sodyumlu maden suyu tüketilebilir.
Doğal maden suları içermiş olduğu kalsiyum ve magnezyum ile vücudun mineral ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Ayrıca içerisinde şeker bulunmamasından kalori de sağlamamaktadır. Ancak asitlik değerlerinin yüksek olması sebebiyle ülser, gastrit gibi mide problemi yaşayan bireylerin bu ürünleri az miktarda tüketmesi gerekmektedir.

Limonlu, çilekli, karpuzlu gibi aromalı ve tatlandırıcılı ya da şeker içeren maden suları çok sık tüketilmemelidir.  Maden suyu tüketimi sağlıklı bireylerde dahi günde iki şişeyi geçmemelidir.

 

Avatar
Deniz Selen Vahapoğullarıdnm123@hotmail.com