ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Şubat 2017

Devrimciler böyle uğurlanır!


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Hüseyin Güler

Vatan Partisi Samandağ ilçe yöneticisi ve genel merkez kurultay delegesi Ali Berber bir görünmez kaza sonucu hayata veda etti. Ali Berber hastanede ikin gün yoğun bakımda kaldı ama hayata tutunamadı.

Ali Berber’in evinden tabutu çıkarken, Samandağlı kadınlar Arapça türkülerle ve ağıtlarla uğurladılar. Evden ayrılırken bir hüzün ve acı yaşanıyordu. Dün arkadaşları ile omuz, omuza mücadele ederken, bu gün tabutu arkadaşları tarafından omuzlarda taşınıyordu. Cemal Süreyya’nın dediği gibi “Her ölüm erken ölüm, üstü kalsın” diyordu. Gerçekten Ali Berber erken bu dünyadan göç etti. Ali Berber arkasında eşini, iki kız bir erkek evlat ve devrime ve halka inancını bırakarak hayata veda etti.

Lübnanlı eşinin Sümeyya’nın ve akrabaların çığlıklarını hem cenazenin evinden çıkarılırken ,hem de mezarı başında üstü toprakla örtülürken izledim. Eşi ve çocukları son kez bakmak istiyorlardı ama yürekleri dayanmıyordu. Ali’nin üstü toprak örtülünce eşinin artık gözlerini yumduğunu gördüm. İnsanın üstünün toprak örtünce öldüğüne inanılıyor, geri dönmeyeceğini, ölümün sızısı yüreklere o zaman düşüyor.

Ali Berber, yaşadığı sürece devrime bağlı, halkına inanan yürekli insanlardan biriydi. Binlerce insanın arkasından yürürken Ali’nin bu yürekli ve devrimci kişiliğinin arkasından yürüdüğünü düşündüm.

Samandağ halkı yürekli bir halk, Samandağ halkı cefayı çeker ama hiçbir zaman vefasızlık yapmaz, Ali içinde bunu yaptılar. Onu güllerle, onu ağıtlarla, onu en yüce selamlarla uğurladılar. Arkasından gül suyu döktüler, haktan onun cennetlik olması için bildikleri bütün duaları ettiler. Ellerini havaya kaldırarak, hak ve hak huzurunda  eşinin , çocuklarının acılarını paylaştıklarının, yeminini ettiler.

Ali Berber’i toprak ana kucakladı. Ali Berber topluma örnek bir kişi olarak hakka yürümüştür. Ali Berber nasıl yaşarken vatanına, bayrağına, halkına bağlı bir insan olarak yaşadı ve halkın takdirini kazandı ise öldükten sonra hakkın takdirini kazanacağına inanıyorum.

Ali Berber, arkadaşın başta ailesinin, arkadaşlarının ve Samandağ halkının acılarını paylaşıyorum. Toprağın bol, ışıklar içinde uyu diyorum.

Share
487 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...