ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Şubat 2017

Devrimciler böyle uğurlanır!


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Hüseyin Güler

Vatan Partisi Samandağ ilçe yöneticisi ve genel merkez kurultay delegesi Ali Berber bir görünmez kaza sonucu hayata veda etti. Ali Berber hastanede ikin gün yoğun bakımda kaldı ama hayata tutunamadı.

Ali Berber’in evinden tabutu çıkarken, Samandağlı kadınlar Arapça türkülerle ve ağıtlarla uğurladılar. Evden ayrılırken bir hüzün ve acı yaşanıyordu. Dün arkadaşları ile omuz, omuza mücadele ederken, bu gün tabutu arkadaşları tarafından omuzlarda taşınıyordu. Cemal Süreyya’nın dediği gibi “Her ölüm erken ölüm, üstü kalsın” diyordu. Gerçekten Ali Berber erken bu dünyadan göç etti. Ali Berber arkasında eşini, iki kız bir erkek evlat ve devrime ve halka inancını bırakarak hayata veda etti.

Lübnanlı eşinin Sümeyya’nın ve akrabaların çığlıklarını hem cenazenin evinden çıkarılırken ,hem de mezarı başında üstü toprakla örtülürken izledim. Eşi ve çocukları son kez bakmak istiyorlardı ama yürekleri dayanmıyordu. Ali’nin üstü toprak örtülünce eşinin artık gözlerini yumduğunu gördüm. İnsanın üstünün toprak örtünce öldüğüne inanılıyor, geri dönmeyeceğini, ölümün sızısı yüreklere o zaman düşüyor.

Ali Berber, yaşadığı sürece devrime bağlı, halkına inanan yürekli insanlardan biriydi. Binlerce insanın arkasından yürürken Ali’nin bu yürekli ve devrimci kişiliğinin arkasından yürüdüğünü düşündüm.

Samandağ halkı yürekli bir halk, Samandağ halkı cefayı çeker ama hiçbir zaman vefasızlık yapmaz, Ali içinde bunu yaptılar. Onu güllerle, onu ağıtlarla, onu en yüce selamlarla uğurladılar. Arkasından gül suyu döktüler, haktan onun cennetlik olması için bildikleri bütün duaları ettiler. Ellerini havaya kaldırarak, hak ve hak huzurunda  eşinin , çocuklarının acılarını paylaştıklarının, yeminini ettiler.

Ali Berber’i toprak ana kucakladı. Ali Berber topluma örnek bir kişi olarak hakka yürümüştür. Ali Berber nasıl yaşarken vatanına, bayrağına, halkına bağlı bir insan olarak yaşadı ve halkın takdirini kazandı ise öldükten sonra hakkın takdirini kazanacağına inanıyorum.

Ali Berber, arkadaşın başta ailesinin, arkadaşlarının ve Samandağ halkının acılarını paylaşıyorum. Toprağın bol, ışıklar içinde uyu diyorum.

Share
551 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...