"DEVLETİMİZE CANIMIZ FEDA, DEVLETİMİZDE BİZİ SAHİPLENSİN ARTIK" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“DEVLETİMİZE CANIMIZ FEDA, DEVLETİMİZDE BİZİ SAHİPLENSİN ARTIK”

Bu haber 21 Ekim 2017 - 10:43 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi.

Samandağ halkı, konu şeyhlerinin onuru oldu mu deniz olur taşar, ateş olur yakar!!!

Geçtiğimiz günler İlçemize bağlı Karaçay Mahallesi’nde Şeyh Yusuf Yılmaz’ın evinde yaşanan dayak olayı ve daha sonra sakalının kesilmesinin ardından yakalanan sanıklar, sorgulanmak üzere dün Samandağ Hükümet Konağı’na getirilmesi esnasında iki grup arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede CHP Samandağ Gençlik Kolları İlçe Başkanı Burak Kimyonşan, boynundan yaralandı.

İlçemize bağlı Karaçay Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde Şeyh Yusuf Yılmaz’ı darp eden ve sakalını kesen kişiler oldukları belirlenen kişiler güvenlik güçleri tarafından yakalanarak sorgulanmak üzere Samandağ Hükümet Konağı’na getirildi. Şeyh olduğu belirtilen M.G. adlı vatandaşın taraftarları oldukları belirlenen kişilerin sorgulanmak üzere getirildiği Hükümet Konağı önünde toplanan Samandağ halkı, sorgulanmak üzere getirilen M.G. adlı şeyhin taraftarları arasında arbede yaşandı.

Yaşanan arbedede Şeyh Yusuf Yılmaz’ı döverek sakalını kesen kişilerin taraftarlarına Samandağ halkı büyük tepki gösterdi. Gösterilerin tepkilerin ardından M.G adlı şeyhin taraftarları arasında yaşanan arbedede, hükümet konağı önünde bulunan çok sayıda Samandağlı vatandaşlar kavga ettiler. Yaşanan kavga olayına Antakya Özel Tim, Jandarma ve Emniyet Güçlerinin devreye girmesiyle olay son anda önlenirken, M.G’nin taraftarları olduğu belirlenen birkaç vatandaş yaralandı.

Samandağ’da Alevi Şeyhi’ne yapılan mezhepçi saldırıya tepki!

Şeyh Yusuf Yılmaz, 13 Ekim Cuma günü sabah saat 8.00’de kendi evinde saldırıya uğramıştı. 4 kişi olan saldırganlar, şeyh Tahsin Yılmaz’ı sorma bahanesiyle girdikleri evde Şeyh Tahsin’in babası olan 80 yaşındaki din adamını önce yüzüne sprey sıkmak yöntemiyle bayıltmış, sonra da öldüresiye dövmüşler ve sakalını kesmişlerdi.

“Toplumun birlik-beraberlik ve huzurundan yana olan herkesi bu alçak saldırı karşısında dayanışmaya davet ediyorum”

Dava sürecini takip eden ilimiz 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “din adamı şeyh Yusuf Yılmaz’ı darp edip sakalını kesen 4 şüpheli çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukat arkadaşlarla birlikte mağdurun vekilleri olarak sanıkların sorgusuna katıldık. Bu vahim olayın arkasındaki esas karanlık güçler tespit edilip cezalandırılıncaya kadar davayı takip etmeye devam edeceğiz. Esas önemli olan toplumun birlik ve beraberliğine kast eden hainleri bulup hak ettikleri cezaya çarptırmaktır. Toplumun birlik-beraberlik ve huzurundan yana olan herkesi bu alçak saldırı karşısında dayanışmaya davet ediyorum. Toplumun huzuru ve selameti için bu dayanışmaya ihtiyaç vardır” dedi.

Bu işin sonuna kadar takipçisiyiz…

İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik, halka hitap ederken, güvenlik güçlerinin işini engellememeleri için telkinde bulundu. İlçemizde önceki gün yaşanan silahlı saldırıya dikkat çeken İlçe Kaymakamı Dr. Çelik, ‘vatandaşlarımız bu işin cezasız sonuçlanmayacağını bilsin. Burada herkese eşit mesafedeyiz. Saldurganları yakaladık. bu olayların son bulması temennimiz. Lütfen görevimizi icrada bize zorluk yaşatmayın. Bu olayı kınıyoruz. Çirkin bir saldırı, bu işin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Adliye bahçesinde görüştüğümüz Şeyh Yusuf Yılmaz’ın Avukatı Servet Mulla Oğlu ise, şeyh Yılmaz’ın ve oğlu Şeyh Tahsin’in tedavisinin hastanede sürdüğü bilgisini verdi.

Samandağlı Avukatlar Kabul Etmedi…

Samandağ Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen sorgulama devam ederken, sorguya alınan M.G’nin beraberindeki kişilerin savunmasını yapmaları için Samandağ Barosu yanı sıra Hatay Barosuna kayıtlı Samandağlı avukatlar olaya hassasiyet göstererek katılmadılar. Sessiz kalma hakkını kullanan şahıslar ilerleyen saatlerde tutuklanarak ceza evine yollandılar.

Sanıkların sorgulaması devam ederken, dışarıda bekleyen Samandağ halkı da sorgulamanın bitmesine kadar dışarıda bekledi. Öfkeli Samandağ halkı 80 yaşındaki Şeyh Yusuf Yılmaz’a yapılan çirkin saldırıyı lanetlemek için adliye önünde toplandı. Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, ilçemiz Cumhuriyet Savcısı Mustafa Sesli, İlçemiz Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Şeyh Yusuf Yılmaz’ın oğlu Şeyh Şalih Yılmaz, Şeyh Ahmet Yazıcı, Şeyh Ahmet Ak, Şeyh Hikmet Özben, İlçemizin bir çok avukatları, Şeyh Yılmaz’ın Avukatı Servet Mullaoğlu,  CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, BTP İlçe Başkanı Seyran Miççoğulları, Mehmet Kamacı ve duyarlı bir çok genç öfkeli kalabalığı teskin etmeye çalıştı.

Kobra ile dışarı ilçeden çıktılar…

İçerde adliyeye sığınan M.G’nin taraftarını dışarı çıkartabilmek için Kobra Hükümet konağı bahçesine alındı. İçine bindirilen taraftarlar araçla dışarı çıkartılırken halk yeniden harekete geçti halkın kobra aracına müdahalesini engellemek tomaya kaldı. Öfkeli kalabalığı toma ile uzaklaştırdılar. Emniyet güçlerinin halka, haklında emniyet güçlerine karşı ılımlı tavrı olayın gözaltısız ve darpsız sonuçlanmasına vesile oldu.

Öfkeli kalabalık ara ara sloganlar atarak; burası Samandağ, buradan çıkış yok. Şeyhimize kalkan eller kırılsın. Hoşgörü ortamına zarar vermeyin. Darp edilen din alimlerimiz değildir darp edilen Alevi halktır. Devletimize canımız feda, devletimizde bizi sahiplensin artık” ifadelerini kullandılar.

 

Adliye bahçesinde yaşanan bütün bu olaylarda Belediye biriminden herhangi bir yetkilinin orada bulunmaması dikkatlerden kaçmadı…

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

afdah.info

voir films