ÜST REKLAM

logo

reklam

DERS ALINMIŞ OLUNSAYDI…


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Çok mu küçüktüm yoksa yetişkin mi idim hatırlamıyorum. İkinci Dünya Savaş’ın yaşandığı 1943-45 yıllarında Polonya’nın Auscwitz toplama kampında yaşananları konu alan bir film izlemiştim.

Filmin adını hatırlamıyorum ama toplama kamplarından kurtarıldıktan sonra esirler trenlerle oradan oraya aç susuz taşınırken in-bin canları çıkıyor.

Yaşanılanlar, ibret olsun diye günümüz insanlarına sunulmasına karşın gerekli dersin alındığı söylenemez.

Eğer insanlık yaşadıklarından gerekli dersi almış olsaydı, bugün yanı başımız Suriye başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşanan insanlık dışı dramlar yaşanır mıydı?

Kapitalizm yeryüzünü barbarlık cehennemine çevirdi. Kapitalizm, sömürünün sürmesi ile varlık bulduğuna göre bütün bu zalimlikler nasıl sona erecek?

Ve vatan toprağımız Anadolu bir yol ayrımında ha çıktı ha çıkacak bir savaş çığırtkanlığı işitiyorum, endişe ve kaygı içinde.

Dün Auschwitz kampı cehennemi yaşanmışsa onun suçlusu da kuşkusuz kapitalizmdir. İnsanlık dışı uygulamaları insanın doğasına yükleyemeyeceğimize göre suçlu bütün çıplaklığı ile ortadadır.

Suçlu kapitalizmdir.

Günümüzde de emperyalist tekeller yeryüzünü sömürülerini sürdürmek için cehenneme çevirmişlerdir. Dünyanın her tarafında savaş çığlıkları gelmekte halklar savaşa kurban edilmektedir.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, hemen her gün Dünyanın dört bir yanında insanlar katlediliyor.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, ülkeler emperyalist/kapitalist sistemin yaptırımları ile karşı karşıya. Afganistan’da Irak’ta, komşumuz can ve kan bağımız olan Suriye’de insanlık düşmanları kan döküyor. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, açlık, yoksulluk ve işsizlik kol geziyor.

İnsanlık bir avuç sermaye güçlerinin baskı ve boyunduruğu altında. Eğitim ve sağlık hizmetleri doğru dürüst verilmiyor. Eğitim hakkı neredeyse parası pulu olanların hakkı haline geldi. İnsanların sağlık hizmetleri almak için cebinde para olması gerekiyor.

Özetle söylemek gerekirse bize dayatılan tam anlamıyla bir barbarlık. İnsanlık neredeyse başka bir yaşam olabileceğinden umudunu kesmiş gözüküyor.

Evet, evet bütün bunlar görecelidir.

Dalga altan alta kabarmakta ve kıyıları basmak için uygun zamanı kollamaktadır. İnanıyorum ki, bizim ülkemizin işçileri, emekçileri, gençleri de en uygun zamanda, en kitlesel güçle ayağa kalkacak ve bize barbarlığı layık görenlerden mutlaka yaptıklarının hesabını soracaklardır.

Yazımıza son verirken diyoruz ki, olanları sinemize çekip oturamayız. Hukuku yerle bir edenlerden hukuk mukuk da talep edemeyiz. Ha bir de ’16 Nisan referandumu yapılacak, dişimizi sıkalım bu kez bunlar kesin kazanamazlar’ diye de kendimizi avutamayız.

Bize demokratik haklarımızı kullanmaktan başka bir yol bırakılmadığına göre; ya demokratik haklarımızı kullanır, faşizan uygulamalar içinde olanlara geri adım attırırız ya da ‘’faşizm gelse ne yazar, gelmese ne yazar…’’ der otururuz.

Unutmayalım ki, son kurtuluşun filminin çekilmesi de insanlık için uzakta değildir.

Sevgiyle umutla kalın.

Ümit Sağaltıcı

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...