“DENİZLERİMİZ DAHA FAZLA PLASTİĞİ KALDIRAMAZ!” DEDİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“DENİZLERİMİZ DAHA FAZLA PLASTİĞİ KALDIRAMAZ!” DEDİ

Bu haber 02 Ekim 2019 - 8:39 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

Greenpeace Hatay Gönüllüleri Tehlike çanları çalıyor uyarısı yaptı;

Akdeniz’den alınan derin deniz örneklerinin yüzde 92,8’inde plastik saptandı.

Akdeniz Havzası’nda 4 metrekareye 1 plastik atık düşüyor. Sorunun en büyük kısmını da 2 dakika kullanıp attığımız tek kullanımlık plastikler oluşturuyor.

Greenpeace Hatay Gönüllüleri plastik kullanımının çevreye ve insanlara verdiği zararın önüne geçebilmek adına geçtiğimiz hafta sonu pazar günü Asi Nehri’nin denize döküldüğü alanda Toplu Temizlik ve Marka Denetimi gerçekleştirdiler.

Plastik kirliliğinin tüm dünyada kriz boyutunda olduğunu ve bu konuda ciddi somut adımların atılması gerektiği ifade edilen etkinlik Greenpeace Hatay Gönüllüleri, İlçemiz vatandaşları, Samandağ Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Sahilde gerçekleştirilen temizliğin ardından Greenpeace gönüllüsü ve alan sorumlusu Büşra Karcı yaptığı açıklamada;  “Tüm dünyada plastik kirliliği kriz boyutunda ve bunun için ciddi somut adımlar atmamız gerekiyor. Biz de Greenpeace olarak uzun yıllardır toplu temizlik ve marka denetimi çalışmaları yapıyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç, tüm dünyada her dakika bir kamyon dolusu plastik denizlere boşaltılıyor ve plastikler üretildiğinden bu yana üretilen plastiklerin yalnızca %9’u geri dönüştürüldü. Her 10 deniz kuşunun 9’unun midesinde plastikler var.  Plastikler artık Okyanuslarda Mikroplastikler halinde besin zincirine giriyor ve artık bizim soframızda, içtiğimiz suda, yediğimiz yemeklerin içinde bile artık mikroplastikler var. Bu plastik kirliliğinin 2050 yılında iki katına çıkacağı söyleniyor. Artık ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Biz de Türkiye’de tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasına yönelik karar alıcılara karşı kampanyamızı yürütürken aynı zamanda bu plastikleri üreten üretici firmalara daha sürdürülebilir alternatiflere yönelmeleri ve plastik üretimini azaltmalarına yönelik onlara da karşı çalışmalar yapıyoruz.

Toplu temizlik ve Marka Denetimi çalışmasında da topladığımız plastiklerin markalarına göre ayrıştırıyoruz ve en çok atığı çıkan firmalara toplanan çöpleri toplayıp diyoruz ki; “ biz burada bir toplu temizlik çalışması yaptık ve en çok senin atığını bulduk. Artık plastikleri bırak ve sürdürülebilir üretimlere geçin” diyoruz. Burada da Greenpeace Hatay Gönüllüleri ve Hatay’daki gönüllü arkadaşlarımızla birlikte Asi Nehrinin kıyısında toplu temizlik çalışması gerçekleştirdik. Herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Greenpeace Hatay Yerel Grup Sorumlusu Erhan Arpacı; Hatay BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin haftada üç tona varan atığı oradan toplamalarına rağmen atıkların denizden ve Asi Nehri’nden gelmeye devam ettiğini, kendilerinin de gönüllülerle birlikte etkinlikte 20 çuval atık toplayıp bunların marka denetimini yaptıklarını ifade etti. Ayrıca etkinliğe verdikleri araç ve ekip desteği için Hatay BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Samandağ Belediyesi Başkanlığına teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Greenpeace, tüm dünyada yapılmakta olan marka denetiminde, toplanan plastik atıkların markalarını ve türlerini formlara kayıt ederek, bir veri havuzu oluşturuyor. Böylece plastik atıklara en çok sebep olan markaları tespit ediyor. Bu sayede Greenpeace plastik kirliliği ile mücadeledeki hedeflerini belirliyor ve çözüm odaklı kampanyalar yürütüyor. Plastik atığa en çok sebep olan markaları tespit edip, bu markalardan daha sürdürülebilir alternatiflere yönelmesini talep ediyor. Plastikler var. Ve bunun 2050 yılında iki katına çıkacağı söyleniyor. Artık ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Biz de tek kullanımlı plastiklerin yasaklanmasına yönelik karar alıcılara karşı kampanyamızı yürütürken ayrıca bu plastikleri üreten üretici firmalara daha sürdürülebilir alternatiflere yönlenmeleri ve plastik üretmelerini azaltmaya yönelik onlara karşı çalışmalar yürütüyoruz. Toplu temizlik ve marka denetim çalışması yapıyoruz. Bunu da topladığımız plastiklerin markalarına göre ayrıştırıyoruz. En çok atığı çıkan firmalara toplanan çöpleri gönderi yapıyoruz ki biz burada toplu temizlik çalışması yaptık en çok senin atığını bulduk artık plastikleri bırak ve sürdürülebilir üretimlere geç. Bunları onlardan talep ediyoruz. Burada Hatay da ki gönüllü arkadaşlarla birlikte Hatay Çevlik sahilinde toplu temizlik çalışması gerçekleştirdik. Hatay Asi Nehri kenarlarında toplu temizlik çalışması gerçekleştireceğiz”  dedi.

Plastik kullanımının azalması gerektiğini düşünen Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir; “ Öncelikle duyarlılıklarından dolayı Greenpeace gönüllülerine teşekkür ediyoruz. Şunu belirtmek istiyorum ki son dönemlerde sahilimizin temizliği önceki yıllara göre çok daha iyi ama halkımızın iyice bilinçlenmesi lazım. Özellikle plastik kullanımında plastik kullanımının çevreye verdiği zararı öngördüğümüzde plastik kullanımının azalması gerektiğini düşünüyoruz. Belediye Başkanımız da çevre temizliği konusunda sürekli talimatlar veriyor. Bundan sonraki süreçte güzel projelere imza atacağız ama Belediye Başkanımız Sn. Refik Eryılmaz’ın da sürekli belirttiği gibi “En Güzel Temizlik Kirletmemektir”. Samandağ olarak bu anlayışa sahip olursak çok daha güzel ve daha yaşanabilir bir Samandağ’ı var edebileceğimize inanıyoruz. Tekrar, Greenpeace örgütüne ve gönüllü çalışanlarına teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik; “Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği olarak yıllarca bu çalışmayı yürüttük. On yıllar önce hem de. Bizim denizin her yıl sahilinden toplanan atıklar akıllara durgunluk veriyor. Ne yazık ki denizlerimiz bir su altı naylon plastik mezarlığı gibi akıntılarla olsun, denizde seyir eden gemiler olsun çok daha öncesinde uluslar arası anlaşmalar olmadan öncede inanılmaz boyutta ülkemizi bir çöp atması nedeniyle büyük miktarda milyarlarca tonda denizlerimizde naylon var. Bu naylonlar kanserojen maddelerden oluşmakta. Deniz canlılarının içine giriyor. İster doğada çözünen naylon olsun, ister çözünmeyen sonuçta kanserojen ve zararlı olduğunu düşünüyorum. Bu naylon kullanımını mutlaka azaltmak lazım. Daha önce belediyemize de naylondan arındırılmış bir ilçe ya da naylon kullanımının kısıtlı olduğu bir ilçe olarak görmek isteriz. Çünkü eninde sonunda aldığımız bu naylon torbalar bizim için hastalık unsuru olarak geri dönüyor. Tabiat bize bunu veriyor. Doğada ki canlılara veriyor. Bu açıdan bu gibi kampanyaları desteklemek lazım. Biz de dernek olarak bu çalışmaya destek verdik” dedi.

Hafta sonunda gerçekleştirilen etkinliğe Greenpeace Hatay Yerel Grup Sorumlusu Erhan Arpacı, Hatay, İstanbul ve Ankara Gönüllüleri; Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir; Hatay BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, Hatay Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik ile çevreye duyarlı birçok vatandaş katılım gösterdi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı