DENİZANALARI İLÇEMİZ SAHİLİNİ SARDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

DENİZANALARI İLÇEMİZ SAHİLİNİ SARDI

Bu haber 07 Temmuz 2020 - 9:38 'de eklendi ve 1.093 kez görüntülendi.

İlçemiz sahili daha önce görülmeyen bir duruma şahitlik etti. Beyaz denizanaları sahilimizi istila etti. Gördükleri durum karşısında şaşıran vatandaşlar, corona sürecinde sahilden uzak kaldıkları ve deniz canlılarının doğalarını geri almaya çalıştıklarını belirtirken aynı zamanda şaşkınlıklarını da gizleyemediler.

Beyaz denizanalarını sahilde gören vatandaşlardan biri duygu ve düşüncelerini şöyle paylaştı; “Denizanalarının hangi sebeple kıyıya vurduklarını bilmiyoruz ama insanoğlu olarak hayvanların yaşam alanlarına pek saygı göstermedik. Denizanalarının ve pek çok deniz canlısının kıyıya vurması bizim sahilden uzaklaşmamız olabilir diye düşünüyorum.

Peki, Deniz Anasını Tanıyalım Ne Dersiniz

Yüzerken denizanaları ile karşılaşmak her zaman mümkün bu küçük canlıların dünyasına biraz daha yakından bakmakta fayda görmekteyiz.

Denizanaları serbestçe yüzen ve saldırgan olmayan, jelatinimsi deniz canlılarıdır. Gövdelerinin etrafı dokunaçlarla çevrili olabilir ya da kamçı şeklinde uzantılara sahip olabilirler.

Denizanaları mercanların, anemonların serbest yüzebilen akrabalarıdır.  Aslında aynı tür olmakla birlikte farklı bir yaşam formudur.

Bu dokunaç ya da kamçılar küçük keseciklerle kaplıdır. Keseciklerin içi acı duyulmasına neden olan ya da hayati içeren toksin madde ya da zehirle doludur. Denizanası temas durumunda denizanasının dokunaçları deriye yapışıp kalır. Bu dokunaçlarda bulunan keseciklerin önemli bir bölümü henüz açılmamıştır. Açılmamış keseciklerin açılması toksinin şiddetini arttırır. Bu yüzden henüz açılmamış kesecikler mümkün olduğu kadar çabuk deriden uzaklaştırılmalı veya açılmaları engellenmelidir.

Yavaş ve sakince yüzmelerine rağmen akıntı ve medcezir hareketleri doğrultusunda yolculuk ederler. Genellikle ışık almak amacı ile yüzeyde biriktiklerinden rüzgârın şiddeti ve yönüne bağlı yol almaktadırlar. Bazen büyük kalabalık koloniler halinde sahile yakın yerlerde karaya oturabilirler.

Temel besinleri mikroskobik küçük deniz canlıları ve planktonlardır.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı