DENİZ; DENİZ DEĞİL, KORKU FURYASI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

DENİZ; DENİZ DEĞİL, KORKU FURYASI

Bu haber 28 Haziran 2022 - 10:41 'de eklendi ve 744 kez görüntülendi.

 Her yıl Rip Akıntısı, geçen sene deniz anasından sonra bu sene vatoz…

Yaz mevsiminin başlamasıyla özellikle İlçemizde “Rip Akıntısı Can Aldı, Son Anda Kurtarıldı, Akıntıya Kapılarak Can Verdi” gibi haberleri gün aşırı duyar olduk. İlçemiz denizinin açık deniz olması sebebiyle de eğlenmeye, serinlemeye giden vatandaşlar farklı tehlikelerle karşılaştıklarını ifade ettiler. Rip akıntısının ardından vatandaşlar Meydan Tatil Köyünde 40 – 50 cm boylarında zehirli vatozlar gördüklerini ifade ederek uyarılarda bulundular.

Yetkililerin Yaptığı Uyarılar Dikkate Alınmıyor mu?

Her yıl yaz mevsiminde onlarca kişi rip akıntısı sebebiyle yaşamını yitirdiği Çevlik Sahili’nde görev yapan cankurtaranlar rip akıntısı konusunda vatandaşı uyarıyor.  Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye dairesi başkanlığına bağlı Çevlik itfaiyesi ve Cankurtaran Tim Ekipleri Tarafından Deniz tehlikeli diye kırmızı bayraklar çekildi.

Samandağ’a bağlı Kapısuyu Çevlik Mahallesinde Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çevlik itfaiye ekipleri, vatandaşları, her sezon can alan RİP akıntısına karşı uyardı. İtfaiye erleri, vatandaşlardan her durumda kendilerine ya da cankurtaran ekiplerine haber vermelerini ifade ettiler.

Dalgalı havalarda denize girmeyin…

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Çevlik İtfaiyesi personeli Salih Alkaç, “İtfaiye ve cankurtaran her olaya karşı 7/24 saat vatandaşlarımıza ve halkımıza hizmet konusunda Deniz ve yangınlar acil durumlarda ALO.112acil çağrı aramasını ihbarı verebilirsiniz. Sahilde vatandaşa Rip akıntısı uyarısı Hatay’ın Samandağ ilçesi Çevlik Sahili’nde her yıl onlarca kişi rip akıntısı sebebiyle yaşamını yitiriyor. Akdeniz sahillerindeki plajlarda, yaz aylarında alınan tüm önlemlere rağmen, sıkça görülen boğulma olaylarının nedenlerinin başında vatandaşlar tarafından pek bilinmeyen ‘rip akıntıları’ geliyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, saatte 70 kilometre hızla hareket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ olan plajlarda da görülüyor.

Alkaç; “rip akıntısı” kıyıya gelen dalgaların, geri dönüş esnasında oluşturduğu güçlü ve tehlikeli akıntı olduğuna dikkat çekerek sahilde denize giren vatandaşları bilgilendirdi. Rip akıntısından kurtulmak için öncelikle korkuya kapılıp panik yapılmaması gerektiğini vurgulayan İtfaiye eri Salih Alkaç “Rip akıntısına kapıldığımızda kıyıya dik bir şekilde değil, paralel bir şekilde sağa veya sola rip akıntısının şekline göre önce akımdan çıkmamız gerekiyor. Sağa veya sola 30’ar metre yol aldıktan sonra sahile dik bir şekilde yüzmelisiniz” dedi.

“Tatiliniz Acı Bile Bitmesin”

Havalar ısındı bu haberi okumadan denize girmeyin. Rip akıntı nedir ve nerelerde görülür? Özellikle yaz aylarında yüzlerce insanın boğularak hayatını kaybetmesine neden olan Rip ya da çeken akıntısı adı verilen su hareketlerini sizin için araştırdık. Karadeniz ve Hatay sahillerinde daha çok görülen ‘Rip akıntısı’ nedir? Rip akıntısından kurtulmak için neler yapılmalı? Yaz mevsiminde artış gösteren boğulmalar, dikkatsizlikten daha çok rip akıntısı yüzünden meydana geliyor. Bu nedenle rip akıntısı olan bölgelerden uzak durulması gerekir. Halk arasında rip akıntısına, ‘çeken akıntı’ ismi verilir.

Rip Akıntısı (Çeken Akıntı) Nedir?

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.

Rip akıntısı nerelerde ve ne zaman görülür?

Çeken akıntılar tüm Hatay Samandağ Çevlik sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

Rip Akıntısı Neden Tehlikelidir?

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.

Rip Akıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa;

Sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa;

Düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa;

Kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.” Dedi. Konu konuşan  vatandaşlar; “Denizimiz çok tehlikeli bir hal aldı. Rip akıntısı her sene bu zamanlarda birçok vatandaşımızı hayattan koparıyor.

Meydan Tatil Köyü denizinde de kumsala kadar varan 40 – 50 cm boylarında zehirli vatozlar görünmüş. Bu zehirli vatozları gören vatandaşlar onlardan kaçabilmiş ancak bir çocuğu düşünün onlardan kaçabilir mi? Deniz, deniz değil korku furyası sanki. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz, lütfen arkadaşlar aileniz ve kendi güvenliğiniz için çok dikkat edin. Gerekirse denize girmeyin. Normalde bu tür tehlikeleri engellemek için yöneticilerimizin dalgakıran veya buna benzer yöntemlerle vatandaşlarını koruması gerekiyor. Ancak sorumlular bu duruma bir çözüm üretmiyorsa biz de en azından kendi üstümüze düşeni yapalım ve cankurtaranların uyarılarını dikkate alalım.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı