ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Ocak 2017

“DEMOKRATİK KENT İNSİYATİFİNE İHTİYAÇ VAR”

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, dün basına verdiği demeçte ‘Yerel seçimler beş yılda bir yapıldığına göre bu dönem için Belediyelerimize ARA KARNE vermenin tam zamanıdır’ dedi.

mevlüd oruç

Oruç verdiği demeçte “aynı zamanda belediyelerimizin gündemine alması gereken çözümlerin bazılarını önereceğiz. Büyük Şehir belediyesine ve Samandağ Belediyesine Demokratik Yerel Yönetim Sürecini yaşama ve yaşatma dersinden ZAYIF not veriyoruz. Seçimler yapılıyor, zaman hızla akıp gidiyor, ama vaatler unutuluyor ve bizler halk olarak susuyoruz. İlkokul mezunumuzdan Üniversite Mezunumuza, Doçentimize, Profesörümüze kadar koltuğu, yetkiyi, mevki’i ele geçiren ağa oluveriyor. Ağa yönetim anlayışını engelleyebilecek bilinç ve örgütlülüğü oluşturabilmiş değiliz.  Toplumlar bilinçleri ve örgütlülükleri kadar hak ederler ve “Hak Ettikleri Şekilde Yönetilirler”. Seçilmiş ve atanmış yerel yöneticilerin  “Halka Rağmen” ve “Hikmeti Kendinden Menkul” ve “Her Şeyi En İyi Ben Bilirim” anti demokratik anlayıştan çıkmaları kendiliğinden olmaz. Demokrasi yöneticilerin insafına ve niyetine bırakılamaz. Seçimden seçime çok konuşmak, çok yazmak yetmez. Yaşam alanlarımız ile ilgili yapılacak planlamaların, yatırımların ve bütçelerinin oluşmasında toplum söz ve karar sahibi olabilmelidir. Fakat belediye yönetimlerimiz anti demokratik ve çağdışı yerel yönetim anlayışını itirazsız uyguluyor. Sayın Hatay Büyük Şehir ve Samandağ Belediye başkanları ve meclis üyeleri bu durumdan pek rahatsız değiller.  “Gündem Belediye başkanı tarafından belirlenir! El kaldır! El indir! Onaylanmıştır! Oldu da bitti. Maşallah! Bu demokrasi değildir. Halkın inisiyatif alabilmesini sağlayacak ortamları, olanakları, araçları oluşturmak zorundayız. KENT İNSİYATİFİ veya KENT PLATFORMU ihtiyacı gittikçe daha çok kendini hissettirir oldu. Örnek veriyorum “Samandağ Demokratik Kent İnisiyatifi” veya Hatay Büyük Şehir Demokratik Kent İnisiyatifi  (CHP-AKP- SHP- HDP- ÖDP- VATAN P – DSP- BTP vb) bütün siyasi görüş ve partilere eşit mesafede olmalıdır. Belediye yönetiminin, mülkü emirlerin ve her hangi bir partinin açık veya gizli tahakkümü olmamalıdır. STK’ ların, bireylerin ve toplumumuzun değişik dinamiklerinin bu konuda düşüncelerini dile getirmeleri, katılmaları ve katkı vermeleri yerel demokrasimizin yerleşmesi ve sorunlarımızın toplum yararına sağlıklı çözümü için zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir.

HİZMETLERDEN ZAYIF NOT VERİYORUZ

Kentimizin “Büyük Şehir Belediyesi” olmasını geniş bir ufuk ile “Dünya Şehri Olmak” olarak okuyabilirsek bir anlamı olur. Samandağ Belediyesi ve Hatay Büyük Şehir Belediyesi hala taşralı küçük şehir sığ sularında yüzüyorlar. Belediyelerimiz Hatay’ın “Dünya Şehri olma hedefi ve ufku” dersinden ZAYIF not aldılar. Siyasi kutuplaşmanın Hatay halkına yönelik olumsuz etkilerini en aza indirmek için önderlik etme dersinden ZAYIF aldılar. Ülkemizin kalkınma temposuna büyük bir ivme katabilecek olan Hatay ilimizin ve Samandağ ilçemizin gelişim dinamikleri çeşitli kuruntularla ve siyasi çekişmelerle göz ardı edilmiş, atıl bırakılmış veya tahrip edilmiştir. Doğal, coğrafik, stratejik, kültürel dinamikleri geliştirme dersinden ZAYIF aldılar. Tarım memleketi olan Samandağ ilçemizde SEBZE VE MEYVE HAL’İMİZ yok. ANTAKYA SEBZE VE MEYVE HALİ’NİN hali rezaletten de öte bir durumdadır. HBŞ Belediyesi Meclisinin her partiden bütün üyelerini toplu bir şekilde Antakya Sebze ve Meyve Hali’ne sabah saatlerinde bir gezi düzenlemeleri için çağrı yapıyorum.  Ey HBŞ Belediyesi Antakya’ ya Modern ve uluslararası ölçekte bir sebze ve meyve hali kazandırmak zor iş değildir. Samandağ İlçemiz de SEBZE VE MEYVE HALİ mi olmalı yoksa soğuk hava deposu mu olmalı tartışması yanlıştır. Sebze-Meyve Hali ve Soğuk Hava Deposu farklı şeylerdir ve birbirinin alternatifi değildir. Samandağ ilçemizin çiftçisinin, küçük üreticisinin, tüketicinin, bakkalın ve bir bütün olarak Samandağ halkının acil ihtiyacı Sebze ve Meyve halidir.  Samandağ ilçemize soğuk hava deposu ayrı bir taleptir ve ayrıca planlanır. Sayın belediye yetkilileri Sebze ve Meyve Hali Yapımından sıyırmak için gereksiz tartışmanın yarattığı kafa muğlâklığına sarılmasın. Samandağ ilçemiz de Sebze ve Meyve Hali, Otogar, modern küçük Sanayi Sitesi yapma dersinden zayıf almıştır. Spor ve Kültür Sanat ortamlarının her mahalleye yaygınlaşması dersinden Zayıf almıştır.

KIYI KENAR ÇİZGİSİ NEYE HİZMET EDİYOR

Samandağ İlçemiz de ekolojik turizm yatırımlarının gelişebilmesi için Kıyı Kenar Çizgisi makul bir seviyeye çekilmelidir. Kıyı Kenar Çizgisi adı altında vatandaşın kendi alın teri olan tapulu malının gaspına son verilmelidir. Hatay Büyük Şehir Belediyesi, Samandağ belediyesi, Milletvekillerimizin ve Mülki Amirlerimizin Kıyı Kenar Çizgisi mağdurlarının tapularına kavuşması için girişimler yapmasını bekliyoruz. Bizim alanımız değil, yapamıyoruz vb bahanesine sarılmamasını temenni ediyoruz.  Samandağ Belediyesinin mevcut yönetimi Samandağlı Alevi Vatandaşın tapusunun iptal edilmesine herhangi bir itirazı olmadı. Neden Acaba? Vatandaş evim, işim, tapum diye feryat ederken, meğer siz bu işi ranta çevirme üzerinde dolap mı  çeviriyorsunuz?. Bu işin Sırrı 34 Trilyonda mı saklı?  “Sahipsiz Arap Alevi Malı Deniz Yemeyen… Biz diyoruz ki “Alma Vatandaşın Ahını Çıkartırlar Aheste Aheste.” Sahipsiz Alevilerin tapulu malını kimlere vermeyi düşünüyorsunuz. Arapça atasözünün ifade ettiği gibi “Hastalandığında yüksek ateşini bile halka bağışlamayan” bazı kişiler evimiz ve ekmeğimiz üzerinde çok rahat atıp tutuyor. Devletin ve hazinenin tapulu malımıza ihtiyacı yok. Yanlış tespitlerle, haksızca, ön yargılı ve ayrımcı bir şekilde tespit edilen KKÇ kabul etmiyoruz. Kendi alın terimizi, evimizi, işimizi, sokağımızı, yaşam alanımızı terk etmiyoruz. Samandağ Deniz Kıyı Kenar Çizgisi daha çok insanı göç ettirme üzerine tespit ediliyor. Alevilerin yaşam alanlarını, iş, istihdam ve geçim alanlarını ve kaynaklarını darlaştırma politikasının bir aracı haline gelmiştir. Samandağ Belediyesi bu politikanın uygulayıcısı olmamalıdır ve halkın yanında olmalıdır. Samandağ belediyesi şimdiye kadar Halkın mağduriyetlerine sahip çıkamamıştır. Zayıf not veriyoruz.

PUAN VEREMİYORUZ, OTUR, SIFIR

Mahallelerin, tarihi ve doğal güzelliklerin tabelaları başta Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere en az 3 dilde yazılmalıdır.  Yerleşim alanları orijinal isimlerine kavuşmalıdır. Yavuz Sultan Selim Caddesi, Yavuz Sokak vb isimler değişmelidir. Enerji tekellerinin doğayı, tarımı, turizmi vb tahrip eden her türlü yatırımına kesinlikle müsaade edilmemelidir. Antakya, Defne ve Samandağ İlçelerimiz de kent içi trafik sorunu artık çözülmelidir. Samandağ ilçemiz de Deniz ve Çevik’ten itibaren Favvar- Zezaniye köprüsüne kadar kent için bütün güzergâh gidiş- geliş istisnasız tek yön olmalıdır. İlçeye giriş çıkış olabilecek dört köprümüz var. Kent İçi trafiği düzenlemek için Çevre Yolunu beklemek gerekmiyor. Şehir içi otopark sorunu çözülmelidir. İşlek caddeler üzerinde araçların park yapması önlenmelidir. Zaten yetersiz olan Hastahane yolu üzerinde park yapılması sağlı- sollu önlenmelidir.

KÜLTÜR DERSİNDE ZAYIF

HBŞ belediyesi ve Samandağ belediyesi yerel yönetim anlayışı halkın kültürüne uzak bir duruş içindedir.  Yılda bir iki etkinliğe destek vermek “sorunun çevresinde dolaşmak”,“İşi Baştan Savmak” ve ”Dostlar Alışverişte Görsünden” başka bir şey değildir. Anadilimiz Arapçayı öğrenebilmemiz için okullar, kültür merkezleri, mahalle kurs yerleri, eğitim destek evleri, akademiler vb kurulmasına ve kurulmuş olanlara önderlik edilmelidir. Seçmeli Arapça Dil Derslerinin engellenmemesi için çalışmalar yapılmalıdır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilere ve öğrenci velilerine seçmeli Arapça dersi tercihi için 5 günlük süre ( geçen yıl Şubatta verildi) verilecek.  Fakat öğrencilerin baştan başka derslere yönlendirildiğini her kademeden yetkililer biliyor. Mülki Amir, Belediye Başkanı, Milli Eğitim müdürlüğü DUYMADIM, GÖRMEDİM, BİLMİYORUM oyununu oynuyor. Bu yıl Anadilimiz Arapçayı okulumuzda öğrenebilme hakkımızı kullanabilmek için Mülki Emirlerin, belediye başkanlarının ve milletvekillerimizin müdahil olmalarını öneriyoruz. HBŞ Belediyesi, Samandağ, Defne, Arsuz, Antakya, İskenderun, Altınöz Belediyeleri Arapçamızın yok olmasını, konuşulmamasını seyreder konumdadır. Anadilimiz Dersinde yerel yönetimlere zayıf veriyoruz. Yakın zamanda yapılacak Seçmeli Ders Tercihlerinde Milletvekilleri, Eğitimsen, belediyeler, Platformlar, dernekler dâhil her kesim müdahil olmalıdır. Eğitim gibi önemli bir konuda yanlışlara karşı durmayacak ve inisiyatif almayacaksanız siz ne zaman işe yararsınız?”dedi.

Haber:Ali Doğru

Foto:Haber Merkezi

 

 

 

Share
617 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?