ÜST REKLAM

logo

reklam

DELİLİK KARADENİZDEN BULAŞTI


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Eski adının küçük Atina olduğunu öğrendiğim Rize’nin Pazar ilçesine indiğimizde çoluk çocuk ile beraber açık bir alanda oturduk, beton binaların denize olan tarafı kapatmasına karşın, bina aralarından görünen dev otoban karayolu, kapatmış deniz sahilini ve deniz çok uzağa gitmiş olduğunu gördük. Şaşkın şaşkın sağı solu keşfederken yanımıza düzgün kıyafetli orta yaşlarda bir erkek yaklaştı.

‘’ Bir bidon suyla Ankara’yı temizledim. Lamğoaltı gidip geldim’’ dedi.

Biranda kimdir? Ne diyor diye anlamaya çalışırken, ‘’Abla 1 liran var mi?’’ deyiverdi, şaşkınlığım bir kat daha arttı.

İçimden dedim ki ‘her şehrin her kentin bir delisi var’ sözü hakikaten doğruymuş.

Pazarlı bir bidon suyla Ankara’yı temizlemeye kalkışırda ben bir Ayna ile Samandağ’ı niye temizlemeyim?

Ama öncelikle kirliliği tespitle işe koyulalım nedir Samandağ da kir?

Kim kirli?

Niçin kirli bunlara cevap arayacağız!

Tabii buraya kadar yazılanlardan gardıroplarda birikmiş ve temizleri de kirleten kirli çamaşırlar değil, konumuz kirli beyinlerdir.

İnsanın kirliliği, insanlığın kirletilmesine giden yollardan bahsedeceğiz.

Şu kadarını söyleyin, kirli sularda yıkanan beyinler temiz olur mu?

Bu yazı da buna da cevap arayacağım.

Çünkü, insan içini yıkayamıyor !

“Tenin temizlenmesiyle kirlilik kökünden temizlenmiyor. Savaşların, hastalığın, haksızlığın, zulmün, adaletsizliğin, yoksulluğun, sebebi kirli insandır. Kirlenmiş insanı topluma kazandırmak, onun kirlenmiş içini temizlemek zordur.’’

Kirlilik nedir?

Kirliliğin çeşitleri:

1-Hava kirliliği

2- Su kirliliği

3- Toprak kirliliği

4- Ses kirliliği

5- Radyasyon’nun yarattığı Kirlilik

6- İnsanın kirlenmesi veya (Ruh Kirlenmesi)

Gündemimiz Samandağ Belediye’sinin marifetleri olunca üstelik günlerdir ‘Eski Vergi Dairesi’ yerinin, yıkılıp, yerine yeni inşaatın yapılacağı ve Samandağ Belediye yönetiminin tam olarak halka açıklanmayan kamuoyundan gizlenen ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ‘haksız ve yersiz’ inşaat yapılacağı olunca bizde Kirliliğin en sonundan ‘İnsan kirlenmesi’, insan ruhunun kirlenmesi açıklayarak, sözü geçen konuya açıklık getirip uyarı ve itirazımız yapacağız.

Şöyle ki, her gün eve gelince nasıl elimizi yüzümüzü yıkıyor ya da duş alıp rahatlıyorsak, ruhumuzu da temizleyen bir eylem yaparak ona da gerekli özeni göstermemiz gerekir değil mi?

Gün içinde ruhumuza yapışan kirleri de arındırırsak çok daha yenilenmiş, mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamamız kolaylaşır diye düşünüyorum.

Evet, insan kirleniyor. İnsanın duyguları kirleniyor, düşünceleri kirleniyor, umutları kirleniyor, sevinçleri kirleniyor.

Ve giderek bütün bu kirlilikler insanı insana duyarsız, güvenilmez kılıyor… İnsan geleceğe güvenemiyor. İnsan umut duyamıyor. İnsan mutluluğu bulamıyor. İnsan insanı sevemiyor.

Samandağ tamı tamına çıkarcılıkla kirletilmiş en yetkili yerde oturan kişiler ısrarla, kendinin ve bir avuç sermaye sahibi egemeninin çıkarlarına koca bir kenti kirletiyor, en ufak bir rahatsızlık duymadan.

Ceza Hukukun da ise suç ve kirlilik: Suç, hukuk düzeni tarafından yapılması yasaklanmış, yapıldığında da devlet tarafından veya güvenlik tedbiri şeklinde bir yaptırımla karşılaşan fiilleri olarak ifade eder.

Samandağ Belediyesi Eski vergi dairesini yıkıp yerine yeni inşaat yapmasının veya otopark gibi doğrudan kenti etkileyebilecek bir çalışmanın Mevcut yasalarımız karşısında tam açıklığı, projesi, imar yasasına, Çevre kanununa, İl tabiat varlıklarını koruma yasasına muhalefeti var mı yok mu, Bölge Mimarlar mühendisler odasının bilgisi oluru, Sit kurulu kararı var mıdır?

Türk Ceza Kanunu’nun 6. Maddesinin 1. Fıkrasının (e) bendinde ‘’gece vaktinden’’ ne anlaşılması düzenlenmiştir. Buna göre, güneşin batmasından bir saat sonra başlayan ve doğmasından bir saat evvele kadar devam eden zaman süresine gece vakti denir.

Yani gece yarısı işlenen hırsızlık suçları kapsamına giren cezalar artırılmasını gerektiren nitelikli hal olarak düzenlenmiştir.

Kim dinler?

Samandağ’da her şey zaman zaman ilçenin eğlence lüks restoranlarında gece yarılarında yapılsa da şimdilerde kent dışında gece yarıları kararlar alınıyor, satılıyor, ediliyor, veriliyor.

Kim takar hukuku, üstelik gece yarısı yapılan hırsızlık suçlarının artırılması…  Takarlar takmazlar bilemeyiz biz deriz ki:

Sözünü ettiğimiz bu insan kirlenmesinin kaynağı insanın öz değerlerine yabancılaşmasıdır.

Samandağ’da bu faturayı sadece Başkan Mithat Nehir’e kesmek aslında insafsızlık olur demekten de kendimi alamıyorum.

Çünkü yabancılaşmanın temelinde, insanın toplumsal yaşam içinde yürekten inandığı değerlerin geçerliliğini yitirip erimesi yatmaktadır. Yani sorun bireysel olmaktan çok toplumsal bir düzen kirliliği olarak ortaya çıkmaktadır.İşte bu düzen kirliliği, içindeki insanı da kirletmektedir.

Emeğin değil paranın para kazandığı, dürüstlüğün değil sahtekarlığın prim yaptığı bir düzende, insanında saf ve temiz kalması beklenemez. Çünkü her şeyden önce, karnını bile doyuramayan, emeğine yabancılaşan insana kirlenmekten başka yol kalmamaktadır.

Sözün burasında medyaya bir atıfta bulunmak gereği vardır. Çünkü medya bu kirlenmenin en büyük destekçisidir.

Sayın Mithat Nehir, eski vergi dairesinin yerine yaptırmayı düşündüğü, beton yığını ile ilgili, sözü geçen yerde, hak sahiplerine hakkaniyet ölçüleri esasa alınarak en üst kademeden karşılanmasını istemekte kirliliğin derinliği nüfus ettiği alanlarla ilgili, günü birlik menfaatler, çıkara dayalı faydacı, hatayı, yanlışı görmemezlik etmek.

Ancak kamuoyuna yansıdığı kadarıyla simetrik hatalarla hak sahiplerini,  değil korumak, mağdur edilmek üzere ölçümlerde mimarı ve mühendislik oyunu ve hilelikleri ile hak sahipleri mağdur edileceklerdir (!),  yukarıda belirttiğim gibi eğer bu uygulamada hak sahiplerine haksızlık ediliyorsa bu Başkanın temizlenmemek üzere kirlenmesi demektir. Burada sormak gerekiyor gibi; hak sahipleri gerçekten mağdur mu?

Başkan Mithat Nehir, “26 Ocak 2017 tarihli Atayurt Gazetesinin haberinde Başkan Nehir açıklamasında “Eski vergi dairesi yerinin yıkılıp yerine park yapılması fikrinin kulağa hoş geldiğini ancak binanın bir kısmının özel mülk olmasının bu düşünceyi hayata geçirmeye engel teşkil ettiğini açıklıyor. Nehir, Bu düşüncede olanlara ‘empati kurun, eğer sizin orada dükkanınız olsaydı güle oynaya bu dükkanı park olması için verir misiniz?’ diye de soruyor.

Bir başka haber de, ‘’Pay sahibi olan Mehmet Ali Miçoğulları’nın oğlu Ceyhan Miçoğulları, yıkılıp yeniden inşa edilecek binanın dükkanları metrekarelerde eşit bir şekilde dağıtılmadığını söyleyerek belediye ye çağrıda bulunuyor. Belediyenin yaptığının adil bir uygulama olmadığını, kimilerinin dükkanlarını 22 metre büyütürken kimilerine 50 ile 85 santim arasında büyüttü şeklinde simetrik ölçülerde dahil kaçırılan hak gaspları olduğu iddiaları şüpheleri vardır.

Evet, iddialar çok ağır. Bir tanesi bile doğru olsa ki, bize göre asıl cambazlık verilen sözlerden caymalar bundan sonra ki süreçte olacak, binalar hele bir yapılsın bakın neler olacak.

Adaletsizlik olduğu iddiaları fazla olan bu yerde atılacak temel ne kadar derin ve sağlam olur hiç bilemeyiz. Adam evinin içine kadar girecek siz hala adalet kanun hak mı bekleyeceksiniz; ey ahali?

Evet, Samandağ’ın değişmez kaderi mi diyeceksiniz? Yoksa Belediye Başkanı’nın hükmüne karşı mı çıkacaksınız?

Bu sis bir tek çözüm bir seanslık delilik terapisi çözer arkadaşlar…

Emin olun ki bizim Belediye ile sorunlarımızı çözmek kesinlikle akıllı adam işi değildir.

Bu işi delilere bırakın zaten ortalıkta pek akıllı kimselerde görünmüyor.

Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
584 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...