DELETE FACEBOOK (FACEBOOK SİL) - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DELETE FACEBOOK (FACEBOOK SİL)

Bu haber 02 Nisan 2018 - 8:41 'de eklendi ve 98 kez görüntülendi.

Facebook, 2004 yılının şubat ayında Harvard Üniversitesi’nde bir grup öğrenci tarafından yapılan bir sosyal ağ yazılımıdır.

Kısa sürede önce Harvard’da, sonra Amerika‘da sonra da tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Bugün, dünya üzerinde 2 milyardan fazla kullanıcısı olduğu biliniyor.

Modern dünyada; iş yoğunluğu, uzaklık, zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle yüz yüze iletişim kuramayan insanlar facebook gibi sosyal ağlara yöneliyor. Bundan dolayı kullanıcı sayıları hızlı bir şekilde artıyor.

İletişim ihtiyacını karşılayan bu sosyal site şimdi kişisel verileri sızdırmak ile, insanların adlarını yönlendirmek, seçimlere müdahale etmek ile suçlanıyor. Suçlamalar ile ilgili ciddi ve somut durumlar var.

Facebook ve Messenger uygulamalarını telefonunuza indirdiğinde aşağıdaki verilere erişim iznini vermiş oluyorsunuz

Kamera erişim izni.

Sesli mesajları kaydetmek için mikrofon erişimi.

Uygulamanın rehberinizdeki Facebook hesabı olanları bulabilmesi için telefon erişimi.

Sohbet yeri paylaşmak için GPS erişimi.

Medya ve fotoğraflara erişim izni.

Erişim izni alan site bu bilgilerinizi depoluyor.

Bu erişim özelliklerini kullanarak size ve kişisel bilgilerinize istediği zaman ulaşıyor.

2 milyardan fazla kullanıcının kişisel verileri çok önemli bir sosyo-metrik güç oluyor.

Bu site:  detaylı insan analizi yapacak durumda.  Ve bu analizlere göre insanların ideolojik görüşlerinden sosyal yaşamlarına kadar bir çok alanda bu analizleri kullanabilecek.,

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneğinin bu konudaki yorumları şöyle: Facebook’ta artık daha detaylı insan analizi yapacak uygulamalar hayata geçirildi. Sosyal medyada artık insanların ideolojik görüşlerini ifade etmeye yönelik bir çaba söz konusu. Örneğin, profil fotoğrafına Türkiye’de 3 ayrı önemli sembolü koyabiliyorsunuz. Burada da insanları ayırıyorlar. Böylece çeşitli gruplar oluşturuyorlar. Sizi detaylı tanımak için uygulamalar geliştiriyorlar. Kimse artık; Almanlar, Trabzon’da göç veya başka şeyleri araştırmaya gelmiş demiyorlar. Çünkü bunu Facebook üzerinden yapabiliyorlar.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan ise Dünya’da verilerin elde edilmesinin çok önemli hale geldiğini ifade ediyor. “Örneğin, Whatsapp mesajlaşma programı 19 milyar dolara satıldı. Bunun yazılımsal değeri değil, önemli olan bunun data (bilgi) havuzu. İnsanlar, o ‘big datayı’ kullanmak için para veriyor. Böylesi bir ortamda artık ‘Veriyi kullanan kimse, kral odur.’ anlayışı hakim.” dedi.

…….

Ercan: ‘’Dijital insan henüz kendini tanımazken başkaları onu tanıyabiliyor. Sosyal medyada yaptığınız 68 beğeninizden (like) yüzde 85-90 oranında sizi tanıyor. Bu çok ciddi bir şey.” değerlendirmesini yaptı.

Ercan, Türkiye’de ilgili kurumların siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması konusunda yürütülen ciddi çalışmaların devam ettirilmesi, yerli sosyal ağ projesinin ise bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

(Kaynak Yeniçağ: “Facebook’taki sızma, kişisel veri suistimalinin en üst noktası”)

Çözümlerden bir tanesi ‘’yerli ağ projesi’’ ve ‘’yerli yazılımlar’’ bunlar yapılıncaya kadar bizim de yapmamız gerekenler var.

1-Facebook kullanmaya devam edecekseniz bile uygulamasını telefonunuzdan kaldırın.

2- Beğeni ve paylaşımlarınıza dikkat edin.

3- Olabildiğince fotoğraf paylaşmamaya özen gösterin

4-  Tanıdığınız bildiğiniz kişiler ile iletişim kurun.

5-  Sosyal medyada ideolojik tartışmalara girmeyin.

6- Duygu durumuzu paylaşmayın.

Bunlar ve daha fazlası sizin kişisel verileriniz. Kişisel verilerinize önem verin. Yolda hiç tanımadığımız biri karşınıza çıkıp ‘’bu gün kendini nasıl hissediyorsun?’’ diye sorsa kendimizi bir garip hissederiz. Ama facebook’ ta belki yakın birkaç kişinin bilmesi gereken bilgileri paylaşıyoruz.

Sosyal medyayı kullanırken biraz daha dikkatli olalım. Zor olsa da karşılıklı iletişime yönelelim. Daha sağlıklı sosyal ortamlara, yüz yüze iletişime ağırlık verelim.

Eğitimci – Hüsamettin Kazan