ÜST REKLAM

logo

reklam

DELEGE KİME DENİR?


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Mesleğim gazetecilik, yıllardır hemen herkesle iletişim içindeyim.

Bir bakmışsınız ilçemizin bir köyünde tarlada çiftçilerle sorunlarını dinliyorum.

Bir bakmışsınız kaldırıma oturup yoldaki dilenciyle sohbet ediyorum.

Bir bakmışsınız ilimizin, ilçemizin en zengin iş adamıyla ofisinde röportaj yapıyorum.

İşçi, Memur, Öğrenci…

Fark etmez.

‘Birinin derdi akşam yiyecek bir dilim ekmekse diğerinin derdi aylık milyarca kazancını ikiye katlamak.

Bedeli ve fiyatı farkı olsa da dert işte, herkeste var!

Son günlerde ise; yoksulluğu ve zenginliği katlayacak öyle bir derdimiz var ki, yoksul aç olanın da zenginin de ortak noktası oldu.

CHP ilçe kongresi için delege kimler aday seçilecek!

Hemen herkesin bir B planının olduğu bir zamandayız.

Tarih 1919’a gelindiğinde bu ülkenin dört tarafı emperyalistler tarafından işgal edildi. Ülkeyi bu zalimlerden kurtarmak için Erzurum ve Sivas kongreleri yapıldı. Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından ve bu kongrelere halktan her türden insan kongre de delege oldu ve bir milletin kaderini kökünden değiştirecek kararlar aldılar ve Bağımsızlık savaşı verip 1923 de Cumhuriyeti kurdular.

Şimdi 2017 Türkiye’sinde Cumhuriyet kendi içinden yıkılmak üzere tehlike de…

Ve ilçemizde bir partinin ilçe kongresi için delege seçimi…

Bırakın Ülkemizin delik deşik edildiğini, İlçemizin üstü de altıda oyuldukça oyulmuş vaziyette…

Bayanlar baylar siz bu oyulmanın altında mı üstünde misiniz?

Ruhsatınız, ehliyetiniz, liyakatınız, bilginiz, beceriniz sorunlara rehberlik edecek, bedel ödeyecek kararlılığınız var mı?

Sizin bu halk adına B planınız nedir?

Mustafa Kemal, Anadolu topraklarını bir uçtan bir uca, cephe cephe savaşarak kefeni cebinde ölümüne dolaştı. Siz Samandağ’ın köylerini, mahallelerini kaç kez dolaştınız, amacınız sadece gezmek bile olsa.

Delege Kime denir?

Kendisine yetki verilerek bir yere veya birinin katına gönderilen kimse, elçi, devlet, parti, sendika vb. kuruluşları toplantılarda temsil eden kimse, Bilimsel toplantılara bildiri sunmak üzere katılan kimse, katılımcı.

Yakın Cumhuriyetimizin tarihinden önemi çok büyük olan Erzurum kongresi ve bu kongrede delegelerin ne yaptıklarına, kim olduklarına hatırlatma adına: Mondros Ateşkes Anlaşması’nın 24. Maddesine göre Doğu Anadolu’daki altı Vilayette bir karışıklık çıktığı takdirde, itilaf devletleri bu yerleri işgal edebilecekti.

İşte Erzurum kongresinin en temel özelliği ve aldığı kararları;

Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.

Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekûn kendisini savunacak ve direnecektir.

Vatanı korumayı ve istiklali elde etmeyi İstanbul Hükümeti sağlayamadığı takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır.

Kuva-yı Milliyeyi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hâkim kılmak temel esastır.

Manda ve himaye kabul edilemez

Hıristiyan azınlıklara siyasi hâkimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez.

21 Temmuz- 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da iki hafta süren kongre yukarda ki kararları almış bağımsızlık için Kurtuluş savaşını da başlatmıştır ve büyük acılar sonunda zaferle bitmiş Cumhuriyet İlan edilmiştir.

Şimdi ilçemizde CHP’nin kıran kırana delege seçimleri yapılınca delege statüsüne- özelliğine- kimliğine seçilenler uygun mu diye merak ettim?

Ve Erzurum kongresinde alınan kararlar bakımından düşünüldüğünde bu delegeler olsa nasıl kararlar alırlar diye hınzırca düşünmeden de edemedim!

Biz gazeteciler ne zaman pencereden dışarı baksak susamıyoruz bir türlü. Çünkü gördüklerimiz korkunç.

Susmamız için gözlerimizi kör, kulaklarımızı sağır etmeniz ve kalbimizi kurutmanız gerekecek.

Biz pencerenin önündeyiz ve yaptığınız her şeyi ayan beyan görüyoruz.

Siz çerçeveyi sökmeye çalışıyorsunuz.

Olmadı kalın perdeler çekiyorsunuz.

Olmadı üzerine demir kepenkler çakacaksınız, olmadı gözlerimize mil çekeceksiniz…

Olmadı dillerimizi sökeceksiniz. Niyetiniz ne yapıp edip bizi susturmak ve gerçekleri saklamak.

Çünkü görmemizi istemediğiniz şeyler yapıyorsunuz, öğrenmemizi istemediğiniz ilişkiler kuruyorsunuz. Kendi hayalleriniz uğruna başkalarının hayatlarını karartıyorsunuz.

Ne diyelim!

Söyledik söyleyeceğimizi şimdilik. Hayırlı olsun!

Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
761 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...