ÜST REKLAM

logo

reklam

DELEGE KİME DENİR?


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Mesleğim gazetecilik, yıllardır hemen herkesle iletişim içindeyim.

Bir bakmışsınız ilçemizin bir köyünde tarlada çiftçilerle sorunlarını dinliyorum.

Bir bakmışsınız kaldırıma oturup yoldaki dilenciyle sohbet ediyorum.

Bir bakmışsınız ilimizin, ilçemizin en zengin iş adamıyla ofisinde röportaj yapıyorum.

İşçi, Memur, Öğrenci…

Fark etmez.

‘Birinin derdi akşam yiyecek bir dilim ekmekse diğerinin derdi aylık milyarca kazancını ikiye katlamak.

Bedeli ve fiyatı farkı olsa da dert işte, herkeste var!

Son günlerde ise; yoksulluğu ve zenginliği katlayacak öyle bir derdimiz var ki, yoksul aç olanın da zenginin de ortak noktası oldu.

CHP ilçe kongresi için delege kimler aday seçilecek!

Hemen herkesin bir B planının olduğu bir zamandayız.

Tarih 1919’a gelindiğinde bu ülkenin dört tarafı emperyalistler tarafından işgal edildi. Ülkeyi bu zalimlerden kurtarmak için Erzurum ve Sivas kongreleri yapıldı. Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından ve bu kongrelere halktan her türden insan kongre de delege oldu ve bir milletin kaderini kökünden değiştirecek kararlar aldılar ve Bağımsızlık savaşı verip 1923 de Cumhuriyeti kurdular.

Şimdi 2017 Türkiye’sinde Cumhuriyet kendi içinden yıkılmak üzere tehlike de…

Ve ilçemizde bir partinin ilçe kongresi için delege seçimi…

Bırakın Ülkemizin delik deşik edildiğini, İlçemizin üstü de altıda oyuldukça oyulmuş vaziyette…

Bayanlar baylar siz bu oyulmanın altında mı üstünde misiniz?

Ruhsatınız, ehliyetiniz, liyakatınız, bilginiz, beceriniz sorunlara rehberlik edecek, bedel ödeyecek kararlılığınız var mı?

Sizin bu halk adına B planınız nedir?

Mustafa Kemal, Anadolu topraklarını bir uçtan bir uca, cephe cephe savaşarak kefeni cebinde ölümüne dolaştı. Siz Samandağ’ın köylerini, mahallelerini kaç kez dolaştınız, amacınız sadece gezmek bile olsa.

Delege Kime denir?

Kendisine yetki verilerek bir yere veya birinin katına gönderilen kimse, elçi, devlet, parti, sendika vb. kuruluşları toplantılarda temsil eden kimse, Bilimsel toplantılara bildiri sunmak üzere katılan kimse, katılımcı.

Yakın Cumhuriyetimizin tarihinden önemi çok büyük olan Erzurum kongresi ve bu kongrede delegelerin ne yaptıklarına, kim olduklarına hatırlatma adına: Mondros Ateşkes Anlaşması’nın 24. Maddesine göre Doğu Anadolu’daki altı Vilayette bir karışıklık çıktığı takdirde, itilaf devletleri bu yerleri işgal edebilecekti.

İşte Erzurum kongresinin en temel özelliği ve aldığı kararları;

Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.

Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekûn kendisini savunacak ve direnecektir.

Vatanı korumayı ve istiklali elde etmeyi İstanbul Hükümeti sağlayamadığı takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır.

Kuva-yı Milliyeyi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hâkim kılmak temel esastır.

Manda ve himaye kabul edilemez

Hıristiyan azınlıklara siyasi hâkimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez.

21 Temmuz- 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da iki hafta süren kongre yukarda ki kararları almış bağımsızlık için Kurtuluş savaşını da başlatmıştır ve büyük acılar sonunda zaferle bitmiş Cumhuriyet İlan edilmiştir.

Şimdi ilçemizde CHP’nin kıran kırana delege seçimleri yapılınca delege statüsüne- özelliğine- kimliğine seçilenler uygun mu diye merak ettim?

Ve Erzurum kongresinde alınan kararlar bakımından düşünüldüğünde bu delegeler olsa nasıl kararlar alırlar diye hınzırca düşünmeden de edemedim!

Biz gazeteciler ne zaman pencereden dışarı baksak susamıyoruz bir türlü. Çünkü gördüklerimiz korkunç.

Susmamız için gözlerimizi kör, kulaklarımızı sağır etmeniz ve kalbimizi kurutmanız gerekecek.

Biz pencerenin önündeyiz ve yaptığınız her şeyi ayan beyan görüyoruz.

Siz çerçeveyi sökmeye çalışıyorsunuz.

Olmadı kalın perdeler çekiyorsunuz.

Olmadı üzerine demir kepenkler çakacaksınız, olmadı gözlerimize mil çekeceksiniz…

Olmadı dillerimizi sökeceksiniz. Niyetiniz ne yapıp edip bizi susturmak ve gerçekleri saklamak.

Çünkü görmemizi istemediğiniz şeyler yapıyorsunuz, öğrenmemizi istemediğiniz ilişkiler kuruyorsunuz. Kendi hayalleriniz uğruna başkalarının hayatlarını karartıyorsunuz.

Ne diyelim!

Söyledik söyleyeceğimizi şimdilik. Hayırlı olsun!

Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...