ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Temmuz 2017

DEĞİŞEN BİR SAMANDAĞ HİKÂYESİ


Ali Doğru
deneme21@hotmail.com

Hadi sizinle bir Samandağ hikâyesi yazalım.

Evvel zaman içinde, Kalbur zaman içine. Bir varmış bir yokmuş eskilerde bir ilçe varmış. Bu ilçe yüz yıllar önce krallara, padişahlara ve kraliçelere ev sahipliği yapmış. Kimi halen anılırken kimileri ise unutulmuş.

Bu ilçede yüz yıllar boyunca hoş görü hüküm sürmüştür. Bu ilçede her ırktan, her dilden, her dinden ve her renkten insanlar yaşarmış. Buna rağmen bu insanlar bir aile gibi geçinir gidermiş. Bir birine saygı gösterir bir birini desteklerlermiş. Evlenecek gence çeyiz toplar, askere gideceğe harçlık verir, ev yapacak olana yardım eder, buğdayını biçecek çiftçinin buğdayını biçerlermiş.

Bu ilçe yüz yıllar boyunca hep böyle güzellikler ve hoş görü içinde yaşadı. Ta ki çakma devrimciler, sahtekâr hayırseverler faşist sosyalistler çıkana dek.

Bu ilçede hoş görü denen şeye, kimsenin kimseye tahammülü kalmamış. Varsa yoksa rant, rant, rant. Düşüne biliyor musunuz oto kiralamaya bile Rant, Car yazılıyor. Kültürümüz ayaklar altına alınmış. Devletin hazine taşınmaz mal dediği topraklarımız parsel parsel satılmış. Yeşillik alanlarımız yok ediliyor. Birkaç yıl sonra bütün Samandağ’ında tek ağaç kalmayacak. Bütün Samandağ’ını betonlaştırmaya çalışıyorlar. Hedefleri sadece Samandağ’ı nasıl yok ederek para kazanabiliriz olmuş. İnsanlarımız artık işlerini ya parayla ya da tehtid ile hal etmeye çalışıyorlar. Bir iş alın teri dökmeden yapılmazsa haram para, haram lokma olur o iş. Eskiden evine değil haram lokma geçirmek, emanet edilen bir eşyanın yerine değiştirmeye bile korkan bir halk nasıl çocuğuna haram lokma yedirecek aklım almıyor. Tefecilik, rüşvetçilik, kaydırmacılık, almış başını gidiyor. Ha bi de 2017 yılında bütün illerin, ilçelerin büyüyüp, gelişmesinin ve modernleşmesinin yanı sıra Samandağ’ın çöplük içinde eskisinden daha da kötü bir durum alması gözlerden kaçmıyor. Eskiden herkes evinin önünü süpürüp pırıl, pırıl yaparken şimdi her yeri çöp götürüyor. Sahilimiz yy. boyunca bu kadar işkence çekmemişti sanırım. Kendini aydın demokrat sosyalist sananlar ifadelerinde ya hakaret ya da tehdit var.

Değişim sadece Samandağ’ın doğal güzelliklerinde değil insanlarında oldu. Eskiden Yazmalı kızlarımızın, güzelliğini yırtık pantolon ve yahut karış kadar etekle almış. Oysa güzellik açık giyinmek demek değildir.

Artık çocuklarda bir farklı yetişiyor. Bizim zamanımızda telefon mu vardı. Biz hep dışarıda oynardık. Şimdiki çocukların ismini bile bilmediği oyunlar oynardık. Şimdi sokaklar yasaklı tek yönlü olduğu için artık dışarı bile çıkmıyor. Süslü evlerinde hapis hayatı yaşıyor gibiler. Bedenleri evde, zihinleri de telefonda.  Büyüklerimiz yaşlılarımız serinlemek için altına oturacak ağaç bulamıyor, klimalar altında ömrünün geri kalanını hastalık ile geçiriyor. Çünkü ağaçlarımız kesiliyor. Anlatacak o kadar çok şey var ki, Ne kalem yeter yazmaya ne de sayfalar sığmaya. Efendiler bu topraklar nice kavimler gördü nice evrimler geçirdi. Unutmayın sizde gidicisiniz. Ama bu topraklar, bu memleket kalıcı. Bu memleket çocuklarımızın. Gelin bu hikâyede isminizi güzel yerlerde yazdırın. Benden söylemesi zararın neresinden dönersen kardır diyerek, Efelik izmirde olur. Samandağ’ında 3arek el tine şrabü 3anile olur. Bilmem anlatabiliyor muyum? Vesselam.

ALİ DOĞRU

 

 

 

Share
774 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...