ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Kasım 2016

DEFNE’DEN TÜM KADINLARA ‘AÇIK DAVET’…

1b369t

Defne Kadın Emeği Derneği adına bir açıklama yapan Dernek Başkanı Gülay Öztürk, tüm kadınları bugün saat 17.30’da köprübaşında, Hatay Kadın Platformu ve Antakya Kadın Dayanışması ile ortak yapacakları basın açıklamasına davet etti.

Konuya dair açıklamasında, “Türkiye’de kadına yönelik şiddet, cinsel istismar ve kadın cinayetleri artarak devam ediyor” diyen Defne Kadın Emeği Derneği Başkanı Gülay Öztürk, şöyle devam etti: “Resmi verilere göre, 2016 yılında Kasım ayına kadar 272 kadın katledildi, 284 kadın tacize uğradı, 376 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı. Ayrıca nefret cinayetlerinde de ciddi bir artış söz konusu.

Öldürülen kadınların büyük bir çoğunluğu, failler hakkında defalarca şikâyette bulunduğu halde hiçbir koruma kapsamına alınmamış. Kadınları öldürenlerin başında; eşleri, tanıdığı bir akrabaları, eski eşleri, eski sevgilileri, sevgilileri, babaları gibi en yakınları geliyor. Ayrıca verilere göre, kadınları öldürenlerin büyük bir çoğunluğu hala tespit edilemedi.”

Her gün başka bir cinsel istismar ve taciz olayı ile karşılaşır olduklarına işaret eden Öztürk, Meclis’e sunulan ve sonrasındaki tepkilerle geri çekilen önergeyi ise ‘ülkemizin utancı’ olarak nitelendirdi ve bugün yapılacak basın açıklaması için şu mesajı verdi: “Bütün kadınlarımızı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’nde feminist isyana çağırıyoruz! Yaşasın kadın dayanışması !”

Share
626 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?