DEFİN GERÇEKLEŞMEYECEK KARARI ! Halk tek yürek bu genci vuran zihniyete yöneldi. - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DEFİN GERÇEKLEŞMEYECEK KARARI ! Halk tek yürek bu genci vuran zihniyete yöneldi.

Bu haber 14 Mart 2018 - 9:04 'de eklendi ve 205 kez görüntülendi.

 

    

Hatay’da Dur’ İhtarına Uymadı iddia edilen hayatının baharında genç canından oldu. Samandağ halkı ayakta!

Edinilen bilgiye göre, olay merkez Cumhuriyet Parkı civarında saat 22.40 sıralarında meydana geldi. Samandağ’da polis tarafından vurulan Güven Oğurol(Kahil) isimli gencin katili ilk saatlerde gözaltında idi. Dakika dakika halkı konu hakkında bilgilendiren olay anında halkın yanına intikal eden Avukat Anıl Cevahir Can, olay ile ilgili ilk açıklamasında, ‘Olayın failinin belli olduğunu ve gözaltında olduğunu’ belirtti. Can;’Saldırının hesabının sorulacağını ve Halk olarak olayın takipçisi olacaklarını’ ifade etti.

Emniyet Müdürü Mustafa Ateş’in iddiasına göre; “hakkında daha önce yakalama kararı çıkartılan Güven Oğurel’e polis tarafından ‘dur’ ihtarı yapıldı. İhtara uymayıp kaçmaya çalışan şahıs ile polis ekipleri arasında kovalamaca yaşandı. Kovalamaca sırasında polis ekipleri tarafından açılan uyarı ateşi sırasında seken kurşun Güven Oğurel’in sırtına isabet etti. Ağır yaralanan Oğurel’in kaldırıldığı Samandağ Devlete Hastanesinde doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı”ğı öğrenildi.  Güven Oğurel’in cenazesi Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine gönderilirken, adli rapordan sonra cenaze defin için aileye teslim edildi.

Ogurel’in cenazesinin Adli Tıp incelemesinin ardından ilçeye getirilmesi sırasında binlerce kişi yürüyüşle cinayeti protesto etti. Samandağ halkı alkışlar ve kornalarla yürüyüşe destek verdi.

Favvar Mevkide toplanan öfkeli kitlede mevkiler bir kenara bırakıldı. Halk tek yürek bu genci vuran zihniyete yöneldi. Cenazesşi ilçeye getirilen genç, alkışlarla hastane morguna alındı. Oğurel’in katledildiği yerde oturma eylemi gerçekleştirildi karanfiller atıldı. Anne Kahiloğullarının feryadı yürekleri dağladı.

Oğurel’in katledildiği yerde çiçek bırakılırken konuşan  Avukat Metin Canbolat, ‘Samandağ’ında bir genç dünkü olaya kadar sevabıyla günahıyla ne yaşadığı onu ilgilendirir. Ancak ilk saatlerde farklı yansıtılan olay, sabah bu sahada bulunan bazı işyerlerindeki kameraların incelenmesi ile işin seyri hukukçu olarak farklı olduğu görülmüş buraya intikal etmiş bulunuyoruz. Öncelikle Samandağ’ına yakışan hoşgörülü kurallara adalete inanan, tepkisinde haklı görüp dik duran sizlere teşekkür ediyorum. Belki birileri kendini karar verici zanneder, kaosun yarattığı ortamda kendini emir buyurucu zannedenler bu işe ad koymak isteyebilir. Ama ilerde adalet bunun adını koyacak. Taksirle adam öldürmemi, cinayet mi, infial mı onu mahkeme ortaya koyacak. Ben bunu sizinle bir hukukçu olarak konuşuyorum. Ancak bizden beklenen başta hastanede olmak üzere olayın ilk anından belki bizden farklı tepkiler bekleniyordu. Ben bugün ölürken bile bir katkı yaparak bizleri ilçenin değerlerini bir araya getiren Güven’e sahip çıkan bu duruşunuzu tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Ailenin bir kararı var onu sizlerle paylaşmak istiyorum; ‘aile bu olayda, bu olayın faili olayın meydana geliş biçimini ve bizimde ilk emarede gördüğümüz görüntüler var bazıları bunu sosyal medyada yaymaya bazıları engellemeye çalışıyor. Ben şahsım bu görüntüleri görmüşüm. Farklı, normal bir engelleme uyarı ya da yasalara uygun olmayan bir eylem kanaati ben avukat olarak söylüyorum görseydim söylerdim. Bu benim görevim ben cezacı avukatım. Aile bu olay açığa çıkana kadar cenazenin defnedilmemesi kararı aldı. Kararı alan karar alıcılar hangi delille faili gözüken şahsı Poliste olsa salıverdi. Aile acısını bağrına basarak dostlarının da desteğini alarak kararı aldı. Herkesin bu kararın bilinci ile sorumlu bir şekilde davranmasını rica ediyoruz. Bu basit bir karar değil bu aileyi pişman etmeyecek davranışlar sergilemeliyiz. Bu aile çocuğu şahsında hepimizin bizlerinde çocukları olmak üzere yönelebilecek hafif bir eylemi dahi engelleme derdindedir. Bu yüzden çocuğunu toprağa vermiyor. Bunun sorumluluğu bu toplumun üstündedir. Lütfen buna yakışır bir duruş sergileyelim. Galeyana gelmeyelim, provakosyona gelmeyelim.  Biz en büyük cevabımızı bugün verdik. Ben inanıyorum devlet sizin bu dik haklı duruşunuzu en kısa sürede görecek ve buna uygun yeni adımlar yada bizim iddia ettiğimizden farklı eksik bir değerlendirme yapacağına inanıyorum” dedi.

Avukat Anıl Cevahir Can, “ilçe hukukçuları olarak olayın takipçisiyiz. Yeni deliller var. Yeni kamera kayıtları var. Bu kamera kayıtlarından sonra devlet yetkililerinin devlet büyüklerimizin gerekeni yapacağı kanaatini taşıyoruz. Bu çocuk elinde silah yokken, mukavemet göstermeden yani polise karşı koymadan vurulmuştur arkadaşlar. Görüntüler bunu gösteriyor. Görüntüler son derece net. Bu görüntüleri sunduktan sonra bu hukuki boyutun değişeceğine inanıyoruz. Hepinizi şuan olduğu gibi sağduyulu olmaya davet ediyorum, bu sağ duyumuz devam edecek. Hukuki süreç takip ediliyor. Tüm Samandağ’da görev yapan arkadaşlarla beraber aynı zamanda Antakya’daki meslektaşlarımız sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri hepsi ile beraber hukuki süreç takip ediliyor hepinize katıldığınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

İyi Parti ilçe başkanı Seyran Miçooğulları, “diyecek bir şey yok. Toplumsal barışı bozmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz. Tek istediğimiz bu olayın aydınlatılması ve gereğinin yapılması. Başka söyleyecek söz bulamıyorum acımız çok büyük” dedi.

Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet A. Kamacı, ‘toplumsal barışı tehlikeye sokacak bu olayı kınıyoruz. Barışın dostluğun, birlikteliğin beşiği olan Samandağ’ımızda bu olayın yaşanması büyük bir talihsizlik. Asla Samandağ’ımıza uymayan bir davranış. Samandağ bu ilçeye gelen her bireyi kendinden sayıp bağrına basmıştır. Bir Samandağ’lı gibi yaşamasını sağlamıştır. Bu yapılan hiç yakışmadı, kınıyoruz. Vefat eden kardeşimize Allahtan rahmet, ailesine baş sağlığı diliyorum” dedi.

İlerleyen saatlerde failin serbest bırakıldığını öğrenen halk adliye önünde toplandı.

  1. Dönem Milletvekili Refik Eryılmaz, CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, Av. Anıl Cevahir Can yaptıkları açıklamada; ellerinde kamera görüntülerinin olduğunu ve bütün delilleri başsavcıya sunduklarını, katil tutuklanana kadar mücadeleye devam edeceklerini’ belirttiler.

Adliye önünde gerçekleşen ortak açıklamalarda, “bugün defin işlemi yapılacaktı ancak olaya karışan polisin mahkemenin denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakılması üzerine aile bu karara tepki olarak defin kararından vazgeçti.

Bunun üzerine Avukat arkadaşlarla birlikte eldeki kamera kayıtlarını da eklemek suretiyle savcılığa itirazda bulunarak olaya karışan polisin tutuklanması talebinde bulunduk. Şu anda itirazın sonucu bekleniyor.

Bir insanın suçu ne olursa olsun sokak ortasında öldürülmesi doğru değildir. Polisin görevi suçlu ya da şüpheliyi yakalayıp yargıya teslim etmektir. Bu olay haklı olarak kamuoyunun tepkisine neden olmuştur. Biz bu olayın kesinlikle takipçisiyiz. Olayın objektif ve yasaların emrettiği şekilde soruşturulması ve sonuçlandırılması ailenin, bizim ve bütün vatandaşlarımızın beklentisidir. Devlet yetkililerinin ve yargı mensuplarının objektif ve Kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde hareket etmelerini bekliyor vatandaşlarımızı ve gençlerimizi soğukkanlılıklarını korumaya davet ediyoruz.

Özellikle sosyal medyada olayla ilgili farklı farklı yorumların yapıldığını görüyoruz.Öldürülen gencimizin polisin silahından çıkan ve göğsüne isabet alan bir kurşunla hayatını kaybettiği açık ve net bunun dışında olayın ayrıntıları ancak Adli Tıp raporu, kamera kayıtları ve tanık beyanları ile ortaya çıkacaktır. Bu süreci hukukçu arkadaşlarla birlikte takip edeceğiz. Genç kardeşimize bir kez daha Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz” dendi.

Sivil Toplum Örgütlerinden Ortak Çıkış…

Sivil Toplum Örgütleri, haber merkezimize yazılı açıklamada bulunarak, “Güven Oğurel Kahil ‘in öldürülmesi olayında polisin maktulü öldürmesi Samandağ kamuoyunda bir infial yaratmıştır. Maktulün ailesine arkadaşlarına ve Samandağ halkına başsağlığı diliyoruz.

Olağanüstü hal kanunları herkes için uygulanmaya mı başlandı? Bu uygulama Samandağ’daki demokratik kitle örgütleri tarafından kaygı verici bir gelişme olarak izlenmektedir.

Yaşam hakkı kutsaldır. Yaşanan bu cinayet kabul edilebilir bir durum değildir. Yetkilileri biran önce adaleti sağlamaya davet ediyoruz.

Aşağıda imzası bulunan sivil toplum örgütleri siyasi parti ve sendikalar olarak bu menfur olayı kınıyor, biran önce aydınlatılması, faillinin yargılanmasını istiyoruz ve takipçisi olacağız.

Halk Öfkeli

Her şeyi bir kenara bıraktık. Polis serbest bu olay çok boyutlu anlaşılan birileri Samandağ’ında bir şeyler yapmak istiyor ancak bizim artik bir kendimize gelmemiz gerekmiyor mu? Polis, Halkını korumak için vardır. Hiçbir şey insan canından daha önemli değildir. Yetkililerin biran önce Halkımıza açıklama yapması gerekir. Samandağ halkının her bireyinin bu davaya dahil olacağını ve gençlerimizin yanında olacağını herkes bilsin. Polis tarafından vurularak öldürülen kardeşimizin ailesi gerekli açıklamalar yapılana kadar defin işlemini gerçekleştirmeyecektir”dendi.

CHP Hatay Milletvekili Topal, sessiz kalmadı!

Meclis Dışişleri Komisyonu’nda görevli olduğum için şu anda İsviçre’de bulunduğunu belirten mesajında CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “olayı öğrendiğim ilk andan itibaren Sayın Vali, Sayın Başsavcı ve Emniyet yetkilileri ile görüşmeler yaptım. En kısa sürede olayın aydınlığa kavuşması için Bakan Bey ile de yüz yüze görüşeceğim. Aynı zamanda Samandağ İlçe Başkanımız Sayın Turgay Abacı olayın yaşandığı ilk andan beri gelişmeleri takip etmektedir. Konuyla ilgili tahkikatın sağlıklı bir şekilde yürümesi için üzerimize düşen tüm çalışmaları yapmaktayız. Ne olursa olsun bir vatandaşımızın öldürülmesi kabul edilemez. Olayın sorumlularının hukuk önünde hesap vermesi gerekmektedir. Yaşanan üzücü olayın takipçisi olacağız. Güven Oğurol kardeşimize Allah’tan rahmet, Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun”dedi.

CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı’dan telkin…

CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, “dün akşam güzelim ilçemizde çok üzücü bir olay gerçekleşti. Gencecik kardeşimiz ve müvekkilim Güven Oğurol vurularak öldürüldü. İddialar genç kardeşimizin polis tarafından vurulduğu yönünde. Olayın ilk anından itibaren olaya müdahil olduk. Olay ile ilgili tahkikatın sağlıklı bir şekilde yürümesi ve tüm delillerin dosyaya girmesi amacıyla gerekli tüm müdahaleleri yapıyoruz. Tüm ilçe halkımızı sukünetli olmaya davet ediyorum. Lütfen çok dikkatli olalım. Olası tahriklere kapılmayalım” dedi.

İlçemiz avukatlarının kayıtsız kalmadığı olayla ilgili tahkikat sürüyor.

 Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı