ÜST REKLAM

logo

reklam

“DEDEMİN VE BABAMIN ALIN TERİ BİZE MİRAS KALDI”

DSC_0050

Yanlış tespit edilen Samandağ Deniz Kıyı Kenar Çizgisi mağdurlarından Mehmet Fevzi Oğur, dün basın büromuza açıklamada bulundu. ‘Birileri Bizi İstemiyor,  Ama Biz Bir Yere Kımıldamayacağız’ diyerek sıkıntısını kamuoyuyla paylaşan Oğur, çocukları ve torunlarının da burada büyüyecek ve buradan geçimini sağlayacağının altını çizdi.

‘Parselim denizden yüzlerce metre uzaktadır’ diyerek tepkisini dile getiren Esnaf Oğur, “Türkiye genelinde denize yakın tüm bölgelerde evlerin, inşaatların, otellerin vb. denize sıfır olduğunu biliyorum.   Devletin yetkisini kullananların neden Samandağ kıyı kenar çizgisiyle uğraştığını,  anlam veremiyorum.  Kıyı Kenar Çizgisi tespitlerinde çifte standart uygulamakla ayrımcılık yapılıyor.  Malımız Fransızlar zamanından beri dedemizden kalmadır. Dedemin ve babamın alın teriyle kazanılmış ve ondan bize miras kaldı. Dedemiz, babamız geçimini buradan sağladı. Şimdi ben geçimimi buradan sağlıyorum. Çocuklarımız ve torunlarımızda burada büyüyecek ve buradan geçimini sağlayacaktır. Malımızı ne parayla, ne altınla değiştiririz. Rahmetli dedem ve babam satmamak şartıyla bu malı bize emanet etti. Bizde dedemizden kalan bu emaneti çocuklarımıza emanet edeceğiz. Hiçbir güç malımızdan bizi koparamaz”.Birileri bizi istemiyor, ama biz bir yere kımıldamayacağız” dedi.

Bu Toprak Sayesinde Askerlik Yaptık

1982 yılında 20 ay askerlik yaptığını belirten konuşmasında, Oğur, “bu vatan için canımızı ortaya koyduk. Her birimiz kutsal vatanımızın dağında, ovasında ve her karışında gece gündüz nöbet tuttuk.  Şimdi ve gelecekte her zaman da hazırız.  Bu güzel vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak, Devletimizin bekası, ülkemizin refah ve huzuru için çocuklarımda askerlik yapacak, torunlarımda inşallah. Ben Askerlik yaparken devlet bize maaş vermedi. 60 tl bir şey veriyordu ki o zamanlar çiklet bile alamazdık bu para ile. Rahmetli dedem ve babam gece gündüz çalışarak bu toprağın mahsulünden bana her ay askerlik harçlığı gönderdiler. Bende çocuğuma bu toprağın mahsulünden askerlik harçlığını çıkaracağım.

Çocuğumda torunumun askerlik harçlığını bu toprağın mahsulünden gönderecektir. Askerlikten sonra ilçeye geldim. Evlendim, işimi kurdum, çocuklarım büyüdü. Uğruna canımızı ve her şeyimizi feda ettiğimiz devletimizin gücünü kullanan bazı yetkililer ve odaklar tapularımızı iptal ediyor. Uğruna canımızı verdiğimiz kurban olduğum devletim benim tapumu niye iptal ediyor. Biz devletimize her türlü desteği verirken devletim bizi niye felç etmek istiyor? Ben okuyup, büyüdüm ve askerlik yaptıysam ev ve iş sayesindedir. Benim çocuklarım ve torunlarımda bu evler ve iş sayesinde okuyup, büyüyüp Askerlik yapacak ve vatana, devlete, ülkeye hayırlı evlatlar olacaklar inşallah. Evimizin, işyerimizin her türlü vergisini son kuruşuna kadar ilk yatıran yine bizleriz. Devletimizi sonsuzluğa kadar daim kılacak olan en önemli şey bu devridaimin kesintisiz sürmesidir.  Devletimiz tapularımızı iptal ederek sadece vatandaşı mağdur etmiyor,  bu devridaime ve geleceğe zarar veriyor. Devletimiz kendisine hizmet eden mülkün tapusunu iptal ediyor. Biz gece demeden gündüz demeden, yorulduk demeden çalışan saf, iyi niyetli vatandaşlarız. Çocuklarımızı büyütüyoruz, okutuyoruz, vatanımıza, ülkemize ve devletimizin bekasına gönülden bağlıyız.  Ama birileri bizden rahatsız oluyor veya bizi istemiyor diye de bir yere gideceğimiz yok.  Biz sadece kendi tapularımızı değil devletimizi, bayrağımızı, ülkemizi, vatanımızı da savunuyoruz.

Hangisi Sarhoştu 

Samandağ’ına Kıyı Kenar Çizgisi için gelen ilk heyet 20 m belirledi, daha sonra 2.ci bir heyet geldi 40m belirledi. Kıyı Kenar Çizgisi tam 5 defa çizildi. En son heyet 250m-300M çizdi. Kıyı Kenar Çizgisini İlk olarak 20m tespit edenler sarhoş muydu? Yoksa daha sonra tespit edenler mi sarhoştu? Hangisi sarhoş anlayamıyoruz, bu çelişki neden? Son davayı kazanmamıza rağmen hazine avukatı itiraz ederek davayı bize kaybettirdi. Devlet benim tapulu malımı benden alıyor sonra devlet bana tekrar kiralıyor. Kendi malımda kiracı yapıyor. Ne bu saçmalık? Niye alıyor? Niye kiralıyor? Amacı ne? Emlak vergimizi zamanında yatırıyoruz.

Devletimize hiçbir zaman karşı gelmedik, ama devlet malımızı zorla elimizden almaya kalkışırsa söylemeye dilim varmıyor. Ama canla, başla mücadele ederiz. Gereksiz ve haksız yere vatandaşının malına göz koyan devlet kurumu veya yetkilisi olmamalıdır.  Dünyada böyle bir uygulama yok, hatta Suudi Arabistan’da veya dünyanın en geri kalmış ülkelerinde bile böyle bir uygulama olmaz yok.  Devletimin benim küçük evime, malımıza ihtiyacı yok.  Neden bu politika yürütülüyor. Samandağ Türkiye’nin ayrı bir yeri mi? Hayır birileri bizi ayrık görmek istiyor olabilir ama çok yanılıyor.  Bu ülke bizim, Bu bayrak, bu sınırlar bizim. Biz vatanımızı ve ülkemizi çok seviyoruz. Ama haksızlığa gelmeyiz. Hiç kimse haksızlığa göz yummasın. Bu ülkeyi bizden daha çok kimse sevemez. Biz bu bayrağın altında yaşıyoruz. İlelebet bu bayrağın altında yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Haber-foto:ümit sağaltıcı

 

 

Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?