DAYANIŞMA ETKİNLİĞİNE DAVET - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DAYANIŞMA ETKİNLİĞİNE DAVET

Bu haber 12 Haziran 2019 - 9:25 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.

“17 Haziran’da Antakya Sümerler Amfi tiyatroda bir dayanışma etkinliği düzenleyeceğiz. “

Berfin Özek ile ilgili son durum ve mahkeme süreci hakkında dün Eğitim-Sen Şubesinde, İskenderun Kadın Platformu kamuoyuna basın açıklamasında bulundu.

İskenderun Kadın Platformu Dönem sözcüsü Av. Mehtap SERT, yaptığı açıklamada, “Kadına yönelik her türlü şiddetin; yaşam hakkını tehdit eden, temel bir insan hakkı ihlali olduğu. Toplumu derinden yaralayıp , halkların geleceğini etkilediği bilinci  ve şiddetin  töre, gelenek, haksız tahrik , ordaydın , mesaj attın  gibi hiçbir gerekçe ile meşrulaştırılmaması şiarı ile Berfin kızkardeşimizle dayanışma sergilediğimiz süreçte hukuki olarak yol kat etmiş bulunuyoruz. Berfin ‘e asitli saldırıyı gerçekleştirdiği isnadı ile tutuklanan sanık Casım Ozan Çeltik hakkında kasten adam öldürmeye teşebbüsten dava açılmıştır. Hazırlık soruşturması kasten yaralamadan yürütülmüş ancak sürecin sonunda kadına yönelik şiddetin yaşam hakkını tehdit ettiği kabul edilmiş ve dava kasten öldürmeden açılmıştır. Halihazırda yürürlükte bulunan TCK kadına yönelik şiddette henüz gerekli düzenlemeleri yapmadı. Ancak Berfin’in dosyası bu konuda atılacak adımlardan biri ve devamının gelmesi için tüm kadın arkadaşlarımızla mücadele etmeye dayanışma sergilemeye devam edeceğiz. Yargı reformu paketinde her ne kadar kadına şiddet durumunda bir düzenleme var isede infaz rejiminde doğru orantılı bir düzenleme öngörülmemiştir. Bu yanıyla düzenlemenin de eksik olduğuna dair bu vesile ile tırnak içinde bir hatırlatma yapmak istiyoruz.

Berfin’in duruşması 04/07/2019 tarihinde saat 10.45 de İskenderun Adliyesi 1. Ağır ceza mahkemesinde görülecektir.  Hatay Barosu ve Adana Barosu Kadın hakları komisyonu davaya müdahil olmuştur. Hatay Barosundan kişisel olarak katkı sunan değerli meslektaşlarımızda gücümüze güç katacaktır.  Ayrıca destek olmayan isteyen herkesi bizimle mücadeleye davet ediyoruz.

Berfin 13 Haziran’da Bodrum’a kontrolleri yapılmak üzere gidecek.  Ameliyat tarihi olarak 17 Haziran belirlenmişti. Ancak doktor kontrollerini yapıp değerlerine baktıktan sonra tarihte değişiklik olma ihtimali var. Hastane süresince ameliyat masrafları konusu bilindiği üzere çözüldü. Emeği katkısı geçen Sağlık bakanlığına, Acıbadem hastanesine, Dr Mehmet Mutaf’a ve bu süreçte ısrarlı çabalarıyla bize destek veren Ayşe Arman’a teşekkür ederiz. Ancak tüm masraflar henüz çözülmüş değil. Bodrum’da kalacak yer, kaldıkları süre içerisinde kişisel harcamalara, yeme, içme gibi harcamalara destek olmak için İskenderun Kadın platformu dayanışma çağrısı yapıyor. İlk tepki Hatay Birlikte Güçlüyüz kadın dayanışmasından geldi. 17 Haziran’da Antakya Sümerler Amfi tiyatroda bir dayanışma etkinliği düzenleyeceğiz.

Tüm dostları bu etkinliğe davet ediyoruz.  Ayrıca Bodrum da bulunduğu sürece destek olacağına söz veren bodrum Kadın dayanışmasına selamlarımızı yolluyoruz.

Birlikte bir kadın mücadelesiyle Berfin’e geleceğe umut örmek için çalışmaya devam ediyoruz. Vardık, varız, var olacağız. Tüm basın emekçilerine sevgilerimizle” dedi.

afdah.info

voir films