“Dalgalı Havalarda Denize Girmeyin” 22 YAŞINDAKİ GENÇ BOĞULARAK CAN VERDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“Dalgalı Havalarda Denize Girmeyin” 22 YAŞINDAKİ GENÇ BOĞULARAK CAN VERDİ

Bu haber 24 Mayıs 2022 - 15:16 'de eklendi ve 636 kez görüntülendi.

Arsuz Karaağaç’ta serinlemek amacıyla denize giren 22 yaşındaki Denizcan Korkmaz isimli genç boğularak hayatını kaybetti..

Acil sağlık elemanları tarafından hastaneye kaldırılan Talihsiz genç maalesef tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı..

Hatay üç ayrı noktada Arsuz Dörtyol’da İskenderun’dan gelen boğulma vakalarına uzmanlardan uyarı yağıyor.

Samandağ sahillerinde Hatay büyükşehir Belediyesi itfaiye dairesi başkanlığına bağlı

Çevlik itfaiyesi ve Cankurtaran Tim Ekipleri Tarafından Rip akıntısı uyarısı yapılıyor.

Tatil ve Bayramınız Acı Bitmesin

Tim ekipleri tarafından konu üzerine yapılan uyarıda; “Rip akıntı nedir ve nerelerde görülür? Özellikle yaz aylarında yüzlerce insanın boğularak hayatını kaybetmesine neden olan Rip ya da çeken akıntısı adı verilen su hareketlerini sizin için araştırdık.

Yaz mevsiminde artış gösteren boğulmalar, dikkatsizlikten daha çok rip akıntısı yüzünden meydana geliyor. Bu nedenle rip akıntısı olan bölgelerden uzak durulması gerekir. Halk arasında rip akıntısına, ‘çeken akıntı’ ismi verilir.

Rip Akıntısı (Çeken Akıntı) Nedir?

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.

Rip Akıntısı Nerelerde Ve Ne Zaman Görülür?

Çeken akıntılar tüm Hatay Samandağ Çevlik  sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

Rip Akıntısı Neden Tehlikelidir?

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.

Rip Akıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa;

Sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa;

Düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa;

Kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Rizan Sağaltıcı