ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Şubat 2017

DAKTİLO SESLERİ SUSMAYA YÜZ TUTTU

Bir dönem Devletle vatandaş arasında köprü olan Arzuhalcilik teknolojiye direniyor.

İlçemizde 56 yıldır arzuhalcilik mesleğini sürdüren Münir Helvacı, teknolojiye yenildiklerini belirterek “Eskiden popüler bir meslekti. Bilgisayar sistemi çıkınca arzuhalcilik bitti” dedi.

münir helvacı (1)

İlçemizde Eski PTT Caddesi, Hükümet konağı karşısında mesleğini icra eden Helvacı, 56 yıldır icra ettiği mesleği emekliliğinden sonra oğlu Ziya Helvacı’ya devrettiğini dile getirdi.

İlçede henüz Avukat bile yokken kendisi ile birlikte bu işe gönül iki kişi ile Arzuhalciliğe başladığını belirten Helvacı, teknolojinin gelişmesiyle matbu evrakların artık internette bilgisayar ortamında hazır olduğunu, vatandaşların arzuhalcilere gelmediğini söyledi.

Arzuhalcilik eskiden burada çok popüler bir meslekti. Şimdi ise arzuhalcilikler bitmiş durumda. Hepsi matbu çıkıyor internet ortamında, ne istiyorsan hepsi hazır. Vatandaşlarda artık onlara yöneliyor. Bizler de işte burada böyle bitti diyebilirim. Arzuhalcilik Mesleği bitti diyebilirim, meslek bitince de herkes işine ek bir alan ekledi.

 

Arzuhalciler dilekçe yazmanın yanı sıra, vatandaşın yerine onların resmi dairelerdeki ( bayındırlık, tapu, evlenme vs.) işlerini de takip eden kişilerdi. Bu işi genelde daktilo ile yaptıkları için, bulundukları yerler daktilo sesleri ile yankılanırdı.

 

 

Share
801 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?