“DAĞITILAN KİTAPLAR TOPLATILMALI” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“DAĞITILAN KİTAPLAR TOPLATILMALI”

Bu haber 22 Şubat 2019 - 10:07 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi.

“Kimsenin Çocuklarımız Arasında Kin Tohumları Ekmeğe Hakkı Yoktur”


Samandağ Eğitim Sen Yönetim Kurulu adına Serap Aldıç Sakallı, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Eğitim Bir Sen sendikası arasında imzalanan protokol ile 11 Şubat -14 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan “Bir Bilenle Bilge Nesil Kitap Okuma ve Kompozisyon Yarışması için belirlenen 3 kitapla ilgili Samandağ Eğitimsen İlçe Binasında bir basın açıklaması düzenlendi.

Belirlenen bu üç kitap hangi kriterlere dayandırılarak seçildiğini özellikle bu tip kitapların ortaöğretim çağındaki çocuklarımızda ayrımcı ve ötekileştirici bir zihniyetin gelişmesine sebep olacağını ifade eden Şube Başkanı Sakallı; Kimsenin çocuklarımız arasında kin tohumlarını ekmeğe olmadığını ifade etti.

Başkan Sakallı açıklamasında; “Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Eğitim Bir Sen sendikası arasında imzalanan protokol ile 11 Şubat -14 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan “Bir Bilenle Bilge Nesil Kitap Okuma ve Kompozisyon Yarışması ortaöğretim bazındaki her okul türünü kapsamaktadır. Projenin genel amacı ortaöğretim çağındaki gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak, tarihimizi ve kültürel mirasımızı, milli ve manevi değerlerimizi daha etkin bir şekilde tanıtmak olarak belirtilmiştir. İl Proje Koordinasyonu tarafından belirlenen 3 kitabın, İl ve İlçe merkezlerinde belirlenecek olan orta öğretim seviyesindeki öğrencilere proje kapsamında danışman öğretmenler tarafından okutulacağı kitap temininin ise bahsi geçen sendika tarafından yapılacağı, her okul türünden İl düzeyinde ilk üçe giren öğrencilere ise 500-1000 TL arası ödül verileceği belirtilmiştir.

Belirlenen üç kitap ve okutulacağı orta öğretim kurumları ise şunlardır:

1- Gün olur Asra Bedel Olur( Cengiz Aymatov)

1.tür: fen, sosyal Bilimler ve Anadolu liseleri öğrencileri)

2- Diriliş Neslinin Amentüsü ( Sezai KARAKOÇ)

2. Tür : ( İmam Hatip liseleri Öğrencileri)

3- Ya Tahammül Ya Sefer (Mustafa Kutlu)

3.tür: ( Güzel Snatlar, Spor ve Mesleki ve teknik Anadolu Liseleri Öğrencileri

Bizler Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne soruyoruz:

Neden bu Protokol sadece Eğitim Bir Sen Sendikası ile imzalandı. Niçin bu projenin oluşturulma sürecinde diğer sendika temsilcileri davet edilmedi?

Belirlenen bu üç kitap hangi kriterlere dayandırılarak seçilmiştir?

Sezai Karakoç’a ait olan “Diriliş Neslinin Amentüsü kitabının 60. Baskısının 13. Sayfasında geçen şu cümlelere

“İşte bu anlamda sağcıyım. Batılı anlamda sağcılık, solculuktur benim gözümde. Ya da solculuktan farksızdır. Kapitalizm, benim gözümde solun bir yüzü, komünizm öbür yüzüdür. İnsan olan derim tükürsün ikisinin de suratına.

Solcular, gerek başkalarını sömürmeleriyle, gerek insanların muhtaç oldukları gerçek barışı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yıkmakla toplumların çürümesine, insanların ret ve isyanın pençesine düşmelerine sebep olurlar.

 Kin ve öç tohumunu ekerler. Silahları propagandadır. Ne kadınlara, ne yaşlılara, ne yoksullara, ne öksüzlere acırlar. Gözlerine kan bürümüştür.” katılıyor musunuz?

21. Yüzyıl da insanları ötekileştiren, belli bir kesimin ideolojisini yücelten, diğer ideolojileri – fikirleri yok sayan, onları hedef haline getiren, yadsıyan ve aşağılayan kitapların orta öğretim çağındaki çocuklara okutulması sizce doğru mudur?

Bunun yanı sıra aynı kitapta özellikle Hıristiyan vatandaşlarımızın dini inançlarının da küçümsendiğini, kitabın tamamına sinen ayrımcı ve ötekileştirici bir dilin olduğunu da size hatırlatmak isteriz.

Bu soruların yanı şunu da sormak istiyoruz:

Bundan yaklaşık iki buçuk ay önce Altınözü İlçesi Süleyman Şah Çok Programlı Anadolu Lisesinde, Sezai Karakoç un aynı kitabı Gençlik ve Spor Bakanlığının Yaz kampı ödülü adı altında öğrencilere dağıtılmış mıdır? Gerçekte Gençlik ve Spor Bakanlığının böyle bir yazısı olmadığı ve sonrasında kitabın bahsedilen okuldan toplatıldığı doğru mudur? Bu konu ile ilgili Altınözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünüzün ya da sizin açtığı herhangi bir soruşturma var mıdır?

Aynı Şekilde Mustafa Kutlu’nun “Ya Tahammül Ya Sefer “ adlı kitabında da ne yazık ki ötekileştirici ve ayrımcı bir dil mevcuttur. Kitabın tamamı okunduğunda farklı yaşam tarzlarına tahammül etmeyen Türk- İslam Sentezi dışında kalan tüm ideolojilere savaş açan, Türkiye’de Yaşayan farklı ırktan, dinden ve mezhepten olan insanları dışlayan, hatta Mütedeyyin insanların bile rahatsızlık duyacağı bir ırkçılığı içinde barındıran bir kitap olduğu aşikârdır.

Samandağ Eğitim Sen olarak bizler bahsettiğimiz kitapların yasaklanması taraftarı değiliz. Bizler farklı dini, mezhebi ırkı ve fikri olan halklar arasında ayrımcı politikalar güden anlayışlara karşıyız. Özellikle bu tip kitapların ortaöğretim çağındaki çocuklarımızda ayrımcı ve ötekileştirici bir zihniyetin gelişmesine sebep olacağını görmekteyiz. Kimsenin çocuklarımız arasında kin tohumlarını ekmeğe hakkı yoktur. Daha özgür, adil, hoşgörülü ve kardeşçe yaşayan toplumlar yaratmak biz eğitimcilerin asli görevidir. Bu yüzden derhal bu yanlıştan geri dönülmesini ve dağıtılan kitapların toplatılmasını, tüm yetkililerden talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı