ÜST REKLAM

logo

reklam

DAĞ CEYLANLARI YAŞAMINI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEK

Alınan Yürütme Kararı Durduruldu…

Türkiye’de sadece Hatay’ın Kumlu İlçesi Akpınar Köyü Mevkii’nde yaşayan (Gazella gazella) türü olan Hatay Dağ Ceylanlarının yaşam alanları olan yerlere AYM Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından çimento fabrikası yapılmasına ilişkin alınan yürütme kararı durduruldu.

Türkiye’de yalnızca Hatay’ın Kumlu İlçesi Akpınar Köyü Mevkii’nde yaşayan Hatay Dağ Ceylanı ve birçok hayvan neslinin yaşam alanlarının bulunduğu yere AYM Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılmak istenen AYM Çimento Fabrikası projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen olumlu ÇED Raporu’nun yeterli kriterlere uymadığı ve hazırlanmadığı gerekçesiyle, Hatay Tabiatı Koruma Derneği ve bölgede yaşayan köylüler tarafından davada mahkeme heyeti yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Karar En Çok Köylüleri Sevindirdi…

Verilen karara sevinen köylüler kısa bir açıklama yaparak, “AYM Çimento tarafından yapılması planlanan ve ÇED olumlu raporu alınan projede bir yanlışlık olduğunu biliyorduk. Bölgede yaşayan köylüler ve bölge insanları olarak ÇED raporunun eksik ve yanlışlarla dolu olduğunu yaptığımız incelemeler sonucunda ortaya çıkardık. Bu bölgede yaşayan başta Hatay Dağ Ceylanı olmak üzere birçok nesli tehlike altında türün zikredilmediği yazılmış raporda. Eksik ve hatalarla dolu olan raporu inceledikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine dava açtık. Bizler bu konuda Yüce Türk adaletine güvenen insanlar olarak kararın lehimize olacağını düşünüyorduk. Çok şükür bölgemizde yaşayan Hatay Dağ Ceylanları yaşamını sürdürmeye devam edecek. Sevinç içerisindeyiz. Adalet herkese lazım.” diyerek duygularını dile getirdiler.

Haber Merkezi

 

 

 

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?