ÜST REKLAM

logo

reklam

DAE JANG GEUM- CANGEMA SARAYDAKİ MÜCEVHER


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Bu hafta 16. Yüzyılda Güney Kore de Kraliyet Sarayında çalışmış olan ilk kadın hekim olan Jang Geum (Cangema) un hayat hikâyesini anlatacağım.

Kadının toplumda hiçbir statüsünün olmadığı bu dönemde başına gelen inanılmaz olaylara rağmen azmi, kararlılığı ile hedeflerine doğru ilerlemiş olan Cangema sahip olduğu bilgelik ile de önce Kraliyet mutfağının kâhyası olmuş ve ardınsa Kraliyet sarayında çalışmış olan ilk kadın hekim olmuştur.

Aslında bu TRT 1 kanalında 2003-2004 de 54 bölüm olarak yayınlanan bir dizi.  İçinde her şeyin bulunduğu dizi; aşk, üzüntü, başarı, intikam, hiddet, şiddet, heyecan vs. Aklınıza ne geliyorsa işte Cangema bu dizinin başrol oyuncusu

Ömrünüzde belki de böyle sabırlı bir insan hiç görmemiş, tanımamışsınızdır.

Cangema tam bir guru abidesi.

Cangeman’nın o mini minicik yaşında başına gelenler… Öğrendim ki: Lafta değil kalpte şükretmeliyiz halimize.

Gerçek bir hikâyeden alınmış olan konu, olayların oluş periyodu ve oluş biçimlerine hiçbir değişiklik yapılmaksızın her şeyi olağan gerçekliği ile ifade etmekte.

Cangema’nın hayat hikâyesine paralel bir şekilde işlenen Güney Kore kültürü, Kore tedavi yöntemleri, Kore tıbbı, Kore saray mutfağı ve Kore yemekleri ayrı bir güzellik ve zenginlik katmaktadır.

Olaylar  Cangema’nın (Jan- geum) anne ve babasının evlenmesine kadar uzanan bir zincirle başlıyor.

Kraldan kraliçeyi zehirleme emri alan Seo Cheon- soo (Cangema’nın babası) sonunda sinirleri bozulup tam kafayı yemek üzereyken bir keşişle karşılaşır.

Bu ilginç adam, Cheon- soo’nun hayatını üç kadın etkileyeceğini söyler.

Kadın: Ölümüne neden olacaksın

Kadın: Hayatını kurtaracaksın ama daha sonra ölümüne neden olacaksın

Kadın: Kendisinin ölümüne neden olacak ama birçok hayat kurtaracaktır.

(Bir hayli zaman geçtikten sonra kim oldukları netleşen bu üç kadın sırasıyle,

Kraliçe Yun, Park Myeong-yi, (muyunu park) yani  Cangema’nın annesi ve Jang- geum’nın kendisidir.)

Bu olayın neden olduğu psikoljik sıkıntı, sonunda Seo Cheon- soon’nun istifasına yol açar. Bunlar olurken, sarayda mutfak Leydisi olan Park, leydi Choi’u (çoy) Ana Kraliçe’nin yemeğine zehir katarken gördüğüne dair tanıklık eder ancak şikayet ettiği üst mutfak leydileri bu işi yaptıran asıl kişiler olduğu için Park Myeong-yi’ye iftira atarak kendi iç prosedürlrine göre (zehir içmeye zorlayarak) öldürürler.

İlk önce , zehirin içine gizlice panzehir karıştıran ve beline de olayları anlatan bir kağıt sıkıştıran saraydaki en iyi arkadaşı, mutfak leydisi Han tarafından, daha sonra da, inzivaya çekilmiş olan Seo tarafından kurtarılır.

İkisi evlenirler; uzak bir köyde, düşük sınıftan (cheonmin) insanlarmış gibi davranarak gizlice yaşamlarını sürdürürler ve Seo Jang-geum (Cangema) adındaki oldukça zeki olan küçük kızlarını büyütürler.

1504 yılında Kral Yensan-gun, annesinin cinayeti hakkında geniş bir araştırma başlatılması emrini verir ve sonunda Seo ile ailesi, bir bakıma küçük kızları Cangema yüzünden (çünkü ailesinin düşük sınıfa mensup olmadığını, babasının eskiden bir saray muhafızı olduğunu herkesin içinde ağzından kaçırır) bulunur.

Bu, Seo’nun tutuklanmasına ve ailesinin dağılmasına neden olur. Cangema ve annesi kaçarlar ancak Myeong-yi, düşmanları tarafından ölümcül bir şekilde yaralanır. Ölümünden önce annesi, Cangema’ya son arzusunu söyler: onun, Saray Mutfağı’nın Baş Kahyası olmasını ve annesine yapılan haksızlığı Mutfak Baş Kahyası’nın kayıt defterine (onurunu iade edilmesi için) yazılmasını ister.

Cangema, başından geçen birkaç maceranın ardından saraya girmeyi başarır.

Cesareti, meraklılığı, yeteneği, iyi kalpliliği ve kararlılığı sayesinde (annesinin en iyi arkadaşı olan- ancak bunun çok daha sonra keşfeder-) Leydi Han’ın Mutfak Baş Kahyası olmasına yardım eder. Saraydaki yılları boyunca, birçok sıkıntıyla başa çıkmak zorunda kalır ve diğer leydi adaylarından daha akıllı olduğu için diğerlerinden ayrı tutulur. Bununla beraber Cangema’nın cesareti asla kırılmaz ve yemek pişirmenin amacı, yiyene sağlık ve mutluluk getirmektir felsefesi ile yemek yapmaya devam eder.

Ancak, Saray Mutfağı’nda tekellik kazanmak için Leydi Choi ve yeğeni Choi Keum-yeong (Gumyan Çoy) tarafından başı çekilen, aynı zamanda yüksek rütbeli memurların ve (LeydiChoi’un abisi) tüccar Choi Pan- sul’un (Pan Sol Çoy) da dahil olduğu bir komplo ile vatana ihanetle suçlanan Leydi Han ve Cangema, köle olarak Jelu Adası’na (cecu) sürgün edilirler. Jeju’ya giderlerken yolda aşırı derecede bitkin düşmüş olan leydi Han ölür. Sarayda ise Leydi Choi, Mutfak Baş Kahyası’nın yerine geçer.

Cangema Jeju adasında iken, başlangıçta  sadece bir köle olduğunu zannettiği Jang- deok (Candokya) ile karşılaşır.. Bunula beraber, kısa süre sonra keşfeder ki Jang- deok ünlü bir hemşiredir.

Jang-deok’nın açık sözlü ve pragmatik doğası başlangıçta Cangema’yı gücendirir fakat kısa süre Jang- deok’nın kendini, hayat kurtarma mesleğine adamış olduğunu anlar. Cangema, başarılı hemşirelerin özenli bir değerlendirmeden sonra sarayda çalışmak için seçilebileceklerini öğrenir.

Annesinin ve Leydi Han’ın intikamını alabilmek için saraya dönebilmenin tek yolunun bu olduğunu fark eder. Jang- deok’nın yanında tıp öğrenir; sıkı çalışması ve kararlılılğı, onu, başarılı bir hemşire haline getirir. Bununla beraber, bir tıp insanı olmanın erdemlerini tam anlamıyla kucaklayabilmek için kendini, kalbinde ki nefretten kurtarmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bunu yapar ve sonunda başarılı bir şekilde tekrar saraya girer.

Çok geçmeden, artık Mutfak Baş Kâhyası olmuş olan Geum- yeong ile karşılaşır. Sürecek!

Ümit Sağaltıcı

Yararlanılan Kaynaklar: Kore Dizileri. Com. /Özkan Yıldız WordPress

 

Share
4100 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...