ÜST REKLAM

logo

reklam

“CUMHURİYET BİZE ALTIN TEPSİDE SUNULMADI”

Cumhuriyet’in ilanının 95. Yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi İlçemizde de törenlerle kutlandı.

Büyük bir coşkuyla kutlanan Cumhuriyet’in 95. Yıldönümü üzerine hazırlanan program ilçemiz Kapalı Spor Salonunda saat 9.30’da başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kutlama programı İlçemiz Kaymakamı Murat Kütük, İlçemiz Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Gürlen ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in törene katılanları selamlaması ile sürdü. İlçemiz Kaymakamı Kütük’ün günün anlamını belirten konuşması sonrası öğrenciler oyunlarını sahnelediler.

İlçemiz Kaymakamı Kütük; “Sayın Başkan, değerli mesai arkadaşlarım, saygıdeğer Samandağlılar ve sevgili gençler. 28 Ekim 1923 gününün akşamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, kurtuluş mücadelesini veren kahramanlar yenmekte bulunmuşlardı. Ulu önder “arkadaşlar, yarın Cumhuriyet’i ilan ediyoruz.” Dedi. Ertesi gün Mecliste Yaşasın Cumhuriyet nidalarıyla 1921 Teşkilatı Esasiye yani Anayasa’nın ilgili maddelerinde değişiklikler yapılarak, devletin yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğu kabul edildi. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğumuz dünyaya ilanının 95. Yıldönümü hepimize kutlu olsun.

Cumhuriyet “ Padişahın kulu olarak kabul edilen insanlarımızın hür, eşit, bağımsız, birere vatandaş haline gelmesini sağlayan bir modernleşme hamlesidir. Cumhuriyet yönetimi modern insanın ihtiyaç ve isteklerini karşılayan, insan fıtratına en uygun yönetim şeklidir.

Cumhuriyet yönetimi demokrasi, hukuk devleti, insan hak ve özgürlükleri demektir. Cumhuriyet siyasi partiler, demokratik ve hür seçimler demektir. Cumhuriyet güçler ayrılığı, bağımsız yasama, yürütme ve yargı demektir. Eğer bir yönetim şeklinde bunlar yoksa adına kesinlikle Cumhuriyet denilmez. Cumhuriyet ırk, din, dil ve mezhep ayrımı gözetmeden her vatandaşın kederde, sevinçte birbirine kenetlenmedir

.

Saygıdeğer Samandağlılar, sevgili gençler Cumhuriyet bize altın tepside sunulmadı. Atalarımız, dedelerimiz 200 yıldır Avrupa karşısındaki gerileme, uzun yıllar süren savaşlar, otoritesi kaybolmuş bir saltanat, kaybedilen bir dünya savaşından çıkan açlık, sefalet ve hastalıklarla boğuşan ülkenin her tarafı işgale uğramış bir avuç Anadolu insanının sarı saçlı mavi gözlü bir kahramanın önderliğindedir. Dünyaya Anadolu Türklerin yurdudur, biz burada bağımsız yaşayacağız diye haykırmasıdır. Bir varlık yokluk mücadelesiyle Cumhuriyet’e kavuştuk. Bu kadar meşakkatle yüz binlerce şehit ve gazi vererek kurtardığımız bu vatanı ve Cumhuriyet’i kanımız ve canımız pahasına yaklaşık yüz yıldan bu yana koruduk bunda sonra da koruyacağız. Dahili ve harici düşmanların saldırılarına karşı bizim görevimiz Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyet’ini ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Ulu Önder Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlere vasiyeti budur.

Her Türk genci gençliğe hitabeyi ezbere bilmeli ve ruhunda yaşamalıdır.

Ülkemizi ve Cumhuriyet’i hedef alan her saldırı, 40 yıldır devam eden PKK teröristleri, en son 15 Temmuz’la Fetö hainlerinin Cumhuriyet’e darbe girişimini yapan hainler, milletimizin iman dolu göğsüne çarparak başarısızlığa uğramıştır. Bunlardan sonra da yine başarısızlığa uğramaya mahkumdur. Çünkü bizler biliriz ki vatan sevgisi vatan sevgisi imandandır. Hazreti Peygamberimiz böyle demiştir. Yine Hz. Ali efendimiz; “Her şeyi affedin ama vatanınıza ihanet edenleri asla affetmeyin.” Demiştir. Bu sebeple vatana ihanetin bedeli bütün hainlere ödetilmiştir. Bundan sonra da ödetilecektir.

81 milyonu mezheplerine, dillerine ve yaşayışlarına göre ayırmaya çalışan bilsinler ki bu bizim zenginliğimiz, renklerimizdir. 81 milyonu bir arada tutan yüce değerler vardır. 81 milyonun hamurunda “Yaratılanı, yaratandan ötürü seven” Yunus Emre, “ne olursan ol yine gel”  diyen Mevlana, “Yolumuz ilim irfan ve insan sevgisi üzerine kurulmuştur diyen Hacı Bektaş-ı Veli ve daha nice erenler yoğurmuştur.

Dünyamız ve bölgemizde gerek sıcak savaş ve çatışmalar, gerekse ekonomik, siyasi mücadeleler son hızla devam etmektedir. Bize emanet bu cennet vatanı ve Cumhuriyeti teknikte, bilimde, ekonomide, sporda en ileri seviyeye ulaştırmalıyız. Bunu nasıl başaracağımızın yolunu Ulu Önder göstermiştir. “Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.” Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin 95. Yılını gururla kutlar, herkese saygılar sunarım” dedi.

Karaçay Hürriyet Ortaokulu Müdürü Selahattin Fansa ve Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Cansu Güneş’in sunumunu yaptığı programda Akdeniz İlkokulu Halk Oyunları Gösterisi, Turgut Reis Anaokulu Öğrencilerinin Gösterisi, Mağaracık Ortaokulu Öğrencilerinin Gösterisi, Şaban Kahil Sürmeli Ortaokulu Jimnastik Grubu Gösterisi, Ulubatlı Hasan Ortaokulu Öğrencilerinin Gösterisi, Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesinin Müzik Dinletisi Samandağ Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Gösterisi devam etti

.

Gerçekleşen  törende Okullar arasında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında birinci, ikinci ve üçüncü gelenlere ödüllerini verme ile son buldu.

(Ödül alan öğrenciler sonraki sayımızda yer alacaktır.)

Büyük bir coşku ile gerçekleşen kutlama törenine,  Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Sahil Güvenlik Komutanı Adil Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emrah Nergiz,  Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, Samandağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Gürlen, AK Parti İlçe Başkanı Selahaddin Yeter, protokol üyeleri, Mağaracık Ortaokulu, Şaban Kahil Sürmeli Ortaokulu, Ulubatlı Hasan Ortaokulu, Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

Share
153 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?