ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Kasım 2016

ÇÖPLER ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

enerj141020162252433940811

ÇÖPLER ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesinin “Çöpten Elektrik Üretme Projesi”yle yılda 4 megavat elektrik enerjisi üretilerek yüzlerce iş yeri ve konutun ihtiyacı karşılanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, çöp depolama sahasını düzenli hale getirdiklerini ve Gökçegöz Katı Atık Depolama Tesisi’ni kurduklarını belirtti.

Tesiste toplanan çöplerin imha edilmesi yerine enerjiye çevrilmesi için çalışma başlattıklarını, bunun için de proje hazırladıklarını anlatan Savaş, “Şu anda 9 ilçenin çöpünü katı atık depolama tesisinde biriktiriyoruz. Bu çöpleri ya yakarak imha etmemiz ya da enerjiye çevirmemiz gerekiyordu. Biz enerji üretimini seçtik. Şu anda 3 motorla 4 megavatlık elektrik üretiyoruz. Ancak biz zamanla motor sayısını 6’ya yükseltip 8,5 megavatla elektrik üretme imkanımız olacak. Belediye olarak Türkiye’de en modern tesisi kurdurduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Başkan Savaş, tesisin özel bir firma tarafından yaklaşık 6 milyon liraya yapıldığını aktararak, “Yılda 10 milyon lira gelir elde edilmesi bekleniyor. Belediyemiz üretilen elektrikten yüzde 14 pay alacaktır. Çöpten üretilen elektrikle yüzlerce iş yeri ve konutun ihtiyacının karşılanacak” diye konuştu.

 

Share
2159 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?