“ÇÖL ÇOBANALDATANI GENE MİLLEYHA’DA” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ÇÖL ÇOBANALDATANI GENE MİLLEYHA’DA”

Bu haber 29 Nisan 2022 - 13:15 'de eklendi ve 253 kez görüntülendi.

Kuş gözlemcisi yaban hayat uzmanı, kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu, oldukça yaygın ve geniş yayılış gösteren bir yaz ziyaretçisi olan Çöl Çobanaldatanı yine Milleyha’da görüntüülediğini ifade ederek konu üzerine bir paylaşımda bulundu.

Yoğurtçuoğlu konu üzerine yaptığı açıklamada; “Türkiye’de 2. kere gözlemleniyor. Dün, uzun bir çabadan sonra gece fotoğrafladım. Geçen sene de neredeyse aynı tarihte görüntülemiş ve Türkiye’de ilk kez kayıtlara sokmuştum. Afrika’da kışlayan kuşların bazıları, Orta Asya çöllerine giderken Türkiye’ye uğruyor. Gerçekten yaklaşması çok zorlu bir tür. Bunun sebebi üreme alanlarında ve kışlama sahalarında pek ışık olmaması ile alakalı olabilir. 50 metre bile yaklaşmadan kaçıp gitmesiyle bizi epey çıldırttı. Bunu 4 kez tekrarlayınca Soner’lere aynı şeyi bir daha yaşarsam bunu kaldıramayacağımı söyledim. Sonrasında saatlerce aramaya devam edip sabaha karşı 4.30’da görüntüledim. Birkaç defa yaklaştırdı, muhtemelen sabah olacağı için biraz rahatlamıştı.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı