logo

reklam

“ÇOK DİL, ÇOK ZEKA VE ÇOK BAŞARIDIR”

STK’LAR  arapça dersi tercih edilmesi için velilere çağrıda bulunmaya devam ediyorlar.

Samandağ’ında bulunan Oda başkanları Sivil Toplum Örgütleri ve Dernekler Seçmeli Arapça Dersini Mutlaka Tercih edilmesi için velilere çağrıda bulunmaya devam ediyor.  Samandağ Seracılık Kooperatifi Başkanı Hikmet Oruç bu çağrıları yapanlar arasında.  

‘Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yerel dil, anadil, yabancı dil öğrenme, konuşma ve daha çok kültürü tanıma, bilme konusunda da rol model alabilmeliyiz’ diyen Oruç, ” 4. 5.6.7.8. Sınıflarda yapılan seçmeli ders tercih listesinde mutlaka seçmeli Arapça dersini tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Oruç, “Anne- Baba ve öğrenci velileri olarak Çocuklarımızın Anadilimiz olan Arapçayı konuşabilir ve okuma yazma bilir olmasını sağlamalıyız.  Kuranı Kerim Kursları Arapça Öğrenmek için değildir. Kuranı Kerim Kursları dil için değil din-inanç ve sırf Kuranı Kerim okuyabilmek içindir. Bütün Anne babalar ve öğrenci velileri Devletimizin Çocuklarımıza Sunduğu bir hak olan Seçmeli Arapça dersini iyi değerlendirmeli ve tercih etmelidir. Anadilimiz Arapça Bütün anne ve babaların çocuklarına aktarması gereken bir zenginliktir. Ben aynı zamanda bir iş insanıyım, Kooperatif başkanıyım. Yurt içinde ve yurt dışında çalıştım, iş yaptım. Dil bilmenin faydasını çok gördüm. Çocuklarımızı bu avantajdan mahrum bırakmayalım.

Anadilimiz Arapça dâhil daha çok dil bilen öğrencilerin; Duygu ve zekâ IQ seviyeleri, okul, sınav, üniversite, hayat başarıları daha sağlam oluyor.  Kendi okulumuzda Anadilimiz Arapça okuma ve yazma öğrenme hakkından çocuklarımızı mahrum etmeyelim.

Çocuğunuzun ideali doktor, avukat, öğretmen, mühendis, esnaf, şoför, Çiftçi,  terzi, berber veya yurtdışı işçiliği vb ne olursa olsun Arapça dâhil çok dil bilmesi onun yararınadır.

Anne- Baba Ve Öğrenci Velilerine

Çocuklarımız okullarda RESMİ dilimiz güzel Türkçemizi ZATEN öğrenmek mecburiyetindedir. Çocuklarımız okullarda zaten yabancı dil olarak zorunlu İngilizce dersi almak zorundadır. Çocuklarımızın ek olarak ikinci yabancı ders “Seçmeli Arapça Dersi” seçme ve alma hakları vardır. Çocuklarımıza gelişmiş ülke çocukları gibi ikinci bir yabancı dil olarak seçmeli Arapça ders hakkını ısrarla isteyin ve kulanın.

Rol Modellerimiz Yanlışlık İçinde

Gelişmiş Ülkelerin çocukları Anadilleri dâhil çok dil ile büyürken, anadillerimizi kendi kendimize yok etmek akıllı işi değildir. Arapça dâhil çok dil edindirmek olanağı varken bizim çocuklarımız için daha azına razı olmak gericiliktir. Her lisan bir insandır. Bizim Anadilimiz ve lehçemiz, başka ülkenin değil, Ülkemiz Türkiye’mizin anadilleri ve lehçeleri arasındadır. Anadilimiz Arapça Türkiye’mizin paha biçilmez zenginliğidir.

Rol modelimiz Atatürk’tür.

Her alanda rol model olarak benimsediğimiz Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yerel dil, anadil, yabancı dil öğrenme, konuşma ve daha çok kültürü tanıma, bilme konusunda da rol model alabilmeliyiz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadrosu başta Atatürk, İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve diğerleri anadilleri Türkçe ile birlikte Farsça, Arapça, Osmanlıca ve bunlara ilaveten Fransızca, Almanca, Rusça, Bulgarca, Yunanca, İngilizce, Japonca vb öğrendiklerini biliyoruz. Her biri en az 5-6 dili iyi derecede konuşabilen, yetenekli ve geniş ufuklu insanlardı. Çok dilli ve çok kültürlü bir ortamda yetişen ve her fırsatta daha çok dil öğrenmeye ve daha çok kültürü tanımaya çalışan M. Kemal Atatürk’ü örnek alırsak çok dilli eğitim ile ilgili sorunları çözeriz. Çağdaş uygarlık seviyesine Arapça dâhil çok dil bilen nesiller ile ulaşacağız” dedi.

Haber : Ali Doğru / Foto: Arşiv

 

 

 

Share
288 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?