ÇÖĞÜRLÜ İLKOKULU YERLİ MALI HAFTASINI KUTLADI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÇÖĞÜRLÜ İLKOKULU YERLİ MALI HAFTASINI KUTLADI

Bu haber 18 Aralık 2019 - 8:37 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Her sene 12- 18 Aralık tarihlerinde tüm okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan ve Yerli Malı haftası olarak bilinen Yerli Malı Haftası İlçemize bağlı Çöğürlü mahallesinde eğitim ve öğretime devam eden Çöğürlü İlkokulunda etkinliklerle kutlandı.

Çöğürlü İlkokulunda gerçekleştirilen Yerli Malı Haftası etkinliklerine Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo’da katılım gösterdi.

Tutumlu olmanın önemine vurgu yapılan Yerli Malı Haftası etkinliklerinde öğrenciler çeşitli yerli ürünler ile hazırlanan yemekleri ortaya serdi. Yerli malı Haftası ile ilgili şiirler, yazılar okundu.

Yerli Malı Haftası Nasıl Kutlanmaya Başlandı

Dünya savaşının yaşandığı dönemlerde darboğaza giren ülkelerin diğer ülkelere ekonomik akışı durdurması toplumsal tutum bilincinin oluşması için ortaya atılmıştır. 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan yerli malı haftasında öğrenciler yerli malını kullanmanın önemini anlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk yıllarında savaştan yeni çıkan bir ülke olduğu için Atatürk, Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi´ni topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Bu durumun ardından Yerli Malı Haftası ortaya çıktı.

Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kısaca Yerli Malı Haftası 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla ilan edilmiştir.

Yerli Malı haftası ile beraber ilkokullar başta olmak üzere çocuklarımıza yerli malı kullanmak ya da tüketmek gerektiği, böylelikle yurdumuzun kazançlı çıkacağı öğretilmeye çalışılmaktadır. Maalesef bu haftanın öneminin son zamanlara kadar yeterince çocuklarımıza geçirilebildiğini söylemek zor. Ancak son dönemde “yerli ve milli” ve “yerli malı” kavramlarının önemi sıkça gündeme oturmakta. Yerli malına özendirici düzenleme ve uygulamalar da hızla yürürlüğe konulmaktadır.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films