‘ÇOCUKTUR KAVGA EDER’ DÜŞÜNCESİ DOĞRU DEĞİL « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

‘ÇOCUKTUR KAVGA EDER’ DÜŞÜNCESİ DOĞRU DEĞİL

Bu haber 17 Eylül 2022 - 15:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Okul öncesi ve okul döneminde çocukların sosyalleşmesini etkileyen en önemli faktörlerden birinin akranlarıyla etkileşimi olduğunu söyleyen Mental Akademi Özel Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Özel Eğitim Uzmanı Nesip Fatmaoğulları, gazetemiz aracılığıyla okurlarından gelen soruları yanıtladı.

Uzman Fatmaoğulları, “Bir öğrencinin, bir veya daha fazla öğrenci tarafından tekrar eden biçimde olumsuz davranışlara maruz kalması akran zorbalığıdır. ‘Çocuktur kavga eder’ düşüncesiyle bu davranışlar göz ardı ediliyor. Zorbalığa maruz kalan öğrenciler daha sessiz, kaygılı, düşük benlik saygısına sahip oluyorlar” uyarısında bulundu.

Bir davranışın akran zorbalığı olarak nitelendirilmesi için niyet, tekrarlanabilirdik ve güç dengesizliği gibi üç gösterge olduğuna vurgu yapan Uzmanı Fatmaoğulları, “Akran zorbalığı nedir ?

-Bir veya bir grup çocuğun aynı yaş grubundaki bir veya birden fazla çocuğa, kasıtlı ve sistematik olarak psikolojik, fiziksel, sözel ya da sosyal şiddet uygulamasıdır.

Akran zorbalığı gösteren çocukların özelliklerini sıralayan Uzmanı Fatmaoğulları, “Ebeveyn tutumları akran zorbalığının en önemli nedenleri arasındadır. Çocuğa yeterince sevgi ve ilgi vermeyen, ihmal eden ailelerin çocuklarının saldırgan davranışlara eğilimli olma ihtimali yüksektir. Ebeveynleri tarafından fiziksel cezalandırma yöntemi ile disipline edilen çocukların, saldırgan davranışlarda bulunma ihtimali de artmaktadır.

-Zorbalık, kişilik özellikleriyle ilişkilidir. Zorbalar güç ve kontrolü elinde bulundurmak ister.

-Ergenlik döneminde okulda popüler olma isteğiyle birlikte sert ve kırıcı davranışlara eğilim gösterme durumu zorba davranışların nedenleri arasındadır” dedi.

Uzman Fatmaoğulları’nın, ‘Akran zorbalığının önlenmesi adına neler yapılabilir?’ sorusuna yanıtı şu şekilde oldu; “-Bu konuda önce ebeveynlere sonra da öğretmenlere büyük görevler düşmektedir.

-Bunun yanı sıra teknolojinin doğru kullanımı en önemli etkenler arasındadır. Özellikle saldırgan davranışları içeren oyun ve video içeriklerinin çocuklara izletilmemesi önemlidir.

-Çocuklarla iyi bir iletişim içerisinde olmak önemlidir.  İyi bir ebeveyn olarak örnek davranışlar sergilemeye özen gösterin. Şiddet içeren davranışlardan kaçının. Çünkü çocuğunuz önce sizleri rol model alacaktır.

-Okuldaki öğretmenlerle iletişim içerisinde olun.

-Çocuklarınızın arkadaşlarını tanımaya çalışın. Arkadaşlarının aileleriyle iletişim içerisinde olabilirsiniz.

-Akran zorbalığı kavramı çocuklara basit bir dil ile anlatılması önemlidir. Bu gibi davranışlara maruz kaldıkları zaman bir yetişkinle konuşması konusunda desteklemek gerekir” dedi.

Fatmaoğulları sözlerine devamla kendilerine ulaşmak isteyenlerin,  0532 352 4004 nolu hattı arayabileceklerini hatırlattı.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket