ÜST REKLAM

logo

reklam

ÇOCUKLARINIZI “ÜSYE”DEN KORUYUN…

İlçemizde faaliyet gösteren Özel Güneypark Hastanesi doktorlarından Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzman Doktor Esra Özdemirci, Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE) ülkemizde çok sık görülen bir hastalık olduğunu belirterek konu üzerine gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Dr. Özdemirci açıklamasında;Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) hem dünyada hem de ülkemizde doktor ziyaretlerine en sık neden olan hastalıklardandır. Burun ve boğazda iltihaba yol açan 200′ den fazla virüs çeşidi bu enfeksiyonlara neden olur. Çocukların bir çoğu yılda 5-8 kez ÜSYE geçirirler. Yuvaya giden çocuklarda bu sayı artabilir. 6 yaşından büyük çocuklarda ÜSYE sıklığı azalır.

Genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde çok daha sık bu enfeksiyonlarla karşılaşmaktayız ancak düşünülenin aksine bunun havanın soğuması ve çocuğun üşümesi ile ilgisi yoktur. Bu mevsimlerde daha sık görmemizin nedenleri çocukların okula gitmesi, virüsler ile karşılaşma ihtimalinin artması, insanların hava soğuk olduğu için iç ortamlarda birbirlerine yakın temasta kalması ayrıca düşük nem, burun mukozasını kuruttuğu için bu durumda kişinin soğuk algınlığına yol açan virüslere karşı daha hassas olması gibi nedenlerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonları semptomları çocuk virüsü aldıktan 1-3 gün sonra başlar ve genellikle 1 hafta sürer. Bu süre çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. Bazen 1-2 haftaya kadar sürebilir. Bebeklerde, huzursuzluk, hafif ateş, burun tıkanıklığı, uyku sorunları, bazen kusma, ishal olabilir. Daha büyük çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, boğaz ağrısı, halsizlik, hapşırık, geniz akıntısının yol açtığı hafif öksürük vardır. Üst solunum yolu enfeksiyonları olan bir kişi hapşırık ya da öksürük ile hastalığa yol açan virüsü yayar. Virüs havadan damlacık yolu ile bir kişiden diğerine yayılabileceği gibi direkt temas yolu ile yada oyuncak gibi ortak kullanılan objeler ile bulaşabilir. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan bazı tedaviler semptomları azaltabilir; fakat çocukların daha kısa surede iyileşmesini sağlamaz. Tedavide asıl önemli olan destekleyici tedavidir. Çocukların sıvı alımının arttırılması gereklidir. Sigaraya maruziyet önemlidir. Sigaraya maruz kalan çocuklar hem daha sık hastalanıyorlar hem de semptomları daha ağır ve daha uzun süreli oluyor. Serum fizyolojik ile burnun temizlenmesi önemlidir. Hafif ateş, huzursuzluk var ise analjezik verilebilir. Burun akıntısı ve tıkanıklığını azaltmaya yönelik tedavilerin etkinliği çok sınırlıdır sadece hekime danışılarak verilmelidir. Aspirin kesinlikle kullanılmaz. Antibiyotik bakterileri öldürür ama üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan virüsleri öldürmez. Viral enfeksiyonlarda gereksiz antibiyotik kullanılması bakterilerde direnç gelişimine yol açar, gerçekten bu ilaçlara ihtiyacımız olduğunda işe yaramazlar. Antibiyotik sadece doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Çocuklarımızı sık üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için neler yapabiliriz? Hasta kişilerden uzak tutulması gerekir ancak ne yazık ki bu her zaman mümkün değil. Çocukların elleri ile ağızlarına, gözlerine dokunmaları da enfeksiyon alımını arttırabilir. Sık el yıkama çok önemli çocuklara bu alışkanlığın öğretilmesi gereklidir. Özellikle birçok çocuğun bir arada bulunduğu ortamlarda oyun alanlarının ve oyuncakların uygun şekilde temizlenmesi önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında komplikasyon olarak kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı), sinüs enfeksiyonları, pnömoni (zatürre) oluşabilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?