ÇOCUKLARINA UÇABİLECEK KANATLAR VERENLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÇOCUKLARINA UÇABİLECEK KANATLAR VERENLER

Bu haber 15 Haziran 2017 - 8:57 'de eklendi ve 102 kez görüntülendi.

 

 

Babalar günü en az anneler günü kadar değerli bir gündür ve bu özel günün kutlanmaya başlanması anneler günü kadar eski bir tarihe dayanmasa da iki farklı hikâyeyle ortaya çıkmıştır. İlçemizde babalarına hediye almak isteyen vatandaşlarımız mağazalara akın ediyor. İlçemizde bir çok işletmenin de kayıtsız kalmadığı babalar gününe özel kampanyalar uygulanıyor.

Gelin hep birlikte babalar gününü ile iligili hikayelere bir göz atalım; bazı araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor. Diğer araştırmacılar ise, 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar. Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Bütün bir yıl biriktirdiğimiz parayla anne ve babamıza yakalanmadan, onlara çaktırmadan babamızı sevindirmek için aldığımız hediyeleri kimse görmesin diye saklarken yaşadığımız o heyecan ve babamızın gülen iki gözünün ta içerisinde yer almak babalar günün en güzel yanıdır herhalde. Çocukları için hayatını ortaya koyan birçok şeyden fedakârlık yapmış olan bütün babalar bu özel günü fazlasıyla hak ediyor. Sadece babalar ve anneler günü değil her zaman anne ve babalarımız değer vermeli, onlara saygı göstermeli ve onları sevmeliyiz. Çünkü onlar bizi biz yapan en özel insanlardır. Hayatımızda en kıymetli olanlardır.

Samandağ Ayna Gazetesi yayın ekibi olarak, bugünlere gelmemizi sağlayan ve hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz, her zaman yanımızda duran çocukları için her türlü fedakârlığı alın teriyle yapan, Çocuklarına Uçabilecek Kanatlar Verebilen babaların babalar günü kutluyoruz.

 Haber-Foto:Gökhan Sağaltıcı