“Çocukların Ders Çalışmama İsteklerinin Altında Birçok Sorun Olabilir” “BU DURUMU İHMAL ETMEYİN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“Çocukların Ders Çalışmama İsteklerinin Altında Birçok Sorun Olabilir” “BU DURUMU İHMAL ETMEYİN”

Bu haber 14 Haziran 2022 - 14:32 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

İlçemizde Özel eğitim ve Psikolojik Danışmanlık alanında hizmet veren Mental Akademi Özel Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Özel Eğitim Uzmanı Nesip Fatmaoğulları, çocukların ders çalışmama isteklerinin altında bir çok sorun olduğunu ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Uzman Fatmaoğulları açıklamasında; “Değerli Veliler. Çocuklarımız neden ders çalışmak istemezler?

Çocuklarımızın ders çalışmama isteklerinin altında birçok sorun olduğunu artık bilimsel makalelerde net şekilde görebiliyoruz. Biz de merkezimizde yaptığımız çalışmalarda çocuklarımızın ders çalışmama isteklerinin altında genellikle şu sorunlar saptanmıştır.‼

Dikkat eksikliği: söyledikleriniz bir kulağından giriyor öbür kulağından çıkıyorsa, sanki aklı hep başka yerde ise, çok dalgın davranıyor ise, çok sık eşya kaybediyor, bilgisayarın başında saatlerce oturtabiliyor, ödev başında en fazla 5 dakika oturabiliyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği olma olasılığı yüksektir. Bu durumda o çocuktan başarı beklemek imkânsızdır.

Disleksi: yaşına göre beklenen seviyenin altında okuyabiliyorsa, duyduklarını anlama ve kavramada sorunlar yaşıyorsa, doğru kelimeyi bulma veya sorulara cevap oluşturmada zorluk çekiyorsa, çeşitli nesnelerin sıralamasını hatırlamakta zorluk çekiyorsa harfler ve kelimeler arasındaki benzerlikleri farklılıkları görmede zorluk çekiyorsa, yabancı bir kelimeyi telafuz ederken güçlük çekiyorsa, heceleme ve imlada zorluk yaşıyorsa ödevlerini normalden uzun sürede tamamlıyorsa, okuma içeren faaliyetlerden kaçınmada bulunuyorsa, çocuğunuzda disleksi olma olasılığı yüksektir.

Değerli Veliler, çocuğunuzda bu ve buna benzer sorunlar varsa özel ders aldırmanız ya da etüt merkezlerine göndermeniz hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.

Çocuğunuzda bu ve buna benzer sorunlar olduğunu düşünüyorsanız lütfen randevu alınız, sorunları birlikte çözelim.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı