ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ? | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ?

Bu haber 13 Eylül 2019 - 9:12 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

İlçemizde faaliyet gösteren Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Gökhan Kamacı, okul dönemindeki çocukların yeterli beslenmesinin oldukça önemli olduğunu ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Çocuklarınız doğru beslenmesinin önemine vurgu yapan Beslenme Diyetetik Uzmanı Kamacı;

Yeni eğitim öğretim dönemi başlarken çocukların beslenme alışkanlıkları da önem kazanıyor. Çocukların yetersiz beslenmesinin önüne geçmek için tercih edilebilen takviye ürünleri, bu dönemde çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor, dikkat kaybının önüne geçiyor ve bu sayede çocukların derslerdeki verimliliğinin artmasını sağlıyor.

Günümüzde çocuklar çok fazla şekerli yiyecekler tüketip lif, kalsiyum ve demirden fakir besleniyorlar. Çocukların büyüme ve gelişmelerinin sağlanması için almaları geren besinler ve miktarları ise oldukça önemli. Yeni eğitim öğretim dönemi başlarken, çocukların doğru beslenmesi daha da önem kazanıyor. “Çocuklara düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılması günlük beslenmesinde tüm besin gruplarına yer verilmesi oldukça önemli. Asitli, şekerli içecekler yerine su içme alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması, çocukların gelişimine destek olur ve gelecekte de daha sağlıklı olmalarını sağlar. Abur cubur denilen şekerli, yağlı, katkılı besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle sabah kahvaltısında en az 1 yumurta ve 1 bardak süt tüketilmelidir. Yemek konusunda çocuğa baskı yapılmamalı, çocuğu küstürmemek için tabağına tüketebileceği kadar besin konulmalıdır.”

Beslenme çantaları, çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlanmalı

Çocukların beslenmelerinde eksik kalmamaları için belki de en önemli nokta, beslenme çantalarındaki yiyecekler. Öğle öğünlerini evde geçirmeyen ve okula beslenme çantası götüren çocukların özellikle paketli gıdalardan uzak durmaları gerekiyor.

Çocukların beslenme çantaları, ilgilerini çekebilecek şekilde hazırlanmalıdır.

Ara öğünlerinde süt ve meyve, esmer ekmek, peynir, domates ve salatalık gibi sağlıklı gıdalar tercih edilebilir. Hazır besinler yerine ev yapımı şekersiz kek; dışardan alınan hamburger yerine tam buğday ekmek arası ev yapımı köfte tercih edilebilir.”

Çocuklara erken yaşta süt içme alışkanlığı kazandırılmalı

Büyüme çağındaki çocukların gelişimi için kalsiyum çok önemli. Kalsiyum alımı için çocuklara erken yaşta süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlığı kazandırılmalı. B12 eksikliği çocuklarda dikkat kaybına ve okul başarısızlığına sebep olabileceğinden eksikliği giderilmelidir. Balık ve cevizin içerdiği omega-3 yağları bağışıklığı destekler. Bu sebeple haftada 2 kez balık, her gün ceviz tüketilmesi önerilmektedir. D vitamini kalsiyumun emilmesine yardımcı olurken kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için de gereklidir. Son olarak çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için A, C, D ve E vitaminleri oldukça önemlidir. Bu vitaminleri içeren besinler, çocukların beslenmelerinin düzenli parçaları haline getirilmelidir. Okullar açılırken takviyelere başlanmasıyla, çocukların bağışıklık sistemi kuvvetlendirilir, dikkat kaybı azalır ve derslerde verimliliği artar. Beslenmenin yanı sıra çocukların tv, tablet telefona ayıracağı zamanın spora ayrılması hayati derecede önemlidir. Ailelerin bu konulara dikkat etmelerinde fayda var” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük  

afdah.info

voir films