logo

reklam

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYATLARINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ”

İlçemiz Abdullah Cömert parkında tek tipe karşı Tayad’lı Aileler hafta sonunda basın açıklaması yapmak istediler. Barikatların kurulduğu Abdullah Cömert Alanında izinsiz oladuğu gerekçesi ile açıklamayapılmasına izin verilmedi. Tutsak evlatları adına konuşan anneler, ‘çocuklarımız vatan toprakları karış karış satımasın diye hapisteler. Bizim çocuklarımız hırsız da değil, katil de değiller’ dediler.

İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş’in ekibi ile durdurduğu açıklamada Ateş, ‘bu melektte yol yordam var bu açıklamanın yapılmasına izin vermiyorum. İzninizi alın gelin açıklamanızı yapın. Aksi halde derhal dağılın’ dedi. Gerilen ortamda açılamaya gençler de müdahale etmek isteyince ortalık karıştı. Kısa süren gerginlik sonrası anneler ve kalabalık dağıldı.

Okunmak istenen basın metninde şu ifadelere yer verildi, “Faşizm tüm şiddeti ile hüküm sürüyor ülkemizde, hapishanelerden her gün yeni bir saldırı haberi geliyor.

Hapishanelerde devrimci tutsaklar aylarca mahkemelere çıkartılmıyor. Es kaza mahkemeye çıkarılıp tahliye edildiklerinde hapishane önünden tekrar gözaltına alınarak tutuklanıyorlar. Hapishaneler yangın yeri gibi. Evlatlarımızın telefon görüş hakları tekmil vermedin denilerek engelleniyor. 10 dakikalık görüşmeler 10 saniye bile sürmeden kesiliyor. Arkadaş görüş hakları keyfi bir şekilde kullandırtılmıyor, evlatlarımız ayakkabı araması bahane edilerek görüşlere getirilmiyor. Siyasi tutsakların iradelerini teslim almak ve onları siyasi kimliklerinden soyundurmak için hapishane idareleri evlatlarımızın kitap, dergi, gazete okuma haklarını ellerinden alarak çocuklarımızı tecrit ediyorlar. Tutsaklarımıza haftada 10 saat olan sohbet hakkı kullandırtılmıyor. Evlatlarımız bu keyfiliklere karşı çıktıkları için işkenceye uğruyorlar.

Özgür tutsaklardan Deniz Şah kaldığı Bolu F Tipi Hapishanesi’nde gardiyanların saldırısına maruz kaldı ve yüzünde işkence izlerine dair morluklar oluştu. Yine Hatay tutsaklarından Gülhan Sağaltıcı kaldığı Silivri 9 No’lu Hapishanesi’nde tek başına bir hücrede tecrit altında tutularak hem gardiyanların hem de polislerin fiziki ve psikolojik işkencelerine maruz bırakılıyor. Gülhan Sağaltıcı’ya işbirlikçilik dayatılıyor. Bizler evlatlarımızın aileleri olarak çocuklarımızın hayatlarından endişe duyuyoruz. Onların başına gelecek her şeyden hapishane idarelerini ve polisleri sorumlu tutuyoruz.

Buradan önce onlara sonra düşüncelerine sahip çıktığımızı ve sonra da onların sonuna kadar arkalarında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Devlet siyasi tutsakları teslim almak için son çıkan KHK’lar ile geçmiş yıllarda başvurduğu fakat başaramadıkları tek tip elbise saldırısını tekrar gündeme getirdi. 70 bin tek tip elbise diktirip, bunları hapishanelere göndererek tutsaklarımıza tek tip elbise giydireceklerini söylediler. Evlatlarımız haklarını kazanabilmek için 2000-2007’de süren büyük ölüm orucu direnişinde şehit verdi. Yüzlerce evladımız 19-22 Aralık 2000 hapishaneler katliamında ve ölüm orucu sürecinde sakat kaldı.

Nasıl ki 1984 hapishaneler sürecinde evlatlarımız her türlü işkenceye maruz kalmasına rağmen tek tip elbise giymedik, giymeyeceğiz dediler, şimdi de ne pahasına olursa olsun o paçavraları yırtıp parçalayacaklar ve tek tip elbise saldırısını boşa çıkaracaklar. Devlet tek tip elbise dayatmasını kaldırana kadar 4 tane evladımız ölüm orucunda toprağa düştü ve direniş zaferle sonuçlandı. Bugün de evlatlarımız ve biz aynı inanç ve kararlılıkla tek tip elbise dayatmasına karşı direneceğiz, evlatlarımız içerden biz dışarıdan tek tip elbise saldırısını parçalayacağız! Biz doğurduk, size öldürtmeyeceğiz!

Çocuklarımıza tek tip elbise giydirmeyeceğiz! SUÇLU Değil Devrimciyiz, TEK Tip Elbise Giymeyeceğiz! TEK Tip Elbise Kefendir, Giymedik Giymeyeceğiz! Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”

TAYAD’lı AİLELER”

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?