ÇOCUKLARIMIZ BİZİM GELECEĞİMİZ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ÇOCUKLARIMIZ BİZİM GELECEĞİMİZ!

Bu haber 22 Eylül 2018 - 9:18 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

Uzmanlar diyor ki; ‘Oyun Dönemi, Çocukların Gelişimi İçin Önemli Dönemlerden Biridir’ Peki; ilçemizdeki parklar çocukların ihtiyaçlarına ne kadar cevap veriyor hiç düşündünüz mü?  Oyun dönemi çocukların gelişim sürecindeki en önemli dönemlerden biridir. Çocuklar oyun oynayarak eğlenir, kendilerini keşfeder ve ifade ederler. Yaz aylarında çocuklarla beraber ebeveynlerin yeni mekânı çocuk parkları olurken burada düşünülmesi gereken durum parkların çocuklara uygun olup olmadığı konusudur. İlçemizdeki çocuk parklarının güvenli olmadığını ve çocuklara uygun olmadığını dile getiren vatandaşlar gazetemize bir açıklamada bulundular.

Konu üzerine açıklama yapan vatandaşlar çocukların güvenliği ve sağlığı için bir parkta olması gerekenleri şöyle sıraladılar; “Çocuğun diğer çocuklarla ilk iletişime girdiği bu alanlarda bir başka çocuğun ona vurması başta olmak üzere temizlik, kullandığı salıncak kaydırak gibi yerlerin sağlamlığı çocuğun salığı için çok önem taşımaktadır. Bizce bir parkta; Lavabo ve su ihtiyacı (çocukların ellerini kullanmadan içebileceği fışkıran çeşme) karşılanmalı, çöp kutuları yaygın olarak konulmalı, gece aydınlatması yeterli hale getirilmeli, beton ve asfalt zemin uygulamasından kaçınılarak, daha sağlıklı ve korunaklı olan tartan zemin kullanılmalı, bisiklet alanı ayrılmalı, bisiklet park etmek için yer olmalı, büyük çocuklarla küçük çocukların oyun alanları ayrılmalı, basketbol, voleybol alanları file ile ayrılmalı, satranç bölümünde taşları olmalı. Özellikle büyük parklarda güvenlik görevlisi bulundurulması gerekmektedir. Parklarda plastik oyun aletleri yerine çocukların yaratılıcılığını geliştiren, hayal güçlerini zenginleştiren oyunlar ile sağlığa uygun üretilmiş oyun aletleri konulmalı, oyun alanlarında engelli ve hareket kısıtlılığı olan çocuklar için gerekli olan rampa, kılavuz iz gibi düzenlemeler olmalı. Çocuk oyun alanlarında yangın söndürme cihazı, acil yardım butonu koyulmalı ya da acil yardım telefon numaraları yazılmalı, parklarda kırık, bozuk, eskimiş oyun aletleri, bank ve kameriyeler derhal değiştirilmeli, oyun aletleri zemine iyi sabitlenmeli, zemine yakınlık ve uzaklıkları çocukların yaşları ve güvenliği düşünülerek düzenlenmeli, ebeveynler oturduğu yerden parkta oynayan çocuğunu görebilmeli, ebeveynler için yeterince bank, kameriye konulmalı.”

,

 “Parklar topraktan olmalı mı, yoksa yumuşak zemin mi? Konusunda bir haber okumuştum. Bunu düşünen bazı belediyeler parkların yanına kumdan oyun alanları yapmış. Kumda oynamak çocuklar için oldukça faydalıdır. Kötü enerjiyi aldığı gibi toprağa dokunmalarına da vesile oluruz. Çocuklarımız için bu oyun alanı bizim ilçemizde de yapılabilir. Gerçi biz kumdan oyun alanlarının yapılmasını istiyoruz ama İlmezde kapsamlı ve geniş bir park alanı yok. Öncelikle çocukların gönüllerince eğleneceği ve güvenliklerinin tehdit altında olmayacak bir park yapılsın, kumdan oyun alanı ikinci adım olur! Şimdiki nesil eskiden bizim oynadığımız oyunları değil oynamak isimlerini bile bilmiyorlar. Oysaki biz ne kadar da eğleniyorduk. Çocukların elinde telefonlar, beyinleri körelmiş bir şekilde etrafta dolanıyorlar. Burada velilere büyük sorumluluk düşüyor. Çocuklarınıza küçük yaşta telefon, tablet bu gibi aletleri vermeyin. Çocuklarınızın hayal gücünü öldürmeyin. Bunun yerine eskiden oynadığımız oyunları onlara öğretin. Burada tabi ki iş veliler de bitmiyor. Çocukların bu oyunları öğrenebilmeleri ve oynayabilmeleri için uygun ortamlar yaratmak Belediye’nin görevidir. İlçemize bir göz gezdirince çocuklarımızın rahat ve uygun bir şekilde oyun oynayabileceği hiçbir mekân bulunmamakta. Bu konuda yetkilileri uyarıyoruz. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve bu yüzden onlara en iyi koşulları sağlamak bizim öncelikli sorumluluğumuzdur” ifadelerine yer verdiler.

Haber – Foto: Hasan Dadük