ÜST REKLAM

logo

reklam

ÇOCUKLARDA OBEZÜİTE VE KİLO KONTROL


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

 

 

deniz selen

 

Diyetisyen Deniz Selen Vahapoğlu

 

Sömestr tatiline girmişken çocuklarınızın sağlıklı beslenmesi ve son zamanlarda çocuklarda da yaygınlaşan obezite üzerine bir yazı yazıyorum. Şişmanlık, çocukluk döneminde en sık olarak yaşamın ilk yılı (bebeklik), beş-altı yaş arası ve ergenlik döneminde olmaktadır.Bilinen bir başka gerçek de çocuklukta obezite ile erişkin yaştaki obezite arasındaki ilişkidir. Erişkinlerde obezitenin tedavisi çok daha zor olduğundan, çocukluk çağında önlenmesi çok önemlidir. Öte yandan çocukluk çağında obezite de giderek yaygınlaşmaktadır. Günümüzde televizyon izleme, video oyunları ve bilgisayar gibi daha sedanter boş zaman etkinlikleri obezitenin yaygınlaşmasının nedenlerinden bazılarıdır.Ayrıca çok kısa ve kısa olan çocuklarda obezite riski bulunmaktadır bu yüzden çocukların yaşına göre kilo, boy kontrolü yapılmalıdır.

Çocuklarda Obezite Oluşumuna Sebep Olan Etmenler

Yaş, ebeveyn-çocuk arasındaki etkileşim ve yaşanılan çevre yani beslenme rol modeli olarak ebeveynler, ebeveynlerin besin seçimi ve tüketimi, ebeveyn kontrolü, ebeveyn obezitesi, sosyoekonomik düzey, çocuğa kalıtımla geçen faktörler, fiziksel aktivite, beslenme alışkanlıkları gibi birçok etmen çocuklarda obeziteye neden olmaktadır.

Uzun süre televizyon izleyen ve televizyon izlerken yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesi obeziteyi daha da arttırmaktadır. Obezite sıklığı, 4 saatten daha fazla televizyon izleyen çocuklarda 1 ya da 1 saatten daha az televizyon izleyen çocuklara göre daha yüksek olarak saptanmıştır. Obezite ve psikolojik etmenler arasında bir ilişki olduğu kabul edilmektedir. Anne-baba- çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler çocuğun ruhsal yapısını etkileyip aşırı yemeye neden olabilmektedir. Obezite ve genetik etmenler üzerinde yapılan araştırmalarda her iki ebeveyn obez ise çocuğun obez olma riski %80, yalnızca biri obez ise oran %50, ikisi de obez değilse oran %9 olarak bulunmuştur.

Çocukluk Çağı Obezite Tedavisinde Fiziksel Aktivite

Çocukluk çağı şişmanlıkta, güncel tedavi yaklaşımı beslenme tedavisi, davranış değişikliği ve egzersizi içeren, bireysel veya gruplara yönelik multidisipliner bir çalışmayı gerektirmektedir. Obeziteye ilişkin çalışmalar tek başına beslenme tedavisinin başarılı olmadığını, fiziksel aktivite ve beslenme tedavisinin birlikte daha etkili ve uzun süreli kilo kaybı sağladığını, kilo kaybını korumak için yaşam şekli düzenlenmesi ile düzenli fiziksel aktivitenin şart olduğunu belirtmektedir.

Çocuklar bisiklete binmeye, yüzmeye ve koşmaya katılım için yüreklendirilmelidir. Ailece yürüyüş aktiviteleri yaparak çocuklara günlük yürüyüş ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocukların hayat tarzları aktif duruma getirilmelidir. Çocukların günlük artan fiziksel aktivitesi ve sporiştahı azaltır, kalori harcanmasını arttırarak zayıflamaya yardımcı olur, yağ dokusu azalır, kas kitlesi değişmez ve kilo verdikten sonra tekrar alınmasını önler.

Beslenme Alışkanlıkları

Besin alışkanlıkları belirli düzene sokulmalıdır. Yanlış beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir.

Öğün atlanmamalı, öğün sayısı arttırılmalı, öğünlerde dört besin grubundan alınması sağlanmalıdır.  3 ana 3 ara öğün yapılmalıdır.2-3 saatte 1 öğün ve ara öğün şeklinde beslenmeye dikkat edilmelidir.

Sebze-meyve tüketimi, tam taneli unlu besinlerin, kuru baklagillerin tüketimi arttırılmalıdır.

Yağ ve şeker içeriği yüksek besinler önerilmemelidir. Ödül olarak şekerli ve yağlı besinler abur cuburlar verilmemeli bunun yerine meyve, taze sıkılmış meyve suyu,  meyve salatası, badem/fındık/ceviz gibi besinlerle çocuklar ödüllendirilmelidir.

Tatil, çocuklarda beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi açısından ebeveynler için bir fırsattır. Kahvaltı yapmayan çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Tatil sürecinde eve şerbetli tatlı, kola, gazoz gibi şeker içeren besinler alınmamalı, çocukların tüketimi önlenmeli, bu istekler daha sağlıklı ve doğru besinlerle değiştirilmelidir.

 

 

 

 

 

Share
679 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ALLAH’TAN YARDIM DİLE ALİ!

  23 Ekim 2019 Genel, Köşe Yazıları, Yerel

  İlknur Altıntaş Gülümsedi Resul-u Ekrem, “Seni orada gördüğümde o yüzündeki ifade, o an! Hayber’in kapısını tek başına yerinden söktün sen Ali, tek başına...” diyerek gülümsedi, “Allah’ın yardımıyla...” dedi Ali, biraz utandı, yanaklarındaki pembelik bundandı. “Ah, çocuk!” diyerek elini sıktı ve bir anda öksürmeye başladı, o gülümseme eriyip gitti yüzünden, kızıla teslimdi artık teni, “Biliyor musun Hayber’de o yediğim yemeğin acısını hâlâ hissediyorum, şimdi o zehrin etkisinden şahdamarımın koptuğu andır...” “Efendim...” dedi ...
 • MEKSİKA KÖYLÜ DEVRİMİNİN LİDERİ : EMİLİANO ZAPATA

  23 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Hazırlayan: Sami ASLAN Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’ nın katledilmesinin 100 yılındayız. Katledenler, kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halkın göreceği bir meydana getirirler. Cesedin tanınmaz halde olduğunu gören bir ihtiyar, Zapata’ nın ölmediğini yüksek sesle haykırır. Sonra yanına gelen başka bir köylü ''peki bu Zapata değilse, Zapata nerde'' diye sorar. İhtiyar yüzünü dağlara döner .''Dağlarda ihtiyacımız olduğu zaman geri gelecek'' der. Eski çağlarda dünya halkları kaybettikleri değerli önderleri her z...
 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...