ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Kasım 2018

“ÇOCUKLAR ÖLMESİN”

Yemen’de başlayan iç savaşa ve koalisyon güçlerinin saldırısı sonucu harabeye dönen Yemen için Hatay’ın Arsuz ilçesinde bir basın toplantısı gerçekleşti. ADD Arsuz ilçesi Karaağaç şubesi tarafından düzenlenen basın toplantısına Arsuz belediye başkanı Nazım Culha ve ADD Karaağaç Şube Başkanı Kemal İşkarak ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklaması öncesi Atatürk ve devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşundan sonra istiklal marşı okundu.

Yemen’de katliamlar olmasın, savaş durdurulsun basın açıklamasında Arsuz Belediye Başkanı Nazım Çulha bir konuşma yaparak, Amerika’nın Yemen saldırısının arkasında olduğunu söyledi.

  

Çulha; “Yemen’de üç yıldır bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri destekli, Yemen’de kukla bir yönetim oluşturmak için her türlü ahlaki değerleri yok sayarak, Yemen’de bir çalışma yapmaktadır, ne yazık ki, okulların, hastanelerin, limanların bombalanması şeklinde sürüyor. Bunlar yetmiyor, insani yardım adına yapılan yardımlar engelleniyor ve arkasından ambargolar devam ediyor. Yemen’de savaş yüzünden klora ve diğer salgın hastalıklar insanları ölümü götürmektedir. Bütün dünya bunu seyretmektedir. Bu kabul edilebilinir bir şey değildir. Başta Birleşmiş Milletler ve uluslar arası örgütlerin hepsi, bu insanlık dramına seyirci kalmamalıdır. Aynı zamanda İsrail’in saldırılarında seyirci kalmamalıdır.”

Bedir Tümkaya “Yemen’deki savaşta 1 Kasım tarihinden bu yana 600-700 ölüm olduğu söylenmektedir. Son olarak yemen limanından insanı yardım yapmak isteyenlere saldırı başlattıklarını öğrendik. Bu demektir ki, insani yardım koruduru çökertilecek, daha kötü dramlara sahne olacaktır. Biz de bu savaşa engel olmak adına bir araya geldik, savaşın durdurulmasını istiyoruz.” Dedi.

Toplantıya katılan vatandaşlar, Arsuz halkı olarak bu insanlık dışı drama sesiz kalamayacaklarını bunun için dört yıldır süren savaşa karşı olduklarını ifade ettiler. “Bu savaşın arkasında Amerika ve İsrail bulunmaktadır. Suudi Arabistan ise maşa olarak kullanılmaktadır. Bunları hepimiz bilmekteyiz. Her gün çocuklar bombalanırken, her gün insanlar ölürken bizim sezsiz bekleyemeyiz. Biz sesimiz duyuruluncaya dek buradayız, hiçbir çocuk aç kalmasın, hiçbir çocuk ölmesin diyoruz” dedi.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?