logo

reklam

ÇOCUKLAR, FIRINCILIĞA SOYUNDULAR;  UNU, YÜZLERİNE GÖZLERİNE BULAŞTIRDILAR

Fatımatüz Zehra Anaokulu öğrencileri, Okul Müdürü Ayhan Çiçek, Yıldızlar sınıfı öğretmeni Eda Kara Erol, Arılar sınıfı Öğretmeni Emine Hancı, Papatya Sınıfı Öğretmeni Mine Doru Özkan, Kelebekler Sınıfı Öğretmeni Yağmur Yılmaz ve yardımcı öğretmenlerin katılımıyla ilçedmizde bulunan Ğadir Fırınını ziyaret ederek, ekmek yapımını izlediler, sorularına cevap aradılar.

Ekmek fırınında ustalardan ekmek yapımını öğrenen minikler, fırına ham giren undan, hamur yoğurmaya, yuvarlamadan, ekmek açmaya ve pişirimine kadar kendi elleri ile imalatını yaptıkları ekmeğin ve simidin tadına baktılar.

Minik öğrencilerin fırın ziyareti ile ilgili konuşan, Fatımatüz Zehra Anaokulu Müdürü Ayhan Çiçek, “öğrencilerimize hayata hazırlanırken, meslekleri de yerinde göstererek zihinlerinde tecrübe kazandırmak istiyoruz. Hayatımızda büyük bir öneme sahip olan ana besin öğemiz ekmeğin yapımını yerinde görmek aynı zamanda ekmeğin nasıl emek harcanarak hazırlandığını görmek amacı ile buradayız. Bugünkü fırın ziyaretimiz de öğrencilerimiz, buğdayın un haline, oradan da ekmek haline sürüp gelen hikayesini öğrendiler. Okul öncesi eğitimde yaratıcılığın, yenilikçiliğin ve değişimin öncüsü, Samandağ ilçesinde saygın, kaliteli hizmet veren, örnek bir eğitim kurumu olmak hedefindeyiz.

3-6 yaş (36-66 ay) arası çocukları; okul öncesi eğitim programımızın rehberliğinde iletişim becerileri gelişmiş, sorun çözme becerisine sahip, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilen, yaratıcı, özgüvenli, girişimci, etik değerleri özümsemiş, ulusal ve küresel değerlere sahip, sağlıklı, Öz bakım becerilerini kazanmış, Türkçeyi doğru ve düzgün kullanabilen bireyler olarak yetiştirmek ön önemli amaçlarımızdandır” dedi.

Fırın çalışanları güler yüzlülüğü ve samimi davranışları ile ekmek yapımı aşamalarını çocuklara anlattı. Bu samimi ortam çocukların çok hoşuna gitti. Sürekli marketlerden alışveriş yapan çocukların fırın içine girip esnaf ile tanışması, kaybolmakta olan değerlerimizin önemini anlamalarına katkı sağladı. Öğretmenlerin Sınıflarda anlattığı ekmeğin yapımını çocukların yerinde görmeleri yaparak ve yaşayarak öğrenmelerine katkı sağladı.

Meslekleri yerinde öğreniyorum etkinlikleri kapsamında fınını ziyaret eden öğretmen ve okul müdürüne teşekkür eden Fırıncı Ustası Erdal Sağaltıcı, çocuklara hediye olarak kendi pişirdikleri ekmek ve simidi takdim etti.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
317 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?