ÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

ÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ

Bu haber 30 Ağustos 2019 - 10:02 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

Her Yer Çocuk Yaz Etkinlikleri Sona Erdi

  Türkiye’nin pek çok şehrinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Samandağ’ında ilk defa yapılan “Her Yer Çocuk Yaz Etkinlikleri” birbirinden coşkulu ve eğlenceli etkinliklerle sona erdi.

İstanbul, İzmir, Ankara, Hatay, Adana, Mersin, Antep ve Maraş’ta onlarca ilçe ve mahallede gönüllülük ve dayanışma esasıyla ücretsiz olarak hayata geçirilen yaz etkinlikleri İlçemizin Mızraklı, Mağaracık, Yenimahalle, Kurtderesi mahallelerinde faaliyete geçerek çocukların gelişimine katkıda bulunan Her Yer Çocuk, Arapça şarkılar ve renklerin Arapça söylenmesi, komik skeçler ve oyunlarla son buldu.

İlçemiz Yeni Mahallede gerçekleştirilen “Her Yer Çocuk Yaz Etkinlikleri” kapsamında Tutku Emir bir konuşma yaptı.

Emir konuşmasında; “Yeni Mahalle sakinlerini selamlayarak başladığı konuşmasında; “Her Yer Çocuk etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz. Yeni Mahalle ilkini gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin dört bir yanında dördüncü yılını tamamlayan Her Yer Çocuk Yaz Etkinlikleri başka bir dünya mümkün şiarıyla çocuklar için alternatif bilimsel, parasız, yaratıcı, özgüven arttırıcı rekabetçilikten uzak çocuk haklarını esas alan bir modele benzeyerek çocuklar için, çocuklar ve aileleriyle bir araya geldik. Bu doğrultuda 1 ay boyunca çocuklarla oyunlar oynadık. Etkinliğin en başında çocuklar bu çalışmanın kurallarını kendileri belirlediler. Birlikte yaptığımız her çalışmada ve her aktivitede çocukların eğlenmesini amaç edindik. Bu süreçte çocuklar kendilerini keşfettiler.

Arkadaşlarıyla birlikte dayanışma içinde olup başka bir dünyanın mümkün olduğunun farkına vardılar. Gün oldu birlikte dans ettik. Gün oldu birlikte sorunları çözdük. Ötekileştirmeye karşı kendilerinde oluşan farkındalığı herkese yaymak için işaret dilini öğrettik. Ana dilleri Arapça’yı anımsamak ve unutmamak adına Arapça şarkılar, türküler ve renkler öğrendik. İhmal ve istismarlara karşı uzman psikologlar eşliğinde iyi dokunuş, kötü dokunuş atölyelerinde kendilerini nasıl ifade etmeleri gerektiğini öğrettik. Şunu gördük ki biz onlara çok bir şey öğretmedik, biz çocuklarla öğrendik. Çok önemli bir şey var çocuklardan öğrendiğimiz.

Gerçekten dayanışmacı rekabetçi olmayan bir ortam yaratılırsa, bir fırsat eşitliği yaratılırsa çocuklarımızın ne kadar yetenekli olduğunu, onlardan ne kadar derin fikirler çıktığını ne kadar güzel şeyler yapabileceklerinin farkına varabiliriz. Bu çalışmayı başından beri dayanışma içerisinde yürüttük. Kayıt gününden şuana kadar bize desteklerini esirgemeyen bütün velilere çok teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdiler.

 Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı 

afdah.info

voir films