ÇOCUK KİŞİSEL GELİŞİMİ İÇİN HAYVAN SEVGİSİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ÇOCUK KİŞİSEL GELİŞİMİ İÇİN HAYVAN SEVGİSİ

Bu haber 07 Ekim 2019 - 11:20 'de eklendi ve 341 kez görüntülendi.

Güzel kalpli Özel Bilim Çocuk Anaokulu Yöneticileri, 4 Ekim Dünya Hayvan Günü, hayvan hakları ve refahı gününde, çocuklara minik dostlarını tanıttı.

Kentleşme, teknoloji gibi unsurlar çocuk oyunlarını evimizdeki bir ekrana sıkıştırdığından beri sokakta maç yapan ya da evcilik oynayan çocukları göremez olduk. Hem doğayla hem de akranlarıyla iletişimi kesilen çocukların, erişkinlikte topluma uyum sağlamak konusunda zorlandığı uzmanlarca çokça dile getiriliyor. Çocuğun kendisine benzemeyen bir canlıyla iletişim kurması çocuğun benmerkezci olmasının önüne geçiyor, ayrıca bir hayvanı beslemek çocukların sorumluluk bilinçlerini de arttırıyor.

‘Bu evren, tüm canlılarla ortak evimiz. Bir Dünya Çocuk olarak biz de Hayvanları Koruma Günü’nde çocuklarla birlikte sokak hayvanlarına mama, su ve bol sevgi vererek hayatı paylaştık’ diyen Özel Bilim Çocuk Anaokulu Yöneticileri, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Samandağ hayvan barınağı ziyareti sonrasında, sokaklarda kalan hayvanlara da yemek verdiler.

Öğretmenler eşliğinde hayvan barınağında bakım altında bulunan hayvanları elleriyle besleyen anaokulu öğrencileri minik dostlarıyla doyasıya vakit geçirdi.

Uzman personeller eşliğinde barınağı gezen öğrenciler, barınak hakkında yetkililerden bilgi aldı. Hasta ve yaralı sokak hayvanlarının nasıl tedavi edildiğini öğrenen öğrenciler, sokak hayvanlarının bakıma muhtaç olduğunu, insanların ilgisine ve sevgisine ihtiyacı olduğunu belirterek, hayvanları koruma gününde tüm hayvanların korunmasını diledi.

Çocukların hayvan korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olabiliriz? Sorumuzu Özel Bilim Çocuk Anaokulu Kurucuları Eda Çay Terzi ve Setenay Adana Can verdikleri ortak cevapta, “Eğer çocuğunuz hayvanlardan korkuyorsa birkaç basit yöntemle hayvan korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Mesela;

– Hayvanlardan siz korkuyorsanız, bunu çocuğunuza yansıtmayın. Olumsuz hisleriniz çocuğunuzu da etkileyecek.

– Çocuğunuzun bir hayvan tarafından tırmıklandığını varsayalım, böyle bir durumda aşırı bir tepki vermekten kaçının. Vereceğiniz aşırı bir tepki onlarda kalıcı korkular oluşmasına neden olacak.

– Çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvanları tanıtan türde kitaplar okuyun. Hayvanlar hakkında bilgileri arttıkça, daha fazla ilgi duyacak ve merak edecekler.

– Kedi, kuş veya su kaplumbağası gibi bir evcil hayvanı sahiplenmeyi deneyin. Çocuğunuzla birlikte evcil bir hayvan ile ilgilenmek, onların hayvanlara olan sevgilerini artıracak. Diğer hayvanlara karşı daha olumlu bir bakış açısı geliştirmeleri daha kolay olacak” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı