"ÇOCUK İÇİN OYUN, EN ÖNEMLİ İŞTİR" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“ÇOCUK İÇİN OYUN, EN ÖNEMLİ İŞTİR”

Bu haber 11 Şubat 2019 - 9:20 'de eklendi ve 405 kez görüntülendi.

Oyun; Çocuğun Dış Dünyayı Keşfetmesinde, En Önemli Araçtır…


Çocuklar için oyunun oldukça eğlenceli ve eğitici olduğunu ifade eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, oyun oynamanın çocukların gelişimi üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu ve çocuklara düşünmeyi, kendi başına karar vermeyi ve risk alabilmeyi sağladığını belirterek bir açıklamada bulundu.

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Öncül açıklamasında; “Oyun; çocuğun dış dünyayı keşfetmesini, doğal ve aktif şekilde öğrenmesini sağlayan, taklit becerilerini geliştiren, günlük yaşantısı, anne baba ve çevresi ile ilişkileri hakkında bilgi veren bir araçtır. Çocuk için oyun eğlencenin yanı sıra en önemli bir iştir. Hangi çocuğa sorarsanız sorun en çok yapmak istediği şeyin oyun oynamak olduğunu söyleyecektir. Bir çocuğun gün içinde zamanının en büyük bölümünü oyun alır. Hatta öyle ki, sık sık yemeği, tuvaleti bile unutur oyun söz konusu olduğunda.

Oyunun çocukların gelişimi üzerinde birçok etkileri vardır. Oyun çocuklara düşünmeyi, kendi başına karar vermeyi ve risk alabilmeyi sağlar. Çocuklar oyun oynarken sorumluluk almayı, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğrenirler. Araştırmacı bir ruha sahip olur, nesneleri tanıma ve problem çözmeyi kolaylaştırır. Çocuklarda ki dikkat dağınıklığını giderir, dikkatini bir noktaya toplamayı ve becerilerini organize etmeyi sağlar. Oyun özellikle çocukların başkalarının haklarına saygılı olmayı ve kurallara uymayı öğretir. 

Oyunun Gelişim Alanlarına Etkileri

Fiziksel Gelişim; Koşma, atlama, tırmanma, sürünme, sıçrama gibi güç gerektiren hareketleri içeren oyunlardır. Çocukların vücut sistemlerinin (solunum, dolaşım, sindirim, boşaltım) düzenli çalışmasını sağlayarak fiziksel gelişimlerine katkı sağlar.

Hareket Gelişimi; Çocuklar oyunda bedenlerini çalıştırır ve kaslarını çeşitli şekillerde kullanarak hareket becerilerini geliştirir. Oyun sırasındaki fiziksel etkinlikler çocukların ince ve kaba becerilerinin gelişmesini ve vücudun koordineli çalışmasını sağlar.

Duygusal Gelişim; Çocuklar oyunlarında özgür olma, kendilerini ifade etme ve çevreleriyle uyumlu ilişkiler kurma ihtiyacını giderirler. Çocuklar rekabet, kıskançlık, kızgınlık, düşmanlık ve öfke gibi duygularını oyunlarına yansıtabilir ve sevgi, mutluluk gibi duygularını oyun yoluyla sergileyebilirler.

Sosyal Gelişim; Çocuklar bu dönemde doğru-yanlış, iyi-kötü, haklı-haksız gibi toplumda değeri olan ahlaki kavramları oyun sırasında öğrenirler ve benliğinin bir parçası olarak benimseyebilirler. Sırasını bekleme, paylaşma, iş birliği yapma, kendi haklarını savunma ve başkalarının haklarına saygılı olma gibi sosyal becerileri oyun sırasında öğrenebilirler.

Bilişsel Gelişim; Yaşamın ilk 3 yılında çocuklar, etraflarında gördükleri nesneleri anlamaya ve açıklamaya yönelik nesneleri ve olayları belirlemelerini, karşılaştırmalarını ve sınıflandırmalarını sağlayan oyunlar oynarlar. Çocuklar gerçek nesnelerin yerini alan bilişsel sembolleri biçimlendirme, olayları anlatmak için kelimeleri kullanabilme yeteneğine ulaşırlar.

Dil Gelişimi; Oyun çocukların kelime haznelerinin gelişmesine, düzgün cümleler kurmalarına, duygularını rahat bir şekilde ifade edebilmelerine, fikirlerini paylaşabilmelerine ve yeni deneyimler kazanmalarına olanak sağlar.

Yaşlara Göre Gelişim Özellikleri ve Oyuncaklar

0 – 1 Yaş Gelişimi; Bu yaş gelişimi içerisindeki bebekler dış uyaranlara karşı açıktır. Çevrelerini algılamaya başlarlar. Bu yaş aralığındaki bebekler ses, şekil ve renklere karşı duyarlıdır. Seslere karşı tepkide bulunur ve bu sesleri taklit etmeye çalışırlar. Eline geçen her şeyi ağzına götürür, oyuncakları tanımaya başlar ve birbirine vurarak sesler çıkarmaya çalışır.

0 – 1 Yaş Dönemi Oyuncakları; yatağın yanına asılan bez kitaplar, dönenceler, değişik boy ve şekillerde çıngıraklar, ayna, değişik boyutlarda toplar (bez toplar), renkli halkalar, küpler, yumuşak bebek ve hayvanlar, renkli, sesli, müzikli kitaplarla banyo oyuncaklarıdır.

1 – 3 yaş Gelişimi; Bu yaş aralığındaki çocuklar küpleri üst üste koyup kule yapabilir, kalemi kavrayabilir, çocuk şarkılarına eşlik etmeye çalışır ve oyun oynarken kendi kendine konuşur. Bu yaştaki çocukların fantezi dünyası gelişmeye başlar mesela; yemek, ütü, tamir, temizlik gibi oyunlarında taklit etmeye başlar.

1 – 3 yaş döneminin Oyuncakları; itmeli, çekmeli oyuncaklar, yapbozlar, boyalar, boyama kitapları, resimli kitapları, oyun hamuru, mutfak seti, doktor malzemeleri, eşleme kartları, hayvan figürleridir.

3 – 6 yaş Gelişimi; Bu yaş aralığındaki çocuklar topu atma, yakalama, zıplatma, tekmeyle vurma gibi beceriler kazanırlar. Artık kalemi yetişkin gibi tutar, makas kullanır ve basit resimler çizerler. Çeşitli giysiler giyip kılıktan kılığa girmeyi severler ve her türlü malzeme ile yaratıcı şeyler oluştururlar.

3 – 6 yaş Dönemi Oyuncakları; uygulamalı oyuncaklar (tamir aletleri, temizlik seti, dikiş seti gibi). Minyatür oyuncaklar (ev eşyaları, çiftlik seti, askerler gibi). Basit kutu oyunları (kart eşleme, renkli-şekil-sayı kavramları). Oyun hamuru, boyalar, yapbozlar.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Oyuncak seçiminde özellikle zehirsiz boya kullanılmış olanlar tercih edilmelidir. Bebeğin yatağına asılan oyuncaklar iyi monte edilmelidir. Uçları sivri, kesici kenarları olan oyuncaklar seçilmemelidir. Oyuncaklar sık kontrol edilmeli ve kırılan parçalar atılmalıdır. Oyuncak kutusunda kilit olmamalı, çocuğa zarar verecek kapanma yerleri bulunmamalıdır.

Anne-Babaların Çocukla Oyun Oynarken Yapabilecekleri

Ayna karşısında vücut parçaları gösterilip isimleri söylenebilir. Çevredeki nesneleri göstermesi ve isimlendirmesi istenebilir.  Nesneleri ve oyun materyallerini tanıması için fırsat verilmelidir. Çocuğa elinde tutması için değişik eşya ve oyuncaklar verilip ellerini kullanması sağlanabilir. Birlikte kitaplara bakma, müzik dinleme, dans etme, şarkı söyleme etkinlikler yapılabilir. Oyuncakları birlikte toplayabilirler (sorumluluk ve yardımlaşma becerisi kazanma). Evdeki artık malzemelerden oyuncaklar yapılabilir.

Oyuncaklar kapaklı kutularda ve çocuğun rahatça ulaşabileceği yerlerde olmalıdır. Oyun ortamında çocuğun dikkatini dağıtacak kadar fazla uyaran olmamalıdır. Çocuk oyun oynaması konusunda cesaretlendirilmelidir” dedi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı