ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİM HAYATINI POZİTİF ETKİLEMENİZ MÜMKÜN « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİM HAYATINI POZİTİF ETKİLEMENİZ MÜMKÜN

Bu haber 01 Mart 2022 - 18:34 'de eklendi ve 217 kez görüntülendi.

Derste öğrendiklerini tekrar etmek, çalışmak, ödev yapmak elbette çocukların başarısını olumlu yönde etkiliyor. Ancak babaların çocuklarıyla ilgilenmesi, medya bağımlılığının azaltılması, öğretmenle olan ilişki gibi birçok etken de çocukların eğitim hayatındaki başarısını değiştiriyor. Konunun Uzmanı Çocuk Ergen ve Ebeveyn Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocukların eğitim hayatını etkilemenin pozitif yollarını anlattı.

ÖNCÜL, “çocukların eğitim hayatını etkileyen birçok etmen vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi aile hayatıyla birlikte aile içerisindeki anne baba tutumlarıdır. Çünkü ailede alınan eğitim çocuğun akademik hayatını etkilerken, çocuklar evde öğrendiklerini okul hayatına yansıtıyor. Derste öğrendiklerini tekrar etmek, çalışmak, ödev yapmak elbette çocukların başarısını olumlu yönde etkiliyor. Ancak anne babaların çocuklarıyla ilgilenmesi, medya bağımlılığının azaltılması, öğretmenle olan ilişki gibi birçok etken de çocukların eğitim hayatındaki başarısını değiştiriyor. Bu anlamda anne baba ve çevre olarak yapmamız gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Öncelikli olarak aile tutumu içerisinde çocuğunuzun olumlu benlik algısını geliştirmesine ve kendine güven duymasına yardımcı olun. “Sen başarısızsın, sen yapamazsın, sen tembelsin, dikkatin dağınık.” gibi cümleler onun kendini kötü, olumsuz olarak algılamasına neden olur. Öz saygısı düşük bir çocuk başarı elde etmekte çok zorlanır. Takdir edilme, övülme, ödüllendirme, öğrenmeyi kolaylaştırır. Motivasyon ne kadar kuvvetli ise, öğrenme o kadar kolay ve süratli olur.
  • Çocuğun başarısını başkaları ile kıyaslamak yerine, kendi gelişimindeki ilerlemeleri göz önüne alarak değerlendirin.
  • Mutlaka çocuğun amaç edinmesine yardımcı olun. Bu amaçlar doğrultusunda hedeflerini oluşturmasına ve onlar için mücadele etmesine destek verin.
  • Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Başarısının düştüğü bazı anları öğrenme sürecinin bir parçası olarak görün.
  • Olumsuzluklara değil pozitif gelişmelerine odaklanın. Sürekli eleştirilen, beğenilmeyen çocukta başarı duygusunun gelişmesi zordur.
  • Çocuğa güç ve otorite kullanmayın. Bunun yerine, sorun çözebilmeye, hatalarını görebilmeye, akıl yürütmeye odaklanın. Karşılıklı sevgi, saygı ve iletişime dayalı bir ilişki geliştirin.
  • Okul yaşantısının sadece iyi bir meslek seçmek ve çok para kazanmak için olmadığını, okulun gerçekten hayata hazırlanabilmek için iyi bir yer olduğunu çocuğunuza öğretin.
  • Çocuğunuzu sadece akademik bilgi bakımından değil, sosyal ve psikolojik bakımdan da hazırlayın. Bu yüzden çocuğunuzu tüm özellikleri ile birlikte kabul edin. Sizin her istediğiniz konuda yetenek göstermek zorunda olmadıklarını, herkesin değişik özellikleri olduğunun bilincini aşılayın. Çünkü çocuklar anne babaların istek ve arzularına göre şekillendirilebilecek varlıklar değildir. Onların mutlaka başarı gösterebilecekleri alanlar vardır. Önemli olan bunları kendisinin keşfetmesine yardımcı olabilmek ve ona yol göstermektir.
  • Çocuğunuza uygun çalışma ortamı sağlayın. Onun düşüncelerine saygı gösterin. Çocukta bıkkınlık, isteksizlik yaratacak söylemlerden kaçının.
  • Çocuğunuzla işbirliği halinde olun ve kendi sorumluluğunu üstlenmesini sağlayın. Onun yerine düşünmeyin, onun yapması gerekenleri siz yapmayın.

Unutmayalım, başarısız çocuk yoktur. Sadece başarılı olacağı alanı keşfedilmemiş ve ona ulaşılamamış çocuk vardır. Her insan kendisine uygun ortam ve imkân sağlandığında mutlaka öğrenir. Eğer anne baba bu durumun üstesinden gelemiyorsa profesyonel anlamda destek almak için merkezimize başvurabilirler. Sağlıkla kalmanız dileğiyle” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı