ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Mayıs 2017

“ÇOCUĞUM BEN!” PROJESİ DESTEK GÖRDÜ

 

 

Fatımatüz Zehra Ana Okulu Yıldızlar Sınıfı Öğretmeni Mine Doğru Özkan, öğrencileriyle birlikte “Çocuk ihmali ve istismarı” na dikkat çekmek üzere bir etkinlik düzenledi. Deniz sitesinde gerçekleşen etkinliğe veliler ve Anaokulu Müdürü Ayhan Çiçek katıldı.

‘’Çocuğum Ben!’’ Projesi hakkında konuşan Fatımatüz Zehra Ana Okulu Yıldızlar Sınıfı Öğretmeni Mine Doğru Özkan, “Çocuk ihmali ve istismarı”, “yetişkinlerin yanlış tutum ve davranışlarında” git gide artan sorunlara eğitim ışığında dikkat çekmek ve de farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığım bir projedir. Ülkemizin şu zamanlarda en önemli sorunlarından birisi olduğunu görüyor ve üzülüyoruz. Çocuk haklarından, bir birey olduklarından, sadece sevgi değil saygıyı da göstermemiz gerektiğinden, çocuklarda ‘’hayır’’ diyebilme cesaretinin yetersizliğinden, güvenli ve huzurlu ortamın öneminden, çocuklarımıza güvenip onları her zaman duymanın faydasından hem öğrencilerimize hem de ailelerine anlatmaya çalıştık.

Çünkü biz biliyoruz ki, çocuklar insanlığın ortak mutluluğu ve umududur. Onların söylemek istediklerini önemsemez ve duymazsak, ileride çıkaracakları gürültünün sebebi bizler oluruz. Tabii ki bu ortama sebep vermemek, ailelerin eğitimiyle ve böyle dikkat çekici farkındalıklar yaratmakla herkes bir ipten çekmeli. Bazı araştırmalar yapılan cinsel istismarın %46’sının çocuklara ve ayda neredeyse 650 çocuğun istismar edildiği yönünde. Ne kadar acı verici.

Ben de çocuklarla ilgili hassasiyetimi bu projeyle sevgili velilerimin katkıları ve ilgileriyle göstermek istedim. Çocuklarımız kumbaralarında para biriktirdi. Skutır ve tişört masrafları bu şekilde karşılandı. Projeyi de skutır şenliği havasında gerçekleştirmek istedim.

Ve artık diyoruz ki;

-Çocuklarımıza harcanan parayla değil, harcanacak zamanla kıymetini gösterelim.
-‘’Akraba-tanıdıktır’’ düşüncesiyle çocuğumuzun yakından sevilmesine izin vermeyelim.
-Onları hep kontrol altında tutup, bir yerlerde güvenip kısa süreliğine de olsa bırakmayalım.
– Oynadıkları oyunlara, telefon- tablet- bilgisayar ve televizyonda neyle vakit geçirdiğine dikkat edelim.
-Çocuklarımıza konu ne olursa olsun itiraz etmeyi ‘’Hayır’’ demelerini öğretelim.
-Çocukları kuzu gibi akıllı, uysal yetiştirmek doğru değil. İleride acımasız insanlar tarafından koyun gibi güdülürler.
-Çocuklarımza kendimizle ilgili (aile) öyle bir güven verelim ki, başka hiç kimseye güvenmesinler ve korkmasınlar.
-Hakaret, fiziksel şiddetle ruhlarını karartmayalım.
Son olarak şunu söylemek istiyorum:
-Hani bizim çocukluğumuz vardı ya!
Sokaklarda seslerimiz müzik gibi, neşemiz çiçek gibi, oyunlarımız huzur verirdi ya. İşte öyle güvenli-huzrulu-neşeli sokaklar olsun tekrar bu güzel, temiz, saf çocuklarımızla dolan. Haydi büyükler! Küçükler için el ele. Onları koruyalım ve sevgimizi, ilgimizi eksik bırakmayalım.
Velilerime, öğrencilerime çok teşekkür ediyorum”dedi.
Haber-Ali DoĞRu

Foto:Haber Merkezi

Share
790 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?