CİNSELLİK, KONUŞULABİLİR Mİ? « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

CİNSELLİK, KONUŞULABİLİR Mİ?

Bu haber 05 Temmuz 2022 - 12:25 'de eklendi ve 1.213 kez görüntülendi.

Cinsellik karşıtı mesajlarla veya cinsel eğitimi reddeden bir anlayışla büyütülen çocuklar için cinsel birleşme yaşantısıyla yüzleşmek ve cinsellikten zevk alabilmek, bir evlilik ilişkisi içerisinde olsa bile oldukça güçtür. Bazen ahlak ve din kılıfına geçirilmiş cinsellik karşıtı bir eğitim, ileriki yıllarda içselleştirilmiş yıkıcı bir karmaşaya dönüşebilmektedir. Selda FIRINCIOĞULLARI, Samandağlı yüreği kendinden güzel bir kadın bir anne. Uzun yıllar Hollanda’da üniversite eğitimleri, uygulama çalışmaları derken memleket hasretiyle ülkeye dönüş yapmış Cinsel Terapi Uzmanı. Antakya’da Psikolog Süleyman ARSLAN’ında  çalışmalarımıza katılacağı KOZA Alile Danışmanlık Merkezi ile Hollanda kapısını kapatmış, bilgi ve deneyimlerini başta Samandağlı hemşerileri olmak üzere Hatay halkına ışık olmak adına kullanma kararı almış, alanında uzman bir Danışman. 

Özellikle 14 yaş ve üzeri bireylerimizin önünü açmak adına bu ofisi kurmaya kararı verdim diyen Aile Danışmanı – Evlilik ve İlişki Terapisti aynı zamanda Cinsel Terapi Uzmanı Selde FIRINCIOĞULLARI, Cebrail Mahallesi Atatürk Caddesi Ayça Apartmanı Antakya – Hatay adresinde danışanlarına kapılarını açtı.

Çalışmaları üzerine gazetemize konuşan Uzman FIRINCIOĞULLARI, “Cinsel işlev bozukluklarından dolayı; bozulan ruhsal dengeyi sağlamak, yeniden cinsel eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak, için kullanılan tüm teknik ve yöntemlere cinsel terapi diyebiliriz. Bir başka deyişle; cinsel terapi, belli bir amaç ve plan doğrultusunda, belli teknik ve yöntemlerin, cinsel terapistlerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti süreci” olduğunu açıkladı.

Samandağ AYNA Gazetesi Kurucusu – Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Sağaltıcı’nın sorularını yanıtlayan Uzman FIRINCIOĞULLARI, kendini tanıtırken; “ben Selda Fırıncıoğulları, 1976 Samandağ doğumluyum. 19 yaşıma kadar ilçede karate ve atletizm sporuyla uğraştım.

Karate antrenörlüğü ve karate hakemliği yaptım. 20 yaşında Hollanda’ya gittim. Şuan 21 yaşında oğlum var. Hollanda da 11 sene çocuklara karate dersi verdim.

Hollanda da belirli kuruluşlarda, yaşlılara bireysel danışmanlık yapım.

İnsanların hayatındaki zorlukları nasıl aşacaklarını doğru şekilde ve daha rahat atlatmalarına yardımcı oldum.

Ailedeki olan sorunları minimuma indirmeye yardımcı oldum.

Hollanda da üniversiteye giderek, Sosyoloji Bölümünü bitirdim. 2 sene Milli Eğitim Bakanlığının Aile Danışmalık Eğitimini aldım. 1 sene aile ve çiftlerde  bilişsel davranış terapi eğitimi aldım. 1 sene Üsküdar Üniversitesi Cinsel Uygulama ve Araştırma Merkezinde Cinsel Terapi Eğitimi aldım. Şuanda Türkiye’de Hatay – Antakya’da kendi ofisimi açtım.

Koza Aile Danışmalık Merkezi; Evlilik çift terapisi – Cinsel terapi – Psikolojik sorunlar – Online (whatsapp) üzerinden terapi hizmetleri verecek” dedi.

‘Cinsel terapi denince akla, ilk olarak Cinsel isteksizlik, Orgazm olamama, Vajinismus (ilişkiye girememe), Erken boşalma, Ereksyon problemler, Ağrılı cinsel ilişki gibi’ bir çok konu ele alınabilir diyen Uzman FIRINCIOĞULLARI, “ülkemizde en fazla cinsel terapi uygulamasına konu olan sorunlardır. Bu mesleği tercih etmemin sebebi insanların bu konuda tabuları var o tabularını yıkmak. Bu tabuları yıkarsak çiftlerin daha sağlıklı bir cinsel yaşamları olur. Bu onların hayatta daha çok mutlu olmalarını sağlar. Üzülerek söylemek isterim ki şuana kadar ilimizde karşılaştığım travmalar çoğunlukla, ensest (aile arasında cinsel ilişkiler. Kız veya Erkek çocuğuna yönelik taciz olayları)ilişkiler oldu. Kadının rızası olmadan zorla yapılan cinsel ilişkiler” dedi.

Çift terapilerinde çalışma konularının çiftlerin birbirlerini tanımalarına yardımcı olmak olduğunu belirten Uzman FIRINCIOĞULLARI, “çiftler duygusal açıdan birbirlerine uygun mu! Ekonomik açıdan planları nasıl!Nasıl bir hayat yasamak istiyorlar! Özellikle en önemli konu cinselliği birbirleriyle evlenmeden önce konuşabiliyorlar mı? Çünkü ilişkinin yüzde 70’ini cinsellik oluşturuyor” dedi.

‘Cinsellik üzerine kadınlarda en çok, en sık görülen sorunun vajinusmus (ilişkiye girememe)’olduğuna işaret eden Uzman FIRINCIOĞULLARI, “cinsel konularda bilgisizlik.

Erkeklerden sık görülen cinsel sorunlar iktidarsızlık (penisin sertleşmemesi) ve erken boşalma” sorunlarının çözüm noktası olmak hedefindeyim” dedi.

Cinsel terapi talebi için çekinen bireylere seslenen Uzman FIRINCIOĞULLARI, “benim tavsiyem hiç bir konuda çekinmesinler,cinsellik; yemek gibi su gibi bir ihtiyaçtır. Bakın toplumumuzda mevcut cinsel bir açlık var. Ve kadın yada erkek eşinde çözemediği sorunu toplumda aslında hiç de tercih edilmeyen bir şekilde çözmeye çalışıyor. Bu toplumun dejenere olmasına sebep oluyor. Cinsellik çok derin bir konu. Biz yıl boyunca Samandağ AYNA Gazetesi aracılığıyla vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Konularımızın içinde kişi mahremiyet hakları saklı tutularak ‘KOZA GÜNLÜKLERİ’ başlığı adı altında birçok konuyu işleyerek topluma ışık olmaya çalışacağız”dedi.

Konuşmasının devamında Başarılı bir cinsel hikâye üzerine değinen Uzman FIRINCIOĞULLARI, “Vajinusmus sorunları olan bir çiftimiz, cinsel terapi alarak cinsel sorunlarını çözdü. Mutlu cinsel yaşamları oldu. Hayata daha pozitif baktılar, biz birlikte varız dediler. Bu hepimizi çok mutlu etti” dedi.

Uzman FIRINCIOĞULLARI, “bir danışanla sorunları konuşmak için ilk önce güven olmalı. Biz kişinin mahremiyetine saygıyla danışanlarımıza güven duygusu veriyoruz. Ve bütün sorunları konuşuyoruz. Sorunlarınızı başkasıyla / Aile Bireyleriyle paylaşmayın. Her ailenin kendine has bir yaşam bir ilişki kurma şekli vardır. Bu tıpkı Parmak İzi gibidir. Kendinizin parmak iziniz nasıl ki başkasıyla bir değilse; aile ilişkisi de böyledir. Bu kuralın ihlali daha çok sıkıntı yaşamaya sebeptir.Sorunlarınızı bu işin eğitimini almış Aile Danışmanlarıyla konuşup çözmeniz daha sağlam bir yöntemdir. İşinin Ehli Danışman, doğru yolu daha hızlı bulmanıza yardımcı olur.

Bu süreçte edindiğim temel deneyimlerim ilişkilerde en önemli sorunun cinsel sorunlar olduğu yönündedir. Cinsel sorunlarınızı çözdüğünüzde birçok sorununuz çözülüyor. Gelin sorunlarınızı birlikte çözelim.Her hafta salı günü BU Köşede buluşmak üzere. Siz Sorun Biz Cevap Verelim. İletişim için

Email: coachselda@gmail.com

Tel: 0536 269 86 00” dedi.

Haber : Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı