ÜST REKLAM

logo

reklam

ÇINARLARIMIZIN ÖYKÜLERİ SERGİLENECEK…

“Süveydiye’nin Çınarları” Fotoğraf Sergisi Ve Kitap Lansmanı 8 Nisan’da…


Samandağ İlçe Kaymakamlığı ve KALEM-DER Derneği tarafından hazırlanan “Süveydiye’nin Çınarları” projesi fotoğraf sergisi ve kitap Lansmanı 8 Nisan Pazartesi günü saat 11.00 ’de İlçemiz Kültür Merkezinde gerçekleşeceği belirtildi.

İlçemiz kültürünün ileriye taşınması ve tarihe ışık tutulması amacıyla hazırlanan proje kapsamında, hazırlanan Süveydiye’nin Çınarlarıprojesi İlçemizde yaşayan 90 yaşın üzerindeki vatandaşlarımız tespit edilerek, onlarla röportaj yapılmış ve fotoğrafları çekilerek, kısa film ve kitap hazırlanması çalışmaları ile tamamlanmıştır.

Samandağ İlçe Kaymakamlığı ve KALEM-DER Derneği,Yaşlılar haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenledikleri ve bu topraklarda kök salan 48 yaşlı çınarımızın duygu dolu öykülerini içeren “Süveydi’nin Çınarları Fotoğraf Sergisi ve Kitap Lansmanı’na” tüm Samandağ Halkını davet etti.

Konu üzerine Samandağ İlçe Kaymakamlığı ve KALEM-DER Derneği tarafından yapılan açıklamada; “Denizin, güneşin, tarihin ve hoşgörünün kadim şehri Hatay / Samandağ’da (eski adıyla Süveydiye)

bir ilke imza attık.

90 – 114 yaşlarındaki birbirinden değerli 48 çınarımız ile Yaşlılar Haftası’na özel bir proje gerçekleştirdik.

Bizleri geçmişte yolculuğa çıkarıp, Süveydiye (Samandağ)ve Hatay ile ilgili merak edilenleri anlattılar.

Fransız işgali sırasında neler yaşadılar, Çukurova’daki ırgatlık günleri, sağlıklı kalmayı, uzun yaşamayı nasıl başardılar, Asi Nehri’nin yaşamlarındaki önemi ve günümüz Türkiye’si hakkında neler düşünüyorlar?

Fikir önderliğini Samandağ eski Kaymakamı Dr. Cahit Çelik yapmıştır. Çelik’in gerçekleştirdiği projede, Fotoğraf Sanatçısı Meriç Aktar’ın kahramanlarımızın gündelik yaşamdaki en sade fotoğraflarıyla ölümsüzleşti” ifadelerine yer verildi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
72 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?