ÜST REKLAM

logo

reklam

ÇIKAR DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETTİLER

Hatay Valiliği himayelerinde, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin destekleriyle, Hatay Birlik Vakfı tarafından düzenlenen, Elite Fuarcılık organizesinde gerçekleşen ‘Başkentte Hatay Günleri’ geçtiğimiz Pazar günü sona erdi.

Bu yıl 7.’si düzenlenen tanıtım günleri organizasyonunda, Hatay dışından yabancı esnaf olmaması ve fuara gelenlerin hem eğlenip hem de alışveriş yapabildiği bir ortam olması hasebiyle sevindiriciydi. Fakat ‘Hatay’ı tanıtacağım’ diyerek fuara katılım gösteren özellikle yemek şirketlerinin, çıkar doğrultusunda sadece para kazanmaya yönelik izlediği yol ve yaptığı hileler akıllara durgunluk getirdi.

Yemek ahlakına ve kültürüne yakışmayan, hepsi bir yana bir gastronomi kentine uygun olmayan görüntüler sergileyen esnaflar, yapılan uyarlara aldırış etmeden millete şov yapma ve para kazanma derdine düştü.

Oda yetmezmiş gibi, gastronomi kentimizin vazgeçilmez lezzetlerinden olan oruk ve kebap çeşitleri başta olmak üzere birçok yemeğin içine konulan yapay olan soya kıyması, Hatay tanıtımına gölge düşürdü. Aslına uygun yapılmayan ve gerçek et kullanılmayan birçok yemekle, ucuza kaçarak sözde Hatay’ı tanıtma peşinde olan bazı esnaflar bu konuda sınıfta kaldı.

Peki, Soya kıyması nedir?

Soya kıyması, ucuz bir protein kaynağıdır. Soya bitkisinin çekirdeği kurutularak elde edilir. Ancak zararları düşünüldüğünde tüketilmesi pek de tavsiye edilen bir besin değildir. Fermente edilmemiş soya, protein sindirimini sağlayan tripsin enziminin etkisini bozuyor. Ayrıca içerdiği fitatlar kalsiyum, demir ve çinko gibi hayati minerallerin bağırsaktan kana geçmesini azaltıyor. Soyanın diğer zararları arasında D vitamini eksikliği, osteoporoz, hazımsızlık, alerji, bağışıklık yetersizliği, tiroit hastalıkları, bunama, kısırlık, kanser ve kalp kası hastalığı da var. Fermantasyon soyanın yukarda saydığımız birçok toksik etkisini gidermekte. Ama piyasada satılan ve yüzlerce yiyeceğin içinde bulunan soyanın (soya sütü, soya yoğurdu, soya peyniri, soya dondurması, soya proteininden yapılmış salam, sosis gibi et çeşitleri) çoğu fermente değil.

Haber Merkezi

 

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?