ÇİFTÇİNİN CEBİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN! | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÇİFTÇİNİN CEBİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN!

Bu haber 28 Haziran 2019 - 9:35 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

İlçemizde, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) belirlediği su ücretlerinin yüksekliği, beyanname cezaları ve hacizlere Muhtarlarımız ve çiftçilerden sert çıkış.

Üreticiler ve muhtarlar önceki gün DSİ Samandağ Şefi Halis Köserli ile konuyu görüşmek istedi. Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahir Cebburoğlu ve ilçemizin diğer muhtarlarının da katılım gösterdiği ziyarette Köserli’nin makamda olmaması ziyareti sonuçsuz bıraktı.

Çiftçilerin sorunlarına kayıtsız kalmayarak ziyarete katılan Ziraat Odası Başkanımız Selim Kamacı, “Sulama Birliği’nin aldığı kararlar var. Biz daha önceden müdahale ettik. Ankara’ya Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürlüğüne kadar gittik. Basit paralar için halkın haberi olmadan haczedildiği yönünde bilgilere sahip olduk. Müdahale etmek istedik. Buna rağmen de hacizler devam ediyor. Bütün vatandaşlar haciz altına alındı dolayısıyla biz buna itiraz etmek üzere buradayız. Ayrıca Sulama Birliği’nin aldığı kararlar var. Biz daha önceden müdahale ettik. Ankara’ya Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne kadar gittik. Basit paralar için halkın haberi olmadan haczedildiği yönünde bilgilere sahip olduk. Müdahale etmek istedik. Buna rağmen hacizler devam ediyor. Bütün vatandaşlar haciz altına alındı, dolayısıyla biz buna itiraz etmek üzere buradayız.

Ayrıca da bu yetmezmiş gibi de kalktılar sulama birliğinin ücretini dönüm başına üstüne de ek zam yaparak 190 TL’ye yakın bir ücret koydular. Bu da Türkiye geneline göre en pahallı yerdir, en yüksek meblağdır. Biz buna itiraz ediyoruz. Çiftçilerimizi bir şekilde üretimden bıktırmaya çalışıyorlar. Ve biz buna itiraz etmek için buradayız. Önce görüşmelerle bunu çözebilirsek çözeceğiz. Gerekirse Kaymakama, Valiye gideceğiz. DSİ Genel Müdürlüğüne tekrar gideceğiz. Ha netice almazsak bu çiftçilerimiz haklarını başka şekilde arayacaktır” dedi.

Üreticilerden Ferit Diker “yılbaşında zam yaptılar 125 TL’den 165 TL’ye çıkardılar onu da ödedik. Şimdi iki takside bağlıyorlar sözde çok yüksek elektrik fiyatları var. Elektrik fiyatlarını diğer yönetimlerden sorsunlar, müfettiş getirsinler. Biz bir de bunları karşılamak zorunda değiliz. Bunu iki takside bağlamaları da çok kötü. Bu zamlar dünyanın hiçbir yerinde yok.

190 TL çok büyük bir rakam. Biz her sene mandalinayı 40- 50 kuruşa satıyoruz. Bu sene 5 TL’ye satacağımızın garantisi verilirse ben 190 TL değil 390 TL ödeyeceğim. Ama bu işin garantisi de yok. Haziran taksitini ödemezsek temmuz da su vermeyeceklerini söylüyorlar. Yani bize sulama yasağı da getirecekler. Biz bu uygulamaya da karşıyız. Biz zammın geri alınmasını istiyoruz. Biz eski sisteme dönülmesini ve daha ucuz bir sulama şekli istiyoruz” dedi.

DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü de sabahın erken saatlerinde ellerinde haciz kâğıtlarıyla Sulama Birliğine giden çiftçilerin yanında yer aldı.

Çiğdede Mahalle Muhtarı Nevzat Çınar, üreticiye tebligat gönderilmeden direk icraya verilmesinin abesle iştigal eden bir durum olduğunu beyan ederek, “bunun arkasında bir art niyet vardır. Üreticinin sorunlarının meclise kadar taşınması sonrası, bu karşı hamlenin gelmesi düşündürücüdür. Sulama Birliği Başkanı Samandağ’ı cezalandırmak istiyorsa bunu gelip açık açık söylesin” dedi.

Çiftçiler ürünlerini satamadıklarını, bahçelerine haciz geldiğini ve bu şartlarda artık tarım yapamaz hale geldiklerini dile getirdiler.

Bazı üreticilere, ücret ödedikleri halde beyanname cezalarının geldiği belirtildi. Üreticiler bu sorunun adil bir şekilde bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ettiler.

Konu ile ilgili görüştüğümüz DSİ yetkilileri, bu ödemelerin 2018 dönemine ait olduğunu, bununla ilgili üreticiye ödeme çağrısının karşılık bulmaması sonrası icraya başvurulduğu belirtildi.

İlçemizde üreticinin zarar görmemesi, tarımsal kalkınmanın hayat bulması adına yetkililerin konuya hassasiyet göstermesi elzemdir. İşsizliğin kol gezdiği ilçemizde ekonominin daha da dar bir sürece girmemesi adına Hatay Valiliği ve Samandağ Kaymakamlığı’nın duruma kayıtsız kalmayacağı inancı ile çözüm istiyoruz…

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films