ÇİFTÇİ, "VELAYET BAYRAMI MÜBAREK OLSUN" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

ÇİFTÇİ, “VELAYET BAYRAMI MÜBAREK OLSUN”

Bu haber 16 Ağustos 2019 - 10:01 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

Samandağ Alevi Değerleri Derneği (ALEVİ-DER) Başkanı Zülfikar Çiftçi, Ğadir- Hum Bayramının  Peygamber-i Ekrem’in İmam Ali Hazretlerine velayet ve hilafet  makamı için biat edip tüm Müslümanlara biatı emrettiği gün olduğunu ifade ederek tüm halkımızın ĞADİR-HUM  bayramını kutladı.

Konu üzerine Samandağ Alevi Değerleri Derneği Başkanı Çiftçi, “Ğadir, Peygamber-i Ekrem’in İmam Ali Hazretlerine velayet ve hilafet  makamı için biat edip tüm Müslümanlara bu biatı emrettiği gündür.Ve bu biat ile islamiyetin kemale erdiğinin müjdelendiği gündür.Bu bakımdan kutlu ve Allah katında özel bir yüceliğe sahiptir.            

Ğadir Biatı , hicretin onuncu yılı 632’de Zilhicce ayının 18’i Cuma günü veda haccından dönen Resul-ü Ekrem’in, kendisine Tebliğ ayeti (Maide-67) diye adlandırılan ilahi emrin ulaşmasıyla Hz. Ali’yi yüz yirmi bin kişi önünde vasi ve halife tayin etmesi olayıdır. Bunun sonucunda dinin ikmal ayeti (maide-3) olarak adlandırılan, dinin kemale erdiğini müjdeleyen ayet inmiş ve bu biat, bu özelliğinden dolayı büyük bir bayram sevinciyle kutlana gelmiştir. Cuma gecesi de Ğadir’den dolayı şükür gecesine dönüşmüştür.

Ğadir Bayramının İslamiyet içindeki önemi şöyle özetlenebilir:

1-Ğadir biatı ilahi emir gereği yapılmıştır:

Tebliğ ayeti (Maide-67): ‘’Ey Resul!, sana Rabbinden indirileni  bildir, eğer yapmazsan  görevini yerine getirmemiş  sayılacaksın, Allah seni insanlardan (kötülüklerinden)  koruyacaktır.’’

2-İmam Ali hazretlerinin vasi ve halife olduğu, Müslümanların ona biat etmesinin ilahi emir gereği olduğu peygamber tarafından ilan edilmiştir.

Peygamber bu ilahi emir gereği‘’Ben kimin mevlasıysam Ali de onun mevlasıdır.’’ diyerek taraf olduğunu belirtmiş Vela-Bera vurgusu yapmıştır. Ali benim vasimdir, vekilimdir, kefilimdir, halifemdir, varisimdir, Ali bendendir, ben Ali’denim. Kim onu severse beni ve dolayısıyla Allah’ı sevmiş olur, kim ona kin duyar, düşman olursa benim de yüce Allah’ın da düşmanıdır.’’

3-Ali Hazretlerinin Allah ve resulunun halifesi olduğu bu ayet zikredilerek pekiştirilmiştir: ’’Sana  biat edenler (onay verenler), Allah’a da biat etmektedirler, kim sözünden dönerse kendi zararına  olur; kim Allah ile olan sözleşmesine sadık kalırsa, ona büyük ödül verecektir.’’(Feth-10)

4-Kutsal emanetlerin Kur’an ve Ehlibeyt oldukları açıklanmış ve bunlar dışındaki rehberlik batıl sayılmıştır. Sakaleyn vurgusu yapılmıştır.

5- Yirmi üç yıllık sürecin Ğadir tebliğiyle taçlandığı gün İslam dininin kemale erdiği müjdelenmiş ve ikmal ayeti indirilmiştir:’’Bu gün dininizi kamil kılıp size olan nimetimi tamamladım ve sizler için din olarak islama razı oldum’’(Maide-3)      

İslam ancak ve ancak Hz.Ali’nin velayetiyle ve hak hilafetiyle  kemale ermiştir. Öyle ki  yirmi üç yıl süren risalet (peygamberlik vazifesi)  süresince islamın;  Kelime-i Şehadet, namaz, oruç, zekat, hac, cihat gibi farz kılınan şartları yerleşmiş ve din organize olmuş olmasına rağmen Allah-ü Teala, Ğadir biatına kadar  dinin kemale erdiğini  müjdelememiştir.

Bu yüce bayramın bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünya insanları için hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm halkımızın bu mübarek bayramını kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films