“ÇİFTÇİ ÜRETMEZSE; AÇ KALACAĞINIZI UNUTMAYIN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ÇİFTÇİ ÜRETMEZSE; AÇ KALACAĞINIZI UNUTMAYIN”

Bu haber 04 Mart 2022 - 9:51 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim KAMACI, ‘devlet mi vatandaş için, vatandaş mı devlet için var?’ sorusunu gündeme taşıdı.

Oda başkanı Kamacı çiftçiler adına, etkililere seslendiği çağrısında, “bence ikisi de birbirleri için varlar ve olmaya devam etmeliler.

İkisi de birbirlerini desteklemeli, kollayıp korumalı, birbirlerine karşı fedakar olmalı, bağları sıkılaştırmaları ve birbirlerine karşı sevgi ve saygıyı arttırarak beslemeleri gerektiğine inanıyorum.

Bu kavramların hayata geçebilmesi için Devletin öncelikle kendisi ile vatandaşları arasında, akabinde, Devletin kendisine mensup olan halkı arasında EŞİTLİĞİ,ADALETİ  sağlayabilme ve uygulama iradesini ve yönetme anlayışını ortaya koyabilecek Hükümetlerle daha kolay ve kalıcı olacak şekilde sağlanır düşüncesindeyim.

Çiftçilerimizin kendi imkanları ile arazilerine yaptıkları kuyulardan, Akarsu veya kanallardan, bedelini ödedikleri elektrik enerjisini ve kendilerine ait motopompları kullanmak sureti ile  elde ettikleri ve arazilerini suladıkları sulama sularına yönelik;

Yarseli sulama birliği tarafından; Yeraltı ve yer üstü sular, Devlete aittir. Parasını ödeyin demek sureti ile çiftçiyi mağdur edecek derecede yüksek fiyatlar talep ederek, ayrıca ödemezseniz icra yolu  ile haciz uygularız tehdidi ile yapılan tahsilatları hiçbir mantık ve hiçbir vicdan kabul etmez. 

Yarseli barajı sulama birliği yöneticileri; kendinize gelin ve bu zulümden vazgeçin siz,biz,çiftçimiz,esnafımız,halkımız hepimiz aynı gemideyiz. 

Bu tür uygulamalar sosyal Devlet anlayışı ile bağdaşmaz.

Bu tür uygulamalar Devlet ile vatandaş arasındaki güveni sarsar.

Bu tür uygulamalar Devletin büyüklüğü ve saygınlığına uymaz.

Halkın bu tür uygulamaları içine sindirebilmesi beklenemez.

Ülkemizin olmazsa olmazlarının başında kendi kendine yetebilecek şekilde gıda teminini güven altına almasıdır.

Bununda en güvenilir ve sürdürülebilir olmasının yolu Ülkemizin kendi çiftçisi ile gıdasını üretebilme yeteneğini geliştirmesine bağlıdır.

Bu noktada Dünyada yaşanan krizler, savaşlar,restleşmeler, saman ve sapanı yöneten çiftçinin önemini ve milletin efendisi olduğunu tekrar kanıtlamıştır.

Tarımsal üretime dayalı  girdilerin, fevkalade yükselen fiyatları altında ezilen ve baskı altına alınan çiftçilerimizden üretimine devam etmesi veya ayakta kalabilmesi mümkün değilken, üstüne dekar başına 2021 yılında  320 TL 2022 yılı için 700 TL düşünülen  sulama ücreti  adı altında ödemeye zorlamak adil ve ahlaki değildir. 

“Aç bir insanı doyurmak her türlü ibadetten daha makbuldür” anlayışının hakim olduğu ve benimsendiği İslam inancına mensup olan yöneticilerin, milyonlarca Çiftçiyi açlığa mahkum etmelerinden kaynaklanan günahlarını, ahiret terazisinin tartması çok zor olacak.

Çiftçi üretmezse aç kalacağınızı unutmayın” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı