ÜST REKLAM

logo

reklam
12 Nisan 2017

ÇİFTÇİ, BAKLADAN UMUTLU

 

 

 

İlçemizde hasadına başlanan baklanın kilogram fiyatının    lira olması üreticiyi memnun etti. İlçenin çeşitli mahallelerinden hasat edilen ve geçtiğimiz yıl 2 veya  2,5 liradan alıcı bulan bakla, bu yıl hem rekoltesiyle hem de fiyatıyla üreticilerinin yüzünü güldürdü. İlçemizde pazar yerinde hatta sokak aralarında bile karşınıza çıkan üreticiler, baklanın pişiriminin püf noktalarına da değindiler.

Çiftçiler hemen hemen Nisan ayı sonuna kadar devam edecek hasatta, bin dönüm araziden yaklaşık 500 ton bakla elde edileceğini söylediler.

Üreticiler, göz alıcı yeşil rengiyle tazeliği simgeleyen baklanın geçmişinin çok eskilere dayandığını, vitamin bakımından da zengin bir sebze olduğu için Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu belirterek, “ilçemizde yaygın olarak üretimi yapılan bakla, hem taze hem de kuru olarak yenilebilen bir sebze. Bölgemizde üretilen baklanın çoğunluğu İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderiliyor. Dileğimiz, fiyatların sezon boyunca iyi olup çiftçimizin yüzünün gülmesidir” dedi.

Bahar mevsiminin gelişiyle sofralardaki yerini alan bakla ile ilgili önemli uyarıya da dikkat çekmek istiyoruz;

Yaygın ifadeyle “bakla zehirlenmesi”, tıp literatüründe ise “favizm” olarak nitelenen sorun, aslında bir hastalık. Çünkü esas neden genetik yollarla geçen bir enzim eksikliği veya yetersizliği. Kısa adıyla “G6PD” olarak bilinen “Glikoz 6 Fosfat Dehidrogenaz” isimli enzim, kan hücrelerinde önem taşıyan bir enzim, bir koruyucu. Bu enzimin eksikliği veya yetersizliği, bir tetiklemeyle birlikte kan hücrelerinin parçalanmasına yol açıyor. Ama tetikleme olmadan da özellikle bebeklerde etkili olabiliyor. Örneğin çok yaygın olan yeni doğan bebeklerdeki sarılığın başlıca faktörü bu enzim eksikliği.

Tetiklenince Ne Olur

Kırmızı kan hücrelerinin korunmasını sağlayan bu enzim eksikliğinin bakla, ilaç veya enfeksiyonla tetiklenmesiyle hastanın kan değerleri aniden düşüyor. Sıcaklık, karın ağrısı, idrarın koyulaşması (kan işeme) ve sararma en belirgin işaretler. Tedavi ise kan takviyesi, kan yapıcı haplar ve yiyeceklerle kan değerlerini yükseltmek. Çünkü bu hastalığın ortaya çıkmasıyla bir erkekte 14, kadında ise ortalama 13 olan normal kan değerleri çok hızlı bir şekilde yarı yarıya düşebiliyor.

Teşhis Basit Bir Testle Mümkün

G6PD enziminin insan vücudunda olup olmadığını, düzeyinin ne kadar olduğunu basit bir kan testiyle öğrenmek mümkün.

Enzim eksikliği olan insanların bir kısmı kronik kansızlık sorunu yaşıyor, birçok insan ise ancak tetikleyicilerle hastalıktan haberdar oluyor. Enzim eksikliğiyle ortaya çıkan kansızlık en fazla yeni doğan bebeklerde etkili oluyor.

Tedavisi Yok Ama Sorun Yaratmayabilir

Enzim eksikliği tedavisi henüz tıp literatüründe imkan dahilinde değil. Tedavi edemezsiniz, ama bu eksikliği biliyorsanız gerekli önlemleri alır ve sorun yaşamazsınız. Yani enzim eksikliği olan insanların tetikleyicilerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

 

 

Share
619 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?